Mixtape: En güzel anılara hep en güzel şarkılar eşlik eder!

Mixtape, karışık kasetlerin yaygın olduğu yıllara dair nostaljik ve artistik bir gençlik hikayesi. Bu oyunda maceramıza Iggy Pop, Smashing Pumpkins ve Joy Division gibi kült müzisyen ve gruplar eşlik ediyor.

Xbox’ın tam 30 oyun tanıtımına yer verdiği 2024 Xbox Showcase geride kaldı. Bazı oyunlar ilk kez duyuruldu, bazılarının güncellemelerine dair bilgiler paylaşıldı, bazılarının ilk kez oynanış videosu paylaşıldı. İki gün önce gerçekleştirilen Summer Game Fest’e göre çok daha dolu dolu bir içerik sundu Microsoft. Bu tür programlarda yüksek ilgi gören, markalaşmış oyunlar zaten lokomotif görevi görüyor ancak ilk kez açığa çıkan oyunlar da bazen tatlı sürprizler olarak karşımıza çıkabiliyor. Bizim Xbox Showcase’de bu minvalde dikkatimizi çeken oyun Mixtape oldu. Birçok kaliteli indie oyunun dağıtımcılığını üstelenen Annapurna Interactive’in koleksiyonuna kattığı oyunun altında BAFTA ödüllü oyun stüdyosu Beethoven & Dinosaur’un imzası var. Stüdyo daha önce The Artful Escape isimli oyun ile birçok ödül toplamıştı. Mixtape de daha ilk videosu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Bir neslin ‘soundtrack’i

“Bir neslin soundtrack’i” mottosuyla yola çıkan Mixtape, bir gençlik hikayesi. Üç gencin liseden mezun olmadan önce son bir maceraya atılmasını konu edinen oyunda üç gencin hatıralarına karışık kasetlerin yaygın olduğu 80’lerin, 90’ların hit şarkıları eşlik ediyor. Karışık kasetin içerisinde DEVO, Roxy Music, Lush, The Smashing Pumpkins, Iggy Pop, Siouxsie and the Banshees ve Joy Division gibi harika grup ve şarkıcılar var. Dolayısıyla üç gencin hikayesine ortak olacağımız bu macerada bize bu grupların şarkıları eşlik edecek.

Özgürlüğe kaçabileceğimiz bir dünya

Mixtape’in fragmanı bizi yalnızca müzikler sebebiyle heyecanlandırmıyor. Harika bir renk paleti ve gençlik havasını çok güzel yansıtan bir estetik anlayış fragmanda hissedilebiliyor. Üç gencimiz kaykaya biniyor, arabaya atlayıp kampa gidiyor, partiliyor, ilk öpücüğü ve son danslarını yaşıyor. Harika şarkıların eşlik ettiği hatıralar da düşsel sahneler olarak resmediliyor. “Gençlik filmi gibi ne var bunda?” diyebilirsiniz ama bir oyunun görselliğiyle, onun içinde interaktif olarak bir hikayeyi takip etmek, bir film izlemekten çok daha farklı bir durum. Oyun, oyuncunun aktif olarak içinde yer aldığı, hikayeyi izlemekten öte deneyimlediği bir mecra. Mixtape, bizim de serseri bir genç gibi hissedebileceğimiz, özgürlüğe kaçabileceğimiz bir dünya vaat ediyor. 2025’te gelecek oyun için bir ufak heyecanlandık. Hem oyun stüdyosu hem de dağıtımcı firmanın verdiği güven de heyecanımızı rüzgarlıyor.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun

Kahveli Okur sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et