İzmir Kısa Film Festivali 1 Kasım’da başlıyor

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali bu yıl 17.kez kapılarını sinemaseverlere açacak. Festivalde gösterimler ücretsiz gerçekleştirilecek

Kültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sinema Genel Müdürlüğü, Buca Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleşecek olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali için geri sayım başladı! 1-6 Kasım tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat Merkezi ve Karşıyaka Karşı Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek olan festivalin açılış seremonisi 2 Kasım Akşamı Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek.

Jüri başkanı Erden Kıral

Altın Kedi Ödülleri için yarışmak üzere belirlenen finalist filmleri değerlendirecek jüri de bir hayli başarılı. Filmler, yönetmen Erden Kıral’ın başkanlığında, oyuncu İrem Altuğ, görüntü yönetmeni Uğur İçbak, akademisyen Nikola Vukceviç ve yapımcı Yonca Ertürk tarafından değerlendirilecek. Ayrıca animasyon, belgesel ve deneysel kategori bölümünde akademisyen Alev Fatoş Parsa, illüstrasyon sanatçı Ethem Onur Bilgiç ve Antalya Sinema Derneği Kurucu Başkanı Sidar Serdar Karakaş jürideki isimleri oluşturuyor.

400 film gösterilecek

Gösterimlerin ücretsiz olarak yapıldığı festivalde Avrupa festivallerinden özel seçkiler ile sinemaseverlere iyi bir program hazırlandı. 400 kısa filmin seyirci ile buluşacağı Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde de gösterimler yapacak. Öğrencilerin oyları ile belirlenecek olan bir kısa film Altın Kedi Gençlik Ödülü’ne hak kazanacak. Festivale animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde yarışmak üzere; aralarında İran, Almanya, Ermenistan, İtalya, Küba, Afganistan, Japonya, Yunanistan, Kore, Porto Riko, İspanya, İsviçre, ABD, Mısır, Çin, Kırgızistan, Rusya, Venezuella, Fransa, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin bulunduğu 78 ülkeden bin 438 film başvurdu.

 

izmir-kisa-film-festivali-afis

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun