kahveli okur görsel

Hakkımızda

2015 yılında iki gazetecinin ortak girişimi olarak yayın hayatına başlayan Kahveli Okur, gazetelerin hafta sonu eklerine benzer bir içerik oluşturma çabasının yansımasıdır. Kahvemizi içerken okuduğumuz, okunmaya, vakit ayırmaya değer içerikler oluşturmak nihai hedefimiz. Bu şablonda kahve hakkında yazılar, kültür sanat ve yaşam haberleri ve yazıları ile birlikte yer alıyor. 2019’un son aylarına girerken kaleme aldığımız bu ”Hakımızda” yazısı ile hem bugüne kadar neler yaptığımızı hem de ileride neler yapabileceğimizi genel bir perspektif sunarak anlatmak istedik.

Çocuk yürümeye başladı

Kahveli Okur olarak her zaman özgün içeriğe önem verdik. Hiçbir habere “Bunu girmemiz gerek” diye bakarak bir yarış içine girmedik. Sitemize gelen ziyaretçiler ağırlıklı olarak bize ait olan içerikler için gelsin istedik. Bağımsız, patronsuz yapımız sayesinde “istediğimiz gibi” yazdık ve “tık peşinde” koşmadık. Genel olarak açtığımız her kategoride kendi rengimizi yansıtmak istedik. Kısmen yapabildik, kısmen yapamadık. Zaman zaman uzaklaştık, zaman zaman yeterince vakit ayıramadık ama dört yaşına girdiğimize ve hala burada olduğumuza göre artık bu site ayakları üzerinde yürüyen, konuşan bir çocuğa dönüştü diyebiliriz. Şimdi elinden daha sıkı tutmak istiyoruz. Bugüne kadar arka planda çalışan bir program gibi ilerleyen sitemizi artık ana ekranda açık, aktif bir pencere olarak tutmak istiyoruz.

Yönlendirici, dayatıcı olmadan

Belki de en önemli nokta bu sitenin içerik oluşturduğu konulara dair bakışı. Açalım o halde… Kahve, bugün bir sosyalleşme aracı, sözün, fikrin yanında duran içecek. Birçok kahve mekanı da yalnızca oturup kahve içilen yer olmanın ötesine geçiyor. Etkinlikler, atölyeler düzenlenerek birer yaşam alanına dönüşmeye çalışıyorlar. Artık elimizde kahve ile işe gidiyor, termoslarımızda kahve ile dolaşıyoruz. Kahveli Okur olarak kahveye dair ülkemizden ve dünyadan önemli bilgileri, araştırmaları aktarırken kahve etkinliklerini de duyurabileceğimiz, güncel bir takvim oluşturduk. Yönlendirici, dayatıcı, reklam hedefli olmaktansa açık ve samimi olmaya çalışıyoruz. Biz de yazarak, araştırarak öğreniyoruz ve her doğrunun ertesi gün değişebileciğini biliyoruz.

Korunaklı bir yapı

Kültür sanat dünyasında piyasanın ve popüler kültürün bir sanat eserinin ana değerini belirleyici olmasını kabul etmiyoruz. Bu sebeple açık bir çağrı yaparak, sanatla uğraşanlara söz vermek, birer bahçe sunmak istedik. Değerini bizim de belirlemeyeceğimiz bir küçük yaşam alanı diyelim. Ana akım işlere burun bükmüyoruz. Sanatın, sanatçının önemini ön yargısız kavramaya çalışıyoruz. Biz de çoğunu izliyoruz, seviyoruz ama PR bombardımanın işlemeyeceği, biraz olsun korunaklı bir yapımız olsun istiyoruz. Anlattığımız kitapların, çizgi romanların, dizilerin, filmlerin yeri geldiğinde sadece tek bir okura dahi ulaşsa da burada bir yeri olsun istiyoruz. Biz küçük bahçeler oluşturuyoruz, oluşturacağız. Birer bahçıvan olarak onları seviyoruz ama ziyaretçilerin ilgisi nasıl olur, bunu bilemeyiz. Önceliğimiz de bunu düşünmek yerine üretim yapmak.

Geleceğe bakış

Kahveli Okur olarak eksiklerimiz olduğunu biliyoruz. Ekoloji, yaşam haberleri, alt kültürlere dair bilgiler de içeren yazılar, haberler; fikir içeren, bakış sunan yazılar eklemek istediklerimiz. Biraz daha hayatın içinden konuşmalıyız. Kahve ile ilgili yazıları her zaman güncel tutmaya çalışıyoruz. Daha serbest, bir kategoriye sığmayan içerikler de oluşturacağız. Yazının başında belirttiğimiz gibi; bu siteyi okunası içeriklerle dolu bir haftasonu eki gibi düşünün. O eklerde bazen tuhaf yazılar da olur. Biz de buranın bahçıvanları olarak, tuhaf, değişik bir çiçek çıktığında onu budamaya niyetli değiliz.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun