kolombiya kahve meyvesi

Supremo Medellin: Kolombiya’nın üst sınıf kahvesi

Kolombiya’nın en kaliteli kahveleri Supremo olarak etiketleniyor. Colombia Supremo Medellin, ne meyve tatlarından ne kakaomsu aromadan vazgeçmeyen, alışkanlık yapabilecek dengeli bir kahve.

Kolombiya, 2020 itibariyle Brezilya ve Vietnam’ın ardından dünyanın en büyük ikinci kahve üretici ülkesi sayılsa da yıkanmış Arabica kahve üretiminde birinci sırada sayılıyor. Bu da aslında yalnızca belirli bir kalitedeki kahveler baz alınsa en büyük üreticinin Kolombiya olduğunu anlatıyor. Bunda yüksek rakımın ve merkezi olmayan küçük işletmelerin çokluğunun payı büyük. Bugünkü yazımızda Normal Coffees‘in Colombia Supremo Medellin kahvesine dair tadım notlarımızı paylaşacağız. Dengeli kahvenin tam karşılığı gibi duran bir kahve var elimizde.

Kolombiya kahvelerinde sıralama

Colombia Supremo Medellin, dengeli asiditeye sahip, orta gövdeli bir kahve. 1500 metre rakımda üretilen kahve çekirdekleri yıkanmış işleme yöntemi ile fermante edilmiş. Kahvenin tadım notaları olarak kahverengi şeker, yeşil elma ve kakao belirtiliyor. Öncelikle şunu belirtelim; Supremo ön adı kahveye “süper bir hava” vermek için konulmuyor. Kolombiya kahvelerinde Supremo en yüksek kaliteyi simgeliyor. Supremo’yu sırasıyla Excelsio ve Extra takip ederken en düşük kategoriye verilen isim ise Pasilla. Supremo ile Excelsio kahveleri aynı ağaçtan yetişebilir. Supremo olarak etiketlenen kahveler, en olgun ve büyük kahve çekirdeklerinin ayıklanarak bir araya getirilmesiyle oluşuyor. Medellin ise kahvenin geldiği bölgeyi anlatıyor.

Hem meyve hem kakao notaları

Kahvenin tadına gelirsek; Colombia Supremo  Medellin, kimseyi yanıltmayacak bir kahve. Ne anlamda; hem meyvemsi aromalara sahip hem de Güney Amerika kahvelerinden alışık olduğumuz yoğun tada. Örneğin Etiyopya, Rwanda kahveleri ve genel olarak Afrika kahveleri, çok güzel ve birbirinden farklı aromalara sahiptir ama çoğunlukla Güney Amerika kahvelerine alışmış olanlar için kahve değil başka bir şey içmek gibi gelir. Kesmez, hafif gelir. Birçok Güney Amerika kahvesi ise meyvemsi tatları yeterince içermez. Fındıksı, kakaomsu aromaları baskındır. Supremo Medellin’de ben tam bir orta yol bulduğumu hissettim. Hem meyve hem kakao notaları almak mümkün.

Kahve saati geldiğinde keyiflendik

Hem asidite, hem aroma anlamında dengeli bir kahve Colombia Supremo Medellin. Bir bardak içince bir bardak daha içesiniz geliyor ama kesmediği için değil, güzel olduğu için. Kolay içiliyor, mideyi rahatsız etmiyor, ağızda yavan bir tat değil, güzel bir tat bırakıyor. İş yaparken, çalışırken içmek için de oldukça ideal. Normal Coffees‘in kavurma anlamında güzel iş çıkardığını da ekleyelim. Bu kahve için orta derece (medium roast) kavurmak en ideali gibi. Yakmadan ama çiğ de bırakmadan. Biz Supremo Medellin‘i keyifle içtik, gün içinde kahve saatimiz geldiğinde elimizde güzel bir kahve olduğunu hissettik ve bu güzel sebeple gönül rahatlığıyla takipçilerimize de öneririz.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun