Sıcak kahve hararetinizi daha çok alıyor!

Amerika’da yapılan bir araştırma, tıpkı sıcak çayda olduğu gibi sıcak kahvenin de soğuk kahveye göre harareti alma da daha etkili olduğunu ortaya koyuyor. Ancak aşırıya kaçmamak gerek!

Sıcak havalarda buz gibi bir içecek her zaman cazip gelir. Üstelik değişik aromalarda, birbirinden farklı seçenekler arasında buluruz kendimizi. İçeriz lıkır lıkır, bir an serinleriz. Sonra… Sonrası yine sıcak! Bir tane daha mı içsek? Yok, fayda etmiyor… Evet, sıcaklarla mücadele etmek hiçbir zaman kolay değil.

Eskiler boşuna dememiş “çay iç, hararetini alır” diye. Zaten, eskilerin kullandığı birçok deyim, ifade türlü tecrübeye dayanıyor. Bilim bazen bu tecrübeleri onaylarken, bazılarını da açığa alıyor. Kahve ile ilgili bu tarz bir deyim duymamıştık ama sıcak içeceğin harareti alma konusunda daha etkili olduğunu onaylayan bir araştırma Amerika’dan geldi. Cambridge Universitesi’nden Prof. Peter McNaughton’a (Nörolog) göre, harareti alma konusunda sıcak kahve, soğuk kahveye göre daha başarılı. Sıcak kahve bunu vücudun ısını arttırarak ve terleme etkisi ile dolaylı bir yoldan yapıyor. Terleme de serinlemenin en birinci yolu olarak gösteriliyor.

Çok sayıda içseniz de çözüm olmuyor

Soğuk içeceklerin sadece anlık çözümler olduğunu belirten Prof. Peter McNaughton, “Çünkü içtiğimiz içeceğin vücudumuzdaki sıvıya oranı bir hayli az. Bu yüzden soğuma kısa sürede kayboluyor” diye ekliyor. Öte yandan çok sayıda soğuk içecek içmek de çözüm değil. Çünkü çok fazla soğuk içecek içmek, kan damarlarının daralmasına ve daha da fazla sıcak hissetmenize sebep oluyor. Üstelik böbreklerinize de yükleme yapmış oluyorsunuz.

Aşırıya gitmemek en doğrusu?

Netice olarak soğuk içecekleri tatmayın demiyoruz elbette. Yaz boyunca karşınıza çıkacak farklı güzellikleri elbette deneyin. Yalnızca bunun tek başına serinlemeye bir çözüm olmayacağını biz değil, bilim söylüyor. Serinleyeyim diye bardak bardak sıcak çay, kahve içmek ters de tepebilir. Başka açılardan zarar verebilir. Bu yönde de araştırmalar var. İster soğuk içeceği, ister sıcak içeceği tercih edin. Her iki koşulda da aşırıya gitmemek en önemlisi olsa gerek.

Kaynak: Deutsche Welle 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun