Lev Troçki gazete okuyor

Lev Troçki Büyükada’da anılıyor

Lev Troçki, dört yılını geçirdiği Büyükada’da özel bir etkinlikle anılacak. Dünya Sosyalist Web Sitesi Uluslararası Yayın Kurulu Başkanı David North’un da katılacağı etkinlikte Troçki’nin mirası ele alınacak.

Lev Troçki’nin 1929-1933 yılları arasında Türkiye’de sürgünde geçirdiği dört yıl, 20 Ağustos 2023 Pazar günü Büyükada, İstanbul’da düzenlenecek önemli bir etkinlikle anılacak. Troçki, Stalinist rejim tarafından Sovyetler Birliği’nden sınır dışı edilmesinin ardından Büyükada’ya sığınmıştı.

“Dünya Tarihinin Merkezindeki Ada: Troçki Büyükada’da” başlıklı anma etkinliği, 20 Ağustos Pazar günü saat 17:00’de Trotsky.com adresinden canlı yayınlanacak. Katılmak için, etkinlik başlamak üzereyken trotsky.com adresini ziyaret edin. WSWS tarafından düzenlenen bu ve gelecek toplantılar hakkında hatırlatmalar almak için bu sayfadaki formu kullanarak kayıt olabilirsiniz.

Kimler katılıyor?

Toplantı Troçki’nin Temmuz 1933’te Büyükada’dan ayrılışının doksanıncı; Ağustos 1940’ta suikasta uğramasının ise tam seksen üçüncü yıldönümüne denk geliyor. Başlıca konuşmacılar, Dünya Sosyalist Web Sitesi Uluslararası Yayın Kurulu Başkanı David North; Mehring Yayıncılık’ta editörlük yapan ve Sosyalist Eşitlik Grubu’nda yer alan Ulaş Ateşçi ve Lev Troçki suikastı üzerine kapsamlı yazılar kaleme almış olan WSWS yayın kurulu üyesi Eric London olacak.

Etkinliğin moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyasi Tarih Anabilim Dalı Başkanı ve Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan yapacak. Anma etkinliği, Belediye Başkanı Erdem Gül’ün liderliğindeki Adalar Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Ö. İskender Özturanlı başkanlığındaki Adalar Kent Konseyi’nin katkılarıyla düzenleniyor.

Etkinlik, 20 Ağusos Pazar günü saat 17:00’de Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun