coffee black cup

En iyi kahve nasıl yapılır?

En iyi kahve nasıl yapılır? İşin püf noktaları neler? Nereden başlamalı, nelere dikkat etmeli?  Adım adım anlatıyoruz

Filtre kahve yapmanın birçok süreçten oluşan bir adım olduğunu artık biliyoruz. Türkiye’de Nescafe adıyla genel olarak adlandırdığımız hazır çözünür kahvelerin yaygınlığı da yavaş yavaş çözünüyor. Her köşede açılan kahve mekanlarıyla birlikte filtre kahve, espresso gibi seçenekler daha çok tercih edilir hale geldi. Biz de Kahveli Okur olarak filtre kahveyi merkeze alarak en iyi kahve nasıl yapılır adım adım bildiklerimizi paylaşalım istedik. Aklımıza gelen her aşamayı, detayı adım adım anlatacağız. Yine de her deneyimin özgün olduğunu unutmayın. İşin uzmanları bile aynı konuda farklı şeyler söyleyebiliyor. Damak tadının da kişiden kişiye değişebildiğini göz önüne alırsak, kendi tecrübelerinizi hiçbir zaman küçümsememenizi öneririz.

Kaynak iyi olmalı

İyi bir kahve yapmanın birinci kuralı iyi bir kahve çekirdeği elbette. Çok basit bir mantıkla şunu söyleyebiliriz: İyi bir çekirdekten kötü bir kahve yapmanız mümkün ama kötü bir çekirdekten iyi kahve yapmak mümkün değil. Filtre kahve önerileri başlıklı yazımızda, kendi deneyimlerimizle farklı fiyatlara göre bazı yerler önermiştik. Burada şu bilgiyi ekleyelim. Birçok kahveci, kahve çekirdeklerini aynı uluslararası toptancılardan alıyor. Birbirlerinden farklı kılan temel noktanın, kahveyi doğru kavurmada olduğu söylenebilir. İşin uzmanları da her zaman esas meselenin kavurmakta yattığını söyler. En iyi kahve çekirdeğini bulmak biraz deneyime bakacak ama iyi yerler kendini belli ediyor. Analize ihtiyaç yok, bir bardak kahvelerini içerek anlayabilirsiniz.

Olabildiğince manuel olun

Hazır öğütülmüş, bayatlamış kahveyi makineye atıp mucize beklediğimiz günler geride kaldı. Artık en iyi kahvenin sırrı biraz manuel olabilmekte. En azından kahveyi çekirdek olarak alarak işe başlayabilirsiniz. Bunun için size önce bir öğütücü lazım. Bir kez öğütücüye sahip olduğunuzda yıllardır bayat kahve içtiğinizi de anlayacaksınız. Ayrıca kahveyi kendiniz kavurabilirsiniz. Bunu evde yapmak da mümkün. Eğer kahveyi kendiniz kavurabilirseniz, aynı çekirdeği farklı derecelerde kavurarak özgün tat deneyimleri yaşayabilirsiniz. Bu da sizi daha çok bilgilendirir. Bir de makinelerden mucize beklemek yerine farlı demleme yöntemlerni kullanmanızı öneririz. Açalım…

Ekipmanınızı seçin

Hario V60 (Pour Over), Chemex, Aeropress… Bu üç ismi listenin en başına yazmak gerek. Moka Pot (Espresso için birinci tercih), Syphon, French Press’i de devamına… Evet, biraz masraf yapmanız gerekecek ama evde kaliteli bir kahve yapmak istiyorsanız özellikle ilk üç isimden birini tercih edebilirsiniz. Açın videolarına bakın, yorumlara, karşılaştırmalara bakın ama elinizde mutlaka birini bulundurun. Bugün bazı kahve mekanlarında menülerde bu isimleri görebilirsiniz. Kahveyi tercihinize göre yapan mekanlar artık birçok yerde var. Oralarda bir kahve içerek test edebilir, kendi damak tadınıza uygun olup olmadığına bakabilirsiniz. Bütçeniz düşükse French Press’ten şaşmayın. Ucuz olması gözünüzde küçültmesin, French Press’lerle yapılan kahveler birçok makinede yapılan kahvelerden daha başarılı oluyor.

coffee chemex

Su ve diğer detaylar

En iyi kahve yapmak istiyorsanız kötü su kullanmaktan da vazgeçin. Evet ya su. Nasıl ki çay, iyi suyla yapıldığında çok daha güzel oluyor. Kahve için de durum farklı değil. Yurtdışında Third Wave Water (Üçüncü Dalga Suyu) adı ile mineral dengesi sağlayan kapsül sular bile satılıyor. Ayrıca dikkat etmenz gereken bir önemli nokta da kaynar suyun kahvenin aromasını öldürebileceği. Nerede yaparsanız yapın kaynar suyu coss diye kahvenin üzerine dökmeyin. Suyu kaynattınız diyelim, azıcık soğuk su ekleyerek hafifletin. Dorğu demleme için gerekli sıcaklıklara bakarak hareket edin. Yukarıda öğütmekten bahsettik; her demleme yöntemi farklı öğütme dereceleri ister. Bu tür ayrıntılar için birçok tabloyu internette bulabilirsiniz. Ayrıntıları her zaman önemseyin ki en iyi kahve elinizden çıksın. Tabii ki damak tadından bahsettiğimiz yerde matematiğe takılarak mekanikleşmeyin, kendi deneyiminizi de işin içine ekleyin ama bu bilgiler de çokça deneyim ışığında oluşan bilgiler, unutmayın.

Peki daha ne yapmalıyım?

Eğer baristalığı kariyer olarak düşünüyor, daha fazlasını istiyorsanız, en iyi kahve dediğimiz şey sizin için bir nihai hedefse size şunları önerebiliriz: Kendinize apayrı birer sosyal medya hesabı açın. Diyelim ki adınız Barista X; bu adla Twitter, Instagram hesapları açın ve önemli bilgiler paylaşan tecrübeli isimleri takip edin. Ayrıca etkinlikleri de takibe alın ve Reddit gibi yerlerdeki tartışmaları da okuyun. Kahve dünyası bitmek bilmeyecek bir arayış içeren dinamik bir dünya. Farklı kahveler, farklı demleme yöntemleri, farklı fikirler… Sonu yok oğlu yok! İnanın, spesifik sosyal medya hesapları çok ama çok faydalı oluyor. Bunu yapın, haklı olduğumuzu hissettiğiniz zaman bize oradan teşekkür edersiniz. En iyi kahve, ellerinizden öper 😉

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun