Galata Kulesi GalataPerform

Yeni metinler sizinle konuşmak istiyor

Yeni Metin Yeni Tiyatro, bu yıl “çöp” teması altında hazırlanan oyun okumaları ve çeşitli etkinlikler ile 22-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek

GalataPerform’un 2006 yılında hayata geçirdiği Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi, bu yıl 22-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sekizinci kez düzenlenen etkinlik ile yeni oyun yazarları keşfetmek ve çağdaş oyun yazımına alan açmak hedefleniyor.

Bu yılın teması “Çöp”

Yeni Metin Yeni Tiyatro 2018-2019 Atölyelerinde bu yıl “Çöp” teması altında yazılan oyunlar, 22 Kasım – 30 Kasım 2019 tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. 6 adet yeni Türk oyun yazarının oyunlarının okumasının yanı sıra paneller, söyleşiler ve atölyeler düzenlenecek. Ayrıca festival kapsamında Galata ve bölgesinde yine bu tema etrafında üretilen 2 proje gerçekleşecek.

İskandinav ülkelerinden konuk yazarlar

Festivalin yabancı yazarları arasında bu sene tüm dünyada büyük yankı uyandıran #metoo hareketinin temsilcilerinden olan İsveç’li oyun yazarı Martina Montelius ve Norveç tiyatrosunda son zamanların en çok sahnelenen, Ibsen ödüllü yazarı Fredrik Brattberg ağırlanacak. Oyun yazarlığını geliştirmek adına uluslararası kültürel iş birliğini de ön planda tutan ve bugüne dek İspanya, Portekiz, Rusya, Romanya, İran, Yunanistan, İskoçya, İtalya, Fransa gibi birçok ülkeden 40tan fazla oyun yazarı ve yönetmeni ağırlayan proje ve festival, bu yıl bir ilke imza atıyor ve yeni oyunlarının okumalarının yanı sıra iki panel ve bir okuma tiyatrosunu 23. İstanbul Tiyatro Festivali iş birliğinde gerçekleştiriyor.

Festival mekanları

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi, Türkiye’de yeni oyun yazarlarının keşfedilmesini, yazarların ilk oyunlarının profesyonel tiyatrocularla buluşmasını, hem atölye katılımcılarının hem Türkiye’deki tiyatro seyircisinin uluslararası iş birlikleri sayesinde dünyadan örneklere ulaşabilmesini sağlamaya devam ediyor. Festival durakları arasında; Arter, GalataPerform, Kıraathane Edebiyat Evi, BeReZe Gösteri Evi ve All Saints Kilisesi Moda var.

Etkinlik programına dair daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun