İklim değişikliği kahvenizi de tehdit ediyor

Gezegenin bir numaralı sorunu sayılması gereken iklim değişikliği, dünya genelinde kahve stoklarını da ciddi şekilde tehdit ediyor

İklim değişikliği her geçen yıl yaşamımızda daha fazla duruma etki edecek. Ne uluslararası kurumlar ne de hükümetler bu küresel soruna ciddi bir şekilde eğilmiyor. Ulusal çıkarlar, ekonomik büyüme, tüketim alışkanlıkları derken gün geçtikçe çöplüğe dönüşen gezegende yaşam da her anlamda olumsuz etkileniyor. Fairtrade Australia and New Zealand komisyonunun yaptığı son araştırma, kahve imalatının da iklim değişikliğinden nasibini alacağını gösteriyor. Elbette bu yeni bir bilgi değil. Daha önce de benzer araştırma sonuçları yayınlanmıştı. Ancak yeni rakamlar daha da göz korkutuyor. Buna göre, 2050 yılı itibariyle, kahve ülkesi olarak anılan ülkelerin yarısında kahve kalmayacak! 2080 yılında ise doğal kahvenin tamamen yok olması söz konusu.  Dünyada en çok kahve üretiminin yapıldığı Brezilya’da üreticiler iklim değişikliğinin etkilerini yaşamaya başladılar bile. Örneğin bir kahve üreticisi “Geleceği göremiyorum” diyebiliyor. Raporda Starbucks, Lavazza gibi büyük firmaların yöneticilerinin de sözlerine yer verilmiş. Lavazza temsilcisi Mario Cerutti, “Başımızın üzerinde kara bulutlar dolanıyor” diyor. Yani iklim değişikliği sektörün en büyük temsilcilerinden en ufak üreticilerine kadar herkesi tehdit ediyor. Gerekli önlemler alınmazsa parası olan da bu durumdan kurtulamayabilir.

Tüketim alışkanlıklarınızı değiştirin

Yıllık hava ortalamasında yarım derece bir fark bile, kahvenin aromasını ve kalitesini etkileyebiliyor. Peki kahve seven insanlar olarak biz ne yapabiliriz? Elbette tüketici alışkanlıklarımızı, yaşam tarzlarımızı gözden geçirebiliriz. Sadece kahve için değil, sadece kahve özelinde de değil. Yine de kahve özelinde bir bilgi verirsek şöyle diyebiliriz. Kapsül kahvelerin doğaya verdikleri zararı daha önce sitemizde yazmıştık. Kapsül kahveden uzak durmakta fayda var. Ayrıca bazı kahvelerin üzerinde “Rainforest Alliance Certified” ibaresi görebilirsiniz. Bu sertifikalar da kahvenin üretiminde doğanın korunmasına özen gösterildiğini belgeliyor. Sertifikalıysa yüksek fiyatlıdır diye bir kural da yok, görünür de öyle bir durum da yok. Yani gayet uygun fiyatlarda bu sertifikaya sahip kahvelerden bulabilirsiniz. Yine de belgelerin ne kadar geçerli olduğunu, ne kadar işe yaradığını bilemeyiz. Dolayısıyla esas olan yaşam tarzınızı ve tüketim alışkanlıklarınızı değiştirmektir. Kahveye de yaşama da gezegene de saygı göstermek gerekir.

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun