Tonino Lamborghini fincan kahve

Tonino Lamborghini: Lamborghini kalitesinin kahvedeki karşılığı

Lamborghini otomobil markasını dünyaya sunan Ferruccio Lamborghini’nin oğlu Tonino Lamborghini, kendi adını verdiği kahve markası ile dünyaya “Bir Bardakta İtalya” kalitesi ihraç ediyor. Tonino Lamborghini şimdi Türkiye’de!

İtalyanların kahve ile olan ilişkisi bugün üçüncü dalga kahve akımı dediğimiz akımdan daha farklı bir noktada. İtalyanlar, yılların tecrübesi ile sadece Arabica çekirdeklerini değil Robusta çekirdeklerini de harmanlayarak bir standart yakalamış durumda. Üçüncü dalga daha çok farklı tatların kovalandığı, bir tür macera gibi iken İtalyan kahveleri belki biraz daha gelenekçi ama standartların altına inmeyen bir yol izliyor. Elbette her geçen gün değişen dünyada onlar da zamanla değişiyor ama kültürlerinin merkezinde yer alan bir içeceği, kendi bildikleri haliyle dünyaya sunmaya, ihraç etmeye devam ediyorlar. Tonino Lamborghini de bu geleneği sürdüren firmalardan birisi. Bugünkü yazımızda hem Tonino Lamborghini’yi hem de tadımını yaptığımız filtre kahvelerini anlatacağız.

Oğul Lamborghiniden kahve tanımı

Tonino Lamborghini ismini bir saat ya da gözlük markası olarak da duymuş olabilirsiniz ama tabii Lamborghini ismi ilk olarak akla harika spor arabaları getiriyor. Eh, buradaki hiçbir isim, yalnızca bir isim benzerliği değil. 1947 yılında dünyaya gelen Tonino Lamborghini, Lamborghini otomobil markasını ortaya çıkaran Ferruccio Lamborghini’nin oğlu. Bugün yalnızca kahve değil, birçok alanda üretim yapan bir firmanın baş ismi. Oteller, giyim, parfüm, restoranlar ve daha nicesi… Doğal olarak, birçok alanda çok tecrübeli bir isim, bir büyük mirasın taşıyıcısı ve onun yarattığı bir markadan bahsediyoruz. Kendisine kahve sizin için ne anlama geliyor diye sorulduğunda Lamborghini’nin cevabı, “Bir bardak kahvenin ötesine uzanan o büyülü an ve his” olarak cevaplıyor. İtalyan kahvelerinin daha da yaygınlaşacağını düşünen Lamborghini, kaliteyi korumanın önemli olduğunu belirterek, bugün kahvenin gençleri arasında bir duygu paylaşımı ve sosyalleşme aracı olduğunu söylüyor.

Artık Türkiye’de

Tonino Lamborgini, bir kahve markası olarak 1981 yılında, İtalya’nın Bologna şehrine kurulmuş. Bugün Tonino Lamborghini markası altında farklı tatlara göre harmanlaşmış espresso ürünlerle birlikte (Dark Blend, Platinum Blend, Red Blend gibi), kapsül kahve, sıcak çikolata ve filtre kahve seçenekleri de mevcut. Kahve fincanlarını da eklemeyi unutmayalım. Türkiye’de tek yetkili dağıtımcı olan Kahveciniz.com’da Tonino Lamborghini markalı ürünleri ilk elden temin edebilirsiniz.

Keskin aroma, doygun tat

Gelelim tadım notlarına. Orta Amerika ve Brezilya arabica çekirdeklerinden harmanlanan Tonino Lamborghini filtre kahvesi, yoğun aromalı ve orta sertlikte bir kahve. Biz hem French Press hem de Moka Pot ile denedik bu kahveyi. Muhtemelen Moka Pot için espresso harmanları daha doğru birer seçenek olacaktır ama ince çekilmiş bu filtre kahve ile de her iki türlü doygun, güzel bir tat almanız mümkün. Daha ilk yudumda iyi bir kahve içtiğinizi hissediyorsunuz. Keskin bir aromaya sahip olan bu kahve, badem ve kuru üzüm kokusu ile tanımlanıyor. İtalyanlara İtalya’yı satmak istemiyorum diyerek dış pazarlara yönelen Tonino Lamborghini, bugün 35’den fazla ülkeye ihraç yapan bir firma. Bize sunduğu “Bir bardakta İtalya”dan biz yoğun ve güzel bir tat aldık, severek içtik. Kokusu için tekrar mutfağa gittik, geldik. Size de denemenizi tavsiye ederiz 😉

Tonino Lamborghini’den alıntıladığımız sözler için kaynak: Comunicaffe.com

Tonino Lamborghini filtre kahve paket
Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun