2015’in en iyi çizgi romanları

2015 yılında hangi çizgi romanlar öne çıktı? Hangileri listelerde ilk sıraları aldı? Hangileri ödül aldı? Sizler için derledik

Çizgi roman kültürü hem ülkemizde hem de dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Özellikle beyazperdede ve televizyonlarda yayınlanan beyazperde uyarlaması dizi ve filmler, çizgi roman kültürüne olan ilginin iyice yükselmesine sebep oldu. Artık her yeni çizgi roman uyarlaması insanları heyecanlandırıyor. Tabii bu çizgi roman şirketlerinin de önlerini açan bir durum oldu. Her ne kadar ticari rekabet sürse de birbirinden ilginç ve başarılı çizgi romanlar art arda ortaya çıkıyor. Margaret Atwood örneğinde olduğu gibi artık usta yazarlar dahi çizgi roman yazmayı düşünüyor. Peki, sözü uzatmayalım ve 2015 yılında çizgi roman dünyasında neler yaşandı ve neler öne çıktı birlikte bakalım.

Marvel yeni bir döneme giriyor

Evet bu yılın en önemli olaylarından birisi kuşkusuz Marvel’in All New All Different sloganı ile birçok karaktere yeni kimlikler vermesi. Kabaca özetlersek Secret Wars sonrası karakterler, bayrak yarışı gibi başka kişilere geçiyor diyebiliriz. Bruce Banner’ın yerine yeni bir Hulk, Thor Odinson’un yerine yeni bir kadınThor, Peter Parker’ın yerine yeni bir Spider Man’in geçmesi Wolverine’in efsanesini X-23’ün sürdürmesi gibi bir durum söz konusu. Marvel, bu yenilikleri hem günü yakalamak hem de yeni okurlar kazanmak için yapıyor. Tüm karmaşıklığı sebebiyle çizgi roman dünyasından uzak duranlar için güzel bir fırsat bu. Birçok serinin daha yolun başında olduğunu düşünürsek şimdi Marvel’e adım atmanın tam sırası.

Image Comics’in yükselişi

Evet, Marvel ve DC Comics, ciddi bir gelenekten besleniyor ve kolay kolay o tahttan inmeyeceklerini görebiliriz. Ancak son yıllarda yükselen grafiğiyle Image Comics’e dikkat çekmek istiyoruz. Özellikle her yıl ödülleri toplayan Saga serisi ile tanınan Image Comics’in çizgi roman serilerinin her biri birbirinden güzel. Birçok listede üst sıralarda da Image Comics’in çizgi romanları yer alıyor. Saga, The Wicked & The Divine en popüler iki çizgi roman serileri. Descender ve Wytches da bu yıl listelerde kendine yer bulan iki seri. Monstress ve Huck ise yeni başlayıp yüksek ilgi gören iki seri. Yalnızca süper kahraman hikayesi değil, kaliteli çizgi roman okumak isteyenler için Image Comics‘i takip etmelerini şiddetle öneririz. Drawn & Quarterly ve Fantagraphics de sessiz sedasız kaliteli işler üreten takiplik çizgi roman şirketleri olarak dikkat çekiyor. Drawn & Quarterly’den Killing and Dying, SuperMutant Magic Academy ve Step Aside, Pops yılın öne çıkan çizgi romanları oldu. Fantgraphic’in Charles Bukowski esintili Fante Bukowski, yılın en çok adından söz ettiren işlerinden biri oldu. Bir diğer çizgi roman Sacred Heart ise, Fante Bukowski’nin de önünde gözüküyor.

huck

 

Marvel’in en iyileri

Bu yıl Marvel’in en başarılı çizgi roman serileri arasında Ms. Marvel, The Unbeatable Squirrel Girl, Thor ve Hawkeye gösteriliyor. Marvel’e geçen Star Wars çizgi romanları da şu ana kadar övgüyle karşılandı. Bir de tabii bu yıl Neil Gaiman’ın kaleme aldığı Miracle Man serisi var. Henüz beş bölümü yayınlnan seri çok fazla ilgi görmedi ama belki karar vermek için erkendir, bilemiyoruz. Yeni başlayan seriler arasında hamile olarak tasvir edilen Spider Woman ve çizimleri ile daha ilk bakışta dikkat çeken Daredevil‘ı takip etmekte fayda var.

daredevil-2015

 

DC Comics’in en iyileri

DC Comics, Marvel’in arkasında gözükse de kendi özel hayran kitlesine sahip olamaya devam ediyor. Daha karanlık bir dünya sunan DC Comics, Vertigo çizgi romanlarını da elinde bulunduruyor. Bu yıl Neil Gaiman imzalı Sandman: Overture de yine Vertigo etiketiyle yayınlandı ve yılın en kayda değer çizgi romanları arasında yerini aldı. The Multiversity ve Black Canary, DC Comics cephesinde bu yıl öne çıkan yapımlar oldu. Batgirl’ün serisine olan ilgi sürerken, yeni başlayan Batman Europa da oldukça beğenildi.

black-canary
Black Canary

 

Yılın ödül alanları

Bu yıl Goodreads Ödülleri’nde birinciliği Image Comics’in Saga serisi aldı. İkinci sırada ise sürpriz olarak değerlendirebilecek bir çizgi roman vardı. HarperTeen/HarperCollins Publishers’dan yayınlanan Nimona, yalnızca National Book Awards ve Eisner Awards’da da aday gösterildi. Üçüncü sırada ise Kodansha Comics’den yayınlanan Attack on Titan Vol. 15 yer aldı.Eisner Ödülleri’nde de Saga, Lumberjanes, This One Summer, Little Nemo ödülleriyle öne çıkan çizgi romanlar oldu. British Comic Awards’ın birincisi ise Grey Area: From the City to the Sea isimli çizgi roman oldu. Tabii bu ödüllerde ağırlıklı olarak 2014’te başlayan çizgi romanların yer aldığını belirtelim.

Kahveli Okur olarak, çizgi roman dünyasını takip etmeye devam edeceğiz. Bu dünyanın kıdemlisi değiliz ama bu dünyayı takip eden paylaşımcı bir gözümüz var. Güzel olanı paylaşmanın keyfini çıkaralım =)

 

fante-bukowski

 

 

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun