DOCUMENTARIST’te ödüller Hakkari ve Kobane’ye!

DOCUMENTARIST’te bu yıl ödüller Hakkari ve Kobane’yi odağına alan iki belgesele gitti

DOCUMENTARIST 10. İstanbul Belgesel Günleri’nin ödülleri belli oldu. Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü “Üçüncü Bölgeden Hücum Varyasyonları”na giderken “Aşk Bitti” ve “Gacı Gibi” filmleri Jüri Özel Ödülü aldı. Festivalin FIPRESCI Ödülü ise “Radyo Kobane”ye verildi.

25 Haziran Pazar gecesi sona erecek olan DOCUMENTARIST 10. İstanbul Belgesel Günleri’nin ödülleri açıklandı. İlk veya ikinci filmiyle festivale katılan yeni yönetmenleri desteklemek amacıyla verilen Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü, Sedat Şahin ve Murat Adıyaman’ın yönettiği Hakkarigücü Kadın Futbol Takımının hikâyesini anlatan “Üçüncü Bölgeden Hücum Varyasyonları” filmine verildi. Braxton Hood, Gülen Güler, Yusuf Güven, Ayşe Çetinbaş ve Selim Yıldız’dan oluşan jüri, Mert Kaya’nın “Aşk Bitti” ve Serkan Çiftçi’nin “Gacı Gibi” filmlerini de Jüri Özel Ödülü’ne layık gördü. Yeşim Tabak, Yeşim Burul ve Şenay Aydemir’den oluşan FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü ise Reber Dosky’nin yönettiği “Radyo Kobane” (Radio Kobani) filmine gitti.

Bir grup kadının hayat dolu hikayesi

Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü jürisi, ödülü “Üçüncü Bölgeden Hücum Varyasyonları”na verme kararını “hem politik hem de iklim olarak zorlu bir coğrafyada kendilerini futbol üzerinden gerçekleştirmeyi başaran bir grup kadının hayat dolu hikâyesini izleyiciyi o grubun bir parçası haline getirmeyi başararak aktarmak” şeklinde gerekçelendirdi. Jüri Özel Ödülleri ile ilgili açıklamada ise “Jüri ayrıca çağımızda insanlığın verdiği mücadelenin küresel paydasına Gezi Parkı ve Brezilya Toplu Taşıma protestolarının ortaklaşan yanlarını titiz ve özgün bir biçimde anlatan ‘Aşk Bitti’ ile ülkemizdeki direnişin her alanda devam ettiğini, nefret saldırılarına maruz kalan LGBTi bireylerin mücadelesini trans seks işçisi Deniz’in rehabilitasyon süreci üzerinden aktaran ‘Gacı Gibi’ filmlerine Jüri Özel Ödülü verme kararı almıştır” denildi.

Kazım Kızıl’a destek

Belgeselci Kazım Kızıl’a destek ve sevgilerini yollayan jürinin açıklamasında şu sözlere de yer verildi: “Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü jürisi olarak tüm belgeselcileri ayrı ayrı tebrik etmek isteriz. 2017 Türkiye’sinde insana dokunan böylesine filmleri inatla yapmaya devam ettikleri için emeklerinden ve cesaretlerinden dolayı onları kutlarız. Bunun yanında aynı inat ve cesareti gösteren, belgesel filmleri izleyicisi ile sansürsüz buluşturmaya devam eden Documentarist’in 10. yaşını da kutluyoruz.”

Pazar gecesi sona erecek

DOCUMENTARIST Ödülleri bu akşam Soundpera’da gerçekleşecek Ödül Töreni ve Partisi ile sahiplerine verilecek. Açık Toplum Vakfı, Sivil Düşün, Hollanda Başkonsolosluğu, Lita Prodüksiyon başta olmak üzere bir çok kurumun desteği ile gerçekleşen ve bu sene dokuz güne yayılan DOCUMENTARIST 10. İstanbul Belgesel Günleri’nin salon gösterimleri bu akşam sona ererken, festival programı Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşen Canlandırma Belgesel Film Okuma Atölyesi ile devam edecek, Pazar gecesi 20:00’de Muaf Kadıköy’deki “John Berger veya Bakma Sanatı” özel gösterimi ile sona erecektir.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun