Wheelys: Hava temizleyen bisiklet kafe

Enerjisini rüzgar ve güneşten alırken üzerinde hava temizleyicisi de bulunan Wheelys Bisiklet Kafe, 51 ülkede 315 noktada hizmet veriyor

Kahve zincirleri, üçüncü dalga kahveciler derken artık sokaklarda da seyyar kahve arabalarıyla karşılaşıyoruz. İşte tam bu noktada girişimcileri de ilgilendirebilecek bir haberimiz var. İsveç merkezli Wheelys Cafe’nin ürettiği özel kahve arabaları, çevreye duyarlılığı ile dikkat çekiyor. Araba dedik ama o aslında daha çok bir bisiklet! İsmi de Wheelys Bisiklet Kafe. Evet, bisiklet üzerine inşaa edilmiş bir tür kahve büfesi. Hala tam tanımlayamadık ama resme bakınca görüyorsunuz zaten. Bu bisiklet kafelerin en büyük özelliği ise enerjisini güneş ve rüzgardan alıp üzerinde bulunan hava temizleyici ile havayı temizlemesi. Yani gittiği her yere yalnızca kahve değil, temiz hava da götürmesi. Kahve aracının bütün parçaları çevre duyarlılığı gözetilerek tasarlanmış. Bir yıl içinde 51 ülkede 315 kahve aracı da işletilmeye başlanmış. Bu rakamlar yaklaşık 60 ülkede mağazaları bulunan Starbukcs’a bile gözdağı verir nitelikte.

Girişimciler için bir fırsat

Yazımızın başında girişimcilere işaret etmemizin sebebi de elbette bisiklet kafelerin franchising yolu ile işletmelerinin alınmasının mümkün olması. Türkiye için bir facebook sayfası da açılmış ve sayfaya girdiğinizde iletişim bilgilerine de ulaşılabiliyor. 51 ülkede var olan bir işletme türü ciddi bir potansiyel olarak değerlendirilebilir. Bizden söylemesi…

wheelys-bisiklet-kafe

hava-temizleyici-wheelys

Wheelys: Hava temizleyen bisiklet kafe” için 2 yorum

 • 10 Ağustos 2016 tarihinde, saat 10:41
  Permalink

  Merhabalar,
  Konuya dair, tüketici kitlesi açısından, mali değerlendirme yapmayı kolaylaştıracak bilgiler edinebildiniz mi? Çevreci yanı ve şahsi işyeri imkanı ile ilginç gelse de bu kısım hakkında yorum yapmakta zorlanıyorum.
  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 16 Ağustos 2016 tarihinde, saat 10:37
  Permalink

  Merhaba,

  Soruyu tam anlamadım ama sanırım fiyatlandırmayı soruyorsunuz. Bu konuda Wheelys’in kendi sitesinde bir veri var. Buradaki veriye göre İsveç’te bir bardak kahve 2.5 Dolardan satılıyor. Maliyet olaraksa 24 cent yazılmış. (Aşağıda verdiğim faq linkinde “What is my estimated cost per cup of coffee?” yazan yerde görebilirsiniz) Tabii bu kahvenin maliyeti ve sitede yazan veriler. Güncelliği ve reelliği tartışılır. Onun dışında ek bir ödeme yapıyor musnuz bu konuyu yetkililere sormak lazım. Şu linklerden inceleyebilirsiniz:

  https://wheelyscafe.com/faq/

  https://www.indiegogo.com/projects/wheelys-3-your-own-cafe-for-2999#/

  https://www.facebook.com/WheelysCafeTurkey/

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir