Amerika, “Amerika Bu” diyen Childish Gambino’yu konuşuyor

Amerika, Childish Gambino’nun This Is America şarkısının şok edici klibini konuşuyor. Adele, Trent Reznor, Winston Duke gibi isimler Childish Gambino’ya övgüler yağdırdı

Childish Gambino’nun yeni klibi This is America, müzik dünyasına bomba gibi düştü. Şok edici, kışkırtı olarak tanımlayabileceğimiz klipte Amerika’daki bireysel silahlanma, ırkçılık gibi sorunlara göndermelere yapılıyor. Klibin bir yerinde de ellerinde cep telefonuyla yaşanan kaosu görüntüleyen çocuklar görüyoruz. Klibi izleyen ve silah seven Amerikalılar (yani mesajı alması gerekenler) mesajı alır mı, ne şekilde alır orasını bilemiyoruz (zira tam tersi özendirebilir gibi de geldi) ancak ortada oldukça sağlam bir iş olduğunu teslim etmeliyiz. This Is America’nın klip yönetmenliğini Japon yönetmen Hiro Murai yapmış. Hiro Murai’nin ikonik dizi Legion’un birinci sezon altıncı bölümünde de yönetmenlik koltuğunda oturduğunu belirtelim. Ayrıca yine Childish Gambino’nun 3005 ve Sweetpants şarkılarının ve Massive Attack’ın Take It There şarkısının klip yönetmenliğini de Murai yapmış. CV sağlam!

Adele: Sana tapıyorum

Peki gelelim övgülere. Müzik dünyasında bir dahi olarak tanımlanan Trent Reznor’dan (Nine Inch Nails) başlayalım. Reznor, twitter hesabında en son ne zaman bir klibi bu şekilde baştan sona izlediğini hatırlamadığını yazarken, This Is America klibini ise beş kere izlediğini belirterek övgüsünü yapıyor. Bir diğer övgü ise Black Panther filminde rol alan Winston Duke’ten geliyor. Duke, yaratıcı işlerinizi sanatçılara teslim ettiğinizde işte bu olur diyerek güçlü anlatıların, evrensel bağlayıcı dokulara dönüştüğünün altını çiziyor. Childish Gambino’nun klibine bir diğer övgü de Adele’den. Instagram hesabında, doğumgünü ile ilgili yaptığı bir paylaşımın sonuna ek olarak yazdığı cümlede Adele, Childish Gambino’nun birçok platformda defalarca kendisine güzel anlar bahşettiğini belirterek, “I adore you” diyor, yani “sana tapıyorum”.

İşte bunca övgüyü toplayan This Is America:

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun