Old Man Logan: Koca adam en sertinden çalıyor!

Ağır, vakur, hüzünlü hali ile Old Man Logan, omuzlarındaki, vicdanındaki yük ile ölümsüzlüğe mahkum bir adamın hikayesini anlatıyor

Wolwerine serisinin yeni filmi Logan’ın geçtiğimiz günlerde ilk fragmanı yayınlandı. Fragmanda da gördüğümüz üzere Wolverine biraz yaşlanmış durumda. Çizgi roman dünyasında Old Man Logan olarak bilinen hali ile karşımızda bu kez Wolverine. Çizgi romanla azıcık haşır neşirseniz, X-Men’leri biliyorsanız Wolverine’i de elbette tanıyorsunuzdur. Wolverine bir tür silaha dönüştürülmüş, orduda görev almış ve daha sonra Charles Xavier’in X-Men ekibine katılmış bir mutanttır. Tüm iskeleti adamantium denilen, parçalanmayan bir metal ile kaplıdır. Ellerinden çıkan pençeler (iskeletinin uzantıları) ile karşısındakinin canına okur. Kurşun murşun işlemez çünkü çok hızlı iyileşme yeteneği vardır. Bunları çoğunuz biliyorsunuz zaten ama belki Wolverine’in yaşlılık hali olan Old Man Logan ile henüz tanışmamış olabilirsiniz. Bu yazımızda yayınlanan üç seri üzerinden Old Man Logan’a bakacağız.

old-man-logan-2

Müziği, ruhu olan bir seri

Volume 1: Wolverine: Old Man Logan

Yazar: Mark Millar

Çizer: Steve McNiven

8 sayı

Wolverine: Old Man Logan, yaşlanmış Logan’ın kendisine ait ilk seri. İlk kez 2008’de bir Fantastic Four çizgi romanında karşımızda çıkan Old Man Logan’a Mark Miller bu seri ile ruh katıyor desek yeridir. Bu 8 sayılık seride, Logan, çiftçilik yapan, evli ve iki çocuk babası bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Bu yaşlı adam, geçmişinde kötü bir şeyler yaşamış ve artık pençelerini çıkarmamaya yemini var. Bunun sebebini aslında çoğunuz biliyorsunuzdur. Wolverine, talihsiz bir durum sonucunda bütün X-Men ailesini öldürür. Nasıl olduğunu hikayeye bırakalım. Seriyi önemli kılan noktalardan birisi, süper kahramanların devrinin kapandığı bir zamanı anlatması. Kötü kahramanlar (villainler) süper kahramanları yenmiş, çoğu ölmüş durumda. Amerika haritası kötü adamların paylaştığı bir alana dönmüş. Logan’ın çiftçilik yaptığı bölgede Hulk, çocukları ve torunlarından oluşan bir çete hüküm sürüyor. Hulk’un kendisi sernin bir yerine kadar ortalarda yok ama torunları canları sıkıldıkça bela getiren tipler. Logan’dan da haraç istiyorlar. Logan, parayı nasıl denkleştireceğini düşünürken karşısına Hawkeye çıkıyor. O da yaşlanmış ve artık kör! Bu yaşlı ikili kötüler tarafından paylaşılan Amerika’da uzun bir yolculuğa çıkıyorlar. İşte Wolverine: Old Man Logan’ı güzel kılan noktalardan birisi bu yolculuk. Bu iki eski tüfekle yaptığımız yolculuğun resmen bir müziği var diyebilirim. Sanki iki eski rockçı ile bir Amerika yolculuğu yapıyoruz. Bir Wim Wenders filmi gibi biraz. Bu çizgi romanın bir soundtrack’i olsa Jethro Tull, Judas Priest, Lynyrd Skynyrd, David Bowie gibi isimler yer alırdı muhtemelen. Neticede karşımızda da bu isimlerin şarkıları gibi bir çizgi roman var. Spoiler vermeme adına konunun detaylarına fazla girmiyoruz ama bu seride koca adamlar sert, esaslı bir parça çalıyor bize, o kadarını söyleyelim.

old-man-logan-4

Çok kahramanlı bir köprü

Volume 2: Old Man Logan

Yazar: Brian Micheal Bendis

Çizer: Andrea Sorrentino

5 sayı

5 sayılık ikinci seri için biraz kafası karışık bir seri diyebilirim. İlk seri bir yol filmi havası verirken bu seri, biraz daha hızlı geçişleri olan ve çok fazla öğenin girip çıktığı bir seri. X-Men üyelerini ölüren ve zamanla yaşlanan Logan, kendisini geçmişte bulur ama bu geçmiş, onun kendi geçmişi değildir. Döndüğü geçmişte Logan çoktan ölmüştür, üstelik bir de oğlu vardır. Logan’ın kendisiyle, geçmişiyle yüzleşmeye çalıştı seri, eğer sürekli bir köşeden farklı bir kahramanı çıkarmasa, azıcık sade işlense daha güzel olurmuş. Bunda Secret Wars çerçevesinde yer almasının da etkisi var. Yine de sıkıcı bir seri değil. Üstelik birinci ve üçüncü seri arasında önemli bir köprü vazifesi görüyor. Çok üzerinde durmanıza gerek yok ama atlamadan okuyunuz.

old-man-logan-3

Boşluklar tamamlanıyor, görüntüye netlik geliyor

Volume 3: Old Man Logan

Yazar: Jeff Lemire

Çizer: Andrea Sorrentino

12 sayı yayınlandı, devam ediyor

Çizgi roman dünyasında hangi listeye baksanız en iyi yazarlar arasında sayılan Jeff Lemire (Mark Millar da öyle), üçünc ü seride direksiyonu devralıyor. Bu seride gecenin bir vakti bir sokakta uyanan Logan, neden orada olduğunu, karısına, çocuklarına ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bunu yaparken de bir öldürülecekler listesi yapıyor. Koluna yaazdığı dört ismi tek tek temizlemeye çalışıyor. Ki bu dört isimden birisi Bruce Banner , yani Hulk. Bu seriyi birinci seri ile kıyaslarken hangisinin daha güzel olduğuna karar vermekte zorlanıyorum. Birinci seri konsept albüm gibi. Üçüncü seride hikaye daha parçalı, zaman zaman havası büsbütün değişiyor ancak yapılan iş yine çok güzel. İkinci serinin de çizeri olan Andrea Sorrentino’nun sanatı da bu daha sade ilerleyen seride ortaya çıkıyor. İkinci serideki kafa karışıklığından kurtuluyoruz ve artık Logan’la, oradan oraya giderek hatıralardaki eksik parçaları tamamlıyoruz. Logan’ın ailesine dair şeyleri izlediğimiz gibi, villainlerin dünyayı devraldığı geceye dair de sahnelere tanık oluyoruz. Birinci serideki hikayelerin üzerinden zaman zaman, boşlukları doldurarak tekrar geçiyoruz. Logan’a bu dışa yansıtması ancak öfkeyle olan, yırtınırca olan ama genel halinde hüzünlü, ağır hava yakışıyor. Old Man Logan, Wolverine’in varabileceği en güzel nokta sanki. Marvel, boşuna ana sahneye taşımamış bu versiyonu. Hawkeye’ın arabasına aldığımız Logan, şu sıralar Japonya’da Japon rarzı (süper kahraman yerine kolektif bir güç olarak Silent Order) ile uğraşıyor. Koca adam, ağır ama en sertinden çalıyor ve biz bu halini çok seviyoruz.

 

old-man-logan-map

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun