Starbucks’tan LGBT bireyler için güvenli ev uygulaması

Amerika’nın Seattle eyaletinde artan nefret suçlarına karşı Starbucks ve Seattle Polis Departmanı, güvenli ev uygulamasına başladı. Seattle’da başlanan bu uygulamanın başka yerlerde de hayata geçmesi söz konusu

Starbukcs, Amerika’nın Seattle eyaletindeki mağazalarını homofobik saldırılara ve nefret suçlarına karşı güvenli yerler olarak dönüştürüyor. Seattle Polis Departmanı ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında, 97 mağazasındaki 2000 personele özel bir eğitimle olası bir durumla karşılaştıklarında yapılması gerekenler öğretildi. Buna göre bu mağazaların camlarında “SPD Safe House” yazan gökkuşağı renkli stickerlar yapıştırılacak. Personel de kendilerine sığınan mağduru bir yandan güvenli bir yerde tutarken, bir yandan da polis birimlerine haber verecek. Bu cesur girişim şimdilik zincirdeki belli mağazalarda uygulamaya başlansa da Starbucks, bu güvenli mekan uygulamasını diğüer eyaletlere ve şehirlere de yaymayı planlıyor.

‘Korkak ve fırsatçılar’

Seattle Polis Departmanı’ndan Jim Ritter, Seattlke Times’a yaptığı açıklamada 80’lerdeki gibi LGBT bireylere gruplar halinde saldıran kitleler olmadığını ama saldırıların da vahşileştiğini belireterek “İnsanları, kalabalık yerlerden çekip alıyorlar. Aslında hepsi korkaklar, fırsatçılar. Zarar verip geri bırakıyorlar. Onlar gölgelerde iş görüyorlar ve bu güvenli yer uygulaması onların iş gördüğü gölgeleri bertaraf edecek.” dedi. Starbucks sözcüsü Heather Jenning ise kendilerinin de müşterilerinin hayatlarında bir parça olduklarını, ülke genelinde güvenlik birimleri ve sivil birimlerle çalıştıklarını belirterek, “Kim güvenli bir yere ihtiyaç duyar ve bize sığınırsa biz de hemen polisi aramak için orada olacağız.” dedi.

 

starbucks-lgbt2

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun