GİO Ödülleri sahiplerini buldu

Fantastik ve bilimkurgu eserlerin değerlendirildiği 2015 GİO Ödülleri’nin kazananları açıklandı. Roman dalında birinciliği İskit isimli romanı ile Murat Başekim kazandı

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından düzenlenen 2015 GİO Ödülleri, sahiplerini buldu! Bu yıl üçüncü kez düzenlenen GİO Ödülleri, ismini yazar, araştırmacı, sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo’dan alıyor.

2015 GİO Ödülleri, Riot Games ana sponsorluğunda düzenlendi. Ödüllere Babil.com öykü kategorisinde, Pera Müzesi ise mekan işbirlikçisi olarak destek verdi. Pera Müzesi’nde gerçekleşen gecenin sunucuları yazar Hamit Çağlar Özdağ ve oyuncu Biğkem Karavus‘tu. Tören Giovanni Scognamillo’nun video mesajıyla başladı ve FABİSAD Başkanı Altay Öktem’in açılış konuşmasıyla devam etti.

Bülent Somay’a ‘Mavi Anka’ ödülü

İlk olarak geçen sene verilen “Mavi Anka” onur ödülü, fantastik ve bilimkurgu edebiyatın ülkemizde yayılmasına öncülük etmiş, editör, yayımcı ve akademisyen olarak bu türlerin gelişimine destek vermiş Bülent Somay’a verildi. Mavi Anka heykelciği tam anlamıyla geceye damgasını vurdu. Bu özel tasarım aynı zamanda törenin sunucularından biri olan, oyuncu ve heykeltıraş Biğkem Karavus’un imzasını taşıyordu.

Öykünün birincisi Ömür İklim Demir

“Yılın en iyi öyküsü” ödülünü, “Bunun Adına Kürek Derler” isimli öyküsüyle Ömür İklim Demir kazandı. Fırat Demir ikinci, Zeynep Özdal üçüncü olurken İlkay Atay ve Burak Malkoç dereceye giren diğer isimler oldular. Öykücüler ödüllerini Gio roman kategorisindeki adaylardan biri olan yazar Aslı Tohumcu’dan aldılar. Gio Öykü Yarışması’na bu sene 188 öykü katıldı ve öyküler, Doğu Yücel, Hamit Çağlar Özdağ, Göktuğ Canbaba, Erbuğ Kaya ve Gülşah Elikbank’tan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi.

İllüstrasyon ödülleri

“Yılın en iyi illüstrasyonu” ödülü ise Lord of the Rings temalı çizimiyle Ömer Tunç’un oldu. İllüstrasyon kategorisinde ikinci Yekta Ömer Akyol, üçüncü Yusuf Güçlü oldu. Murat Kara ve Berat Pekmezci ise başarı ödülüne layık görüldüler. İllüstratörler ödüllerini Marvel çizeri Melike Acar’dan aldılar.

Çizgi Roman ödülü ilk kez verildi

Bu yıl ilk defa verilen “Çizgi Roman” ödülü “Seyfettin Efendi – Hayırsız Ada” ile Devrim Kunter’in oldu. Ödülü DC Comics çizeri Yıldıray Çınar verdi. Jüri aynı zamanda yayımlanan kolektif eserlerden birine jüri özel ödülü vermeyi kararlaştırdı ve “Dumankara” bu ödülü kazanan çizgi roman oldu, eserin çizerlerinden biri olan Berat Pekmezci ödülü usta çizer Kenan Yarar‘dan aldı.

Yılın romanı

Son olarak “En iyi roman” ödülü verildi. Bu kategoride, 2013-2014 yıllarından yayımlanmış 88 roman önce FABİSAD üyelerinin elemesinden geçti. Finale kalan beş roman Burcu Aktaş, Levent Cantek, Mehmet Açar, Sevin Okyay ve Yankı Enki‘den oluşan ana jürinin değerlendirmesine sunuldu. Bu romanlar Aslı Tohumcu – “Ölü Reşat”, Barış Müstecaplıoğlu – “Keşifler Zamanı” & “Özgürlük Uğruna” (Şamanlar Diyarı), Murat Başekim – “İskit“, Levent Şenyürek – “İsa’yı Beklemek“ ve Sezgin Kaymaz – “Deccal’in Hatırı“ idi. Ödülü kazanan “İskit“le Murat Başekim oldu. Ankaralı yazar “20 yıl önce kitaplarını okuyarak hayallere kapılan biri olarak Giovanni Scognamillo anısına bir ödül almak büyük bir onur,” diye konuştu ve “İskit”in günümüzün en büyük problemi olan “empati yoksunluğuna” değindiğini anlattı.

ÖDÜLLERİN TAM LİSTESİ

İşte 2015’in ödülleri, dereceye girenler ve kazananlar:

 

Mavi Anka Ödülü

Bülent Somay

 

En İyi Öykü

  1. Ömür İklim Demir – “Bunun Adına Kürek Derler”

 

  1. Fırat Demir – “Bugün Biraz Peygamberim”

 

  1. Zeynep Özdal – “Kaza”

 

  1. Burak Malkoç – “Sıradan”

 

  1. İlkay Atay – “Pathapolis”

 

Bu kategorinin jürisi: Doğu Yücel, Erbuğ Kaya, Gülşah Elikbank, Göktuğ Canbaba, Hamit Çağlar Özdağ

 

En İyi İllüstrasyon

  1. Lord of the Rings – Ömer Tunç

 

  1. The Celestial Foundry– Yekta Ömer Akyol

 

  1. Covenant – Yusuf Güçlü

 

  1. Victory – Berat Pekmezci

 

  1. Dunganga – Murat Kara

 

Bu kategorinin jürisi: Melike Acar, Kerem Beyit, Hakan Tunga Kalkan, Mahmud Asrar, Yıldıray Çınar

 

En İyi Çizgi Roman

“Seyfettin Efendi – Hayırsız Ada” ile Devrim Kunter ve Cihan Türe …

 

Dereceye giren eserler:

 

“Dip” – Hakan Tacal (Siyah Beyaz)

 

“Emanet Şehir” – Levent Cantek ve Berat Pekmezci (İletişim Yayıncılık)

 

“Avcı Nun” –Fırat Yaşa (Mürekkep Basın Yayım)

 

“İstanbul Odyssey” – Doğu Yürür (Arka Bahçe Yayımcılık)

 

Bu kategorinin jürisi: Ertaç Altınöz, Güven Erkin Erkal, Hakan Tunç, Kayra Keri Küpçü, Kenan Yarar

 

 

En İyi Roman

 

“İskit” – Murat Başekim (Hyperion Kitap)

 

Dereceye giren kitaplar:

 

“Ölü Reşat” ile Aslı Tohumcu (Doğan Kitap)

 

“İsa’yı Beklemek” ile Levent Şenyürek (Çitlembik Yayınevi)

 

“Keşifler Zamanı” & “Özgürlük Uğruna” ile Barış Müstecaplıoğlu (İthaki Yayınları)

 

“Deccal’in Hatırı” ile Sezgin Kaymaz (İletişim Yayınevi)

 

Bu kategorinin jürisi: Burcu Aktaş, Levent Cantek, Mehmet Açar, Sevin Okyay, Yankı Enki

Daha Fazla İçerik
gideon falls
Gideon Falls: Aklınız sizi her an terk edebilir!