sona jobarteh

Kora virtüözü İstanbul’a geliyor

Babadan oğula geçen korayı çalan ve tek kadın virtüöz kabul edilen Sona Jobarteh, 21 Kasım’da İş Sanat’ın konuğu olacak

İş Sanat 2019-20 sezonunu 14 Kasım’da Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası konseri ile açıyor. Yeni sezonun ikinci etkinliğinde ise dünyanın ilk kadın kora virtüözü kabul edilen Sona Jobarteh İş Sanat‘ın konuğu olacak. Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh, 21 Kasım Perşembe akşamı İş Kuleleri’nde müzik severler ile buluşacak. Jobarteh, akustik Batı Afrika müziği ve Manding tarzında şarkıların yer aldığı, hem görsel hem de işitsel zevki oldukça yüksek bir performans sergileyecek.

Türkiye’ye ilk kez geliyor

The Guardian tarafından “uluslararası bir yıldız” olarak anılan, 700 yıllık bir aile geleneği, babadan oğula geçen bir öğreti olan korayı çalan tek kadın sanatçı olan Jobarteh, albümlerinin yanı sıra, ödüllü belgesel “The Motherhood”un bestelerine de imzasını attı. Türkiye’deki dinleyicisiyle ilk defa buluşacak olan Sona Jobarteh, hem enstrümanı hem de sesi ile rotamızı Batı Afrika’ya döndürmemizi sağlayacak.

Kora nedir?

Bir su kabağı üzerine inek derisi geçirilerek yapılan Kora, genellikle 21 telden oluşuyor. 700 yıllık bir geleneğe sahip olan bu ilginç çalgının telleri için eskiden antilop derisi kullanılıyorken, bugün daha çok naylon kullanılıyor. Gambiya, Yeni Gine, Senegal, Gine-Bissau ve Mali’ye dağılan Mandinka halkına ait geleneksel bir çalgı olan Kora’yı, topluluk içinde Jali olarak adlandırılan aileler çalıyor. Bu müzisyenlerin yaptıkları müzikler evlilikten doğuma birçok geleneğe eşlik ederken topluluğun tarihine dair meseller de taşıyor. Mandinka topluluğunun kullandığı bir diğer geleneksel çalgı ise ahşap bir vurmalı olan bafalon.

Kız çocuklarına yol açmış

Sona Jobarteh’in açtığı yol ve kazandığı uluslararası başarı ile birlikte, son yıllarda bazı babaların kız çocuklarına da Kora çalgısını öğretmeye başladığı kayıtlara geçilmiş. Sona Jobarteh, 21 Kasım Perşembe akşamısaat 20:30’da İş Kuleleri Salonu’nda sahne alarak hem güzel sesini hem de kora çalgısının büyülü ezgilerini bizlerle paylaşacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun