Kapsül kahve modası sona mı eriyor?

Son yıllarda hızlı bir yükseliş içinde olan kapsül kahveler için duraklama dönemi başlamış gibi gözüküyor. Kapsül kahvelerin doğaya verdiği zarar bunun bir nedeni

Amerika’da son yıllarda çok moda olan kapsül kahve (coffee pods) satışlarında ciddi bir düşüş gözlenmeye başlandı. Euromonitor’ün rakamlarına göre 2008-2013 arasında Amerika’da kapsül kahvelerin satış rakamları 1.8 milyon adetten 11.6 milyon adete yükselmişti. Ancak Amerika’da sektörün önde gelen firmalarından Keurig kapsül kahvelerin ve kapsül kahve makinelerinin satışlarında yüzde 7’lik bir gerileme olduğunu açıkladı. Keurig’in satışlarının düşmesinin bir sebebi yalnızca Keurig marka kapsül kahvelerle uyumlu yeni kahve makineleri. Bu yeni makinelerin piyasaya sürülmesinin ardından 2015’in ilk üç ayında kahve makinesi satışında yüzde 22’lik bir gerileme yaşanmış. Ancak Keurig’in satışlarındaki düşüşün tek sebebi bu değil. Hatta bu düşüş yalnızca Keurig ile de ilgili değil. Amerikalılar hem daha düşük maliyetli hem de daha az israfa yol açan alternatif kahve tercihlerine yöneliyorlar. Euromonitor analisti Erck Penicka da önümüzdeki beş yılda kapsül kahvelerin bir ticari fırsat olmaktan çıkacağı tahmininde bulunuyor.Gezegeni tehdit ediyor!

Kapsül kahvelerin satışlarının azalmasının en önemli nedenlerinden biri olarak da doğaya verdiği zarar gösteriliyor. Kill the K-Cup isimli videonun da etkisi büyük. Doğrudan Keurig’e de gönderme yapılarak hazırlanan video ile birlikte sunulan bilgilere göre 2013 yılında Green Mountain Coffee (2006’da Keurig bünyesine geçmiş bir marka) Ekvator Çizgisi’nin etrafını 10.5 kez saracak kadar kapsül kahve üretmiş ve bu kapsül kahvelerin yalnızca yüzde 5’i geri dönüşümlü olarak üretilmiş. Şirket bu sorunu çözmeye dair birtakım sözler verse de satış oranlarındaki düşüş, müşterilerin birçok açıdan pek tatmin olmadığını gösteriyor.

Kapsül kahve dönemi sona erer mi bilemiyoruz ama satışların en kötü ihtimalle yükselişi yavaşlayacak gibi gözüküyor. Geri dönüşüme önem veren firmalar ( Örn. White Coffee), belki önümüzdeki dönemde bir adım önde olabilirler. Kahveyi sevelim ama gezegenimizi de sevelim diyoruz ve sizi Kill the K-Cup isimli video ile baş başa bırakıyoruz.

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun