elsweyr screenshot

Elsweyr gezi notları ve bilgiler

Elder Scrols Online’a ejderhalar geri döndü ve Khajiit halkının anavatanı Elsweyr’in kapıları açıldı. Kimdir bu Khajiit halkı? Elsweyr’e gidersek nereleri gezmeliyiz? Hepsi yazımızda!

Elder Scrolls Online, her yıl yeni haritalar açarak yoluna devam ediyor. Tamriel’i parça parça keşfediyoruz. Geçtiğimiz iki yıl büyük haritalar olarak Vvardenfell (Morrowind) ve Summerset açılırken, küçük bölgeler olarak da Clockwork City ve Murkmire açılmıştı. Tüm bu haritalar her MMORPG’de olduğu gibi birbirinden farklı özelliklere sahip. Vvardenfell, Dark Elf’lerin yaşadığı, ortasında dev bir yanardağ olan bir ada, Summerset ise (yine bir büyük ada) kibirli High Elf’lerin vatanı. Murkmire’da kertenkele-insan diye özetleyebileceğimiz Argonaian halkı yaşıyor. Clockwork City ise Sotha Sil isimli bir tanrının kendi yarattığı steampunkvari evreni. Her harita ile yalnızca farklı ağaçlar, farklı hayvanlar görmüyoruz. Aynı zamanda o haritada yaşayan ırka ait kültürel, tarihi bilgiler de ediniyoruz. Örneğin geçtiğimiz sene oyunun yapımcı firması Zenimax Online, Summerset’i tanıtan bir yayın yapmıştı. Yayında loremaster dediğimiz oyunun hikayesini, tarihini bilen anlatıcı kişi, gezilen yerlere dair bilgiler vermişti. Orada da gördük ki, hiçbir yapı oyuna boş yere eklenmiyor. Yanından geçip gittiğimiz harabelerin, tapınakların her şeyin bir hikayesi var. Bahsettiğim bu yayını şu linkten izleyebilirsiniz.Morfoloji: Ayın fazları ve doğuma etkisi

Bu yıl açılan büyük harita (chapter) Elsweyr oldu. Elsweyr, Khajiit ırkının anavatanı. Khajiit’ler görünüm itibariyle kedi-insan şeklinde varlıklar. Nasıl biz insanlar maymunların kuzeniysek, Khajiit’ler de kedigillerin kuzenleri gibi. Oyunda varlıklarının temeline dair net bir bilgi yerine söylentiler var. Bu söylentilerden birisine göre Bosmer (Wood Elf) ve Khajiit ırkı ortak bir ataya sahipken Azurah’nın dokunuşuyla  (Khajiitler Azura’ya Azurah diyor), farklı bir varoluş edinmişler. Khajiit’lere dair en ilginç bilgi ise şöyle: Tamriel’de biri diğerinden büyük iki ay var. Doğum sırasında bu iki ayın aldığı konum, doğan Khajiit’in biçimini belirliyor. Bu fazlar üzerinden ortaya çıkan tam 17 Khajiit türü var. Bazı kaynaklar önceleri 20’nin üzerinde olduğunu söylüyor. Kimisi Mamut büyüklüğünde kimisi bir ev kedisi gibi, kimisi ise yapı olarak kedi kafalı bir insan şeklinde. Elder Scrolls Online oyuncuları Cathay türünde (ZOS onaylı bilgi) karakter yaratıp oyunda yer alabiliyorlar. Yani en genel bildiğimiz Khajiit türü Cathay’lar.

Yalnızca Elsweyr’de görebildiğimiz bir Khajiit türü

Azurah ve diğer Daedric Prince’ler

Azurah demişken, Azurah ya Azura, hem Dark Elf’lerin hem Khajiit’lerin dünyasında en çok yer işgal eden Daedric Prince. Bu Daedric Prince dediklerimiz, inanları ölümlü oyuncaklar gibi göre 17 ölümsüz. Tanrı diyebiliriz pekala ama bildiğimiz tanrılar gibi değiller. Elder Scrolls mitolojisinde Aedra ve Daedra olmak üzere iki tür ölümsüz-tanrı var. Aedra’lar evrenin kuruluşu için güçlerini kullanıp uzamda kaybolurlarken, Daedra’lar bu yaratıya katılmayarak varlıklarını sürdürüyorlar. Ölümlüleri oyuncak gibi görüyorlar, genellikle küçümsüyorlar, çoğunlukla başlarına kötü şeyler getiriyorlar ama bazen iyi şeyler de getiriyorlar. Azura ya da Azurah görece iyi olarak anılanlardan birisi. Dusk and Dawn’ın yani şafağın ve günbatımının Daedric Prince”i olarak anılıyor. Khajiit’ler de varoluşlarındaki etkisi sebebiyle Azurah’ya inanıyorlar. Oyunun hikayelerinden (görevlerinden) birisi de Azurah ile ilgili ve Azurah’nın khajiit savaşçısı ile tanıştığımız bu hikayeyi tamamladığımız zaman Azurah’ya ait kutsal bir silahın görünümünü (outfit) elde ediyoruz. Hikaye demişken artık Elsweyr’in ana hikayesine bir bakalım.

Plane of Jode

Üç ayaklı tehlike hattı

Elder Scrolls Online’ın Elsweyr bölümünün hikayesi aslında bu yılın başında getirilen Wrathstone DLC ile başladı. İki dungeon’dan oluşan DLC’nin ve beraberindeki prologue görevin hikayesinde Abnur Tharn ile bir tabletin iki parçasını bir araya getirip yanlışlıkla ejderhaların kapalı tutulduğu bir yerin kapısını açtık. Elswyer’in sinematik fragmanında bu olayı görüyorsunuz. Yanımıza bir de Khamira isimli Khajiit karakter var. Yetenekli casus Khajiit Khamira’nın hikayesini oyunda görevleri tamamlarken öğreneceksiniz. Kendisinden etkilenmemek mümkün değil. Bizim bu salıverdiğimiz üç ejderha, diğer arkadaşlarını da toplayarak Elsweyr’e varıyor. Bu arada biz yalnızca Elswyer’e değil, beşinci yılını kutlayan Elder Scrolls Online’a da ejderhaların gelmesine vesile olmuş oluyoruz. Abnur Tharn ve Khamira ile Elsweyr’e geri döndüğümüzde karşımıda üç tehlike görüyoruz. Abnur Tharn’ın üvey kızkardeşi Euraxia, Elsweyr’de işgalci bir anlayışla kontrolü ele alıp tahta oturmuş. Khajiit’leri elini kolunu bağladığı bir düzen getirmiş. İkinci tehlike ise Euraxia ile işbirliği yapan bir Orc Necromancer Zumag Phoom. Ölüleri dirilten bu arkadaşın Sir Caldwell üzerinden gizli, hain bir planı var. Ve üçüncü tehlike de tabii ki ejderhalar. Mulaamnir liderliğindeki ejderhaların da daha önce ellerinden alınan bir kutsal güce yeniden ulaşmak gibi bir dertleri var. Çok fazla spoiler vermemek adına gerisini anlatmıyorum ama hikayemizin sac ayağı bu şekilde.

Elsweyr’de gezilecek yerler

Gelelim Elsweyr’in coğrafyasına. Khajiit’ler ile ilgili bir lore videosunda Khajiit’lerin hem çok güzel hem de çok karanlık, tehlikeli ve acımasız olabildiklerini, varlıklarını bu ikili durumun oluşturduğunu anlatıyorlar. Elswyer coğrafyası da aynı videoda anlatıldığı üzere Khajiit’lerin bu ikili ruhlarının yansıması gibidir. Çöl rengi kumlar vardır ama yeşil ağaçlar da üzerindedir. Özellikle güney kanadının yer aldığı taraf daha çöllük, kuzey kanadı ise tam gezmelik. Daha çok gölge var. Üstelik daha canlı. Bu kuzey kanadını (vadinin haritaya göre üst tarafı) bineğime binip yürüme moduna geçerek biraz gezinince ne kadar canlı bir coğrafya olduğunu hissedebiliyorsunuz. Çok güzel, küçüğk ayrıntıları böyle yürüyüş moduna geçerek fark etmek mümkün. Elsweyr’de gezilecek yerlere gelirsek, listenin başına Tenmar Tapınağı’nı (Two Moons at Tenmar Temple) koymak lazım. İkinci sırayı ise asma köprülerle ulaşılan ve adeta gökyüzüne asılmış bir yerleşim gibi duran vadi üzerindeki The Stiches bölgesi. Vadi halkı pek yabancıları sevmese de uğramamazlık etmeyin. Üçüncü sıraya ise Merryvale Farms’ı koyuyorum. Yani insan bu köylerde yaşar arkadaş. Akşam felan çok güzel olur. Evler de bir şahane. Tabii kültüre, tarihe meraklıysanız Rimmen Sarayı’nı (Rimmen Palace) gezmemezlik etmeyin. Zaten hikaye içerisinde yolunuz bolca saraya düşecek, altından girip, üstünden çıkacaksınız. Hikaye içerisinde normalde gezemeyeceğiniz şahane, büyülü yerlere de gideceğinizi belirtelim. Son olarak Rimmen Çarşı’da krafting istasyonlarının (crafting stations) olduğu yerde elinde kanunla müzik yapan Daahin isimli bir Khajiit kadın var. Mutlaka oturup müziğini dinleyin. Bizim evimiz de Daahin’in olduğu yere çok yakın. Sonra da bize uğrarsınız. Size Khajiit hikayeleri anlatırız, tabii this one has stories if you have coin 😉

Ayrıca bkz: Summerset gezi notları

Merryvale Farms
Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun