Chris Cornell’ın ardından söylenen şarkılar

Geçtiğimiz ay intihar ederek yaşamına son veren Chris Cornell’ı anma amacıyla ardından söylenen en güzel parçaları sizler için derledik.

Rock dünyası geçtiğimiz ay önemli bir kayıp yaşadı. 90’lardan bu yana aktif olarak müzik yapan ve müzik yaşamının her döneminde önemli işlere imza atan Chris Cornell’ın intihar haberi herkesi derin üzüntüye boğdu. Soundgarden ve Audioslave gruplarının solisti olan Cornell, sesi ile her zaman çok konuşulan bir isimdi. Son yıllarında canlı performanslarında sesinde bir düşüş hissedilse de yaptıkları ile çoktan rock tarihine adını yazdırmıştı.

Chris Cornell’ın bu beklenmedik ölümünün ardından, birçok isim ve grup, çıktıkları ilk konserlerde Cornell’ı anmak için birer parçaya yer verdiler. Kahveli Okur olarak biz de bu kayıtları (tribute) izledikten sonra, aralarından öne çıkanları sizlerle paylaşmak istedik. Birçok grubun Black Hole Sun’ı seslendirdiğini gördük. Bize sorarsanız Soundgarden’ı da Chris Cornell’ı da anlatan ilk şarkı değildir Black Hole Sun, hatta genel çizgisinden farklı bir yerde durur. Biz de bu yüzden yalnızca Norah Jones’un Black Hole Sun coverına yer verdik. Hem es geçilemeyecek kadar güzel söylediğinden, hem de şarkıya farklı bir yorum getirdiğinden.

Bu kişisel bakışımızı da yansıttıktan sonra, paylaşımlara geçelim.

İlk parça Stone Sour’dan. Sondgarden’ın 1991 tarihli Badmotorfinger albümünden Outshined’ı coverlıyor. Grubun solisti Corey Taylar şarkı öncesinde. “Bu şarkıyı bugün öğrendik. Aslında biz onu hep kendimizin zannediyorduk” diyor.

Yine Stone Sour’dan Corey Talor, Temple of the Dog proje albümünde Cornell’ın Eddi Vedder ile birlikte seslendirdiği Hunger Strikes’ı da gayet güzel icra ediyor:

Efsane grup Megadeth de Outshined’ı tercih ediyor. Grubun solisti Dave Mustaine, ölümün arından sızlamak yerine, “Chris’in yaşamını kutluyoruz” demeyi tercih ediyor. Mustaine, Cornell gibi söylemek yerine kendi tarzını yansıtıyor.

Empire albümüyle 90’lara damga vuran Queensryche, Temple of the Dog projesinden Say Hallo to Heaven’ı söylüyor. Grubun 2012’den beri solisti olan Todd La Torre, kendi babasının da intihar ettiğini belirterek, intiharın kaldırması zor bir durum olduğunu hatırlatıyor. Paylaştığımız kayıt biraz yamuk bir görüntüye sahip ama ses olarak en düzgünü bu:

Chris Daughtry, Soundgarden’ı Superunknown şarkısının en oturaklı, sağlam şarkılarından olan Fell on Black Days’i seçiyor. Daughtry, Cornell’ın en sevdiği şarkı yazarlarından birisi olduğunu belirterek, tanışma anlarının da hayatının en önemli anlarından birisi olduğunu kaydediyor.

Ve Norah Jones, hepsinden, herkesten farklı tarzıyla Black Hole Sun’ı söylüyor:

 

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun