İsveç Usulü Yumurtalı Kahve

İskandinav ülkelerinde ağırlıklı olarak kahvaltıda içilen İsveç Usulü Yumurtalı Kahve’nin yapımı çok basit. Kahve ve yumurtanın bir arada olmasıyla, sporcular için de güzel bir alternatif içecek

Kahveli Okur olarak sizlere ilk içecek tarifimizi sunuyoruz. İsmini İsveç Usulü Yumurtalı Kahve olarak çevirdik. Esasesn Swedish Egg Coffee (İsveç Yumurtalı Kahvesi) olarak geçiyor, bazı kaynaklarda ise Norwegian Egg Coffee (Norveç Yumurtalı Kahvesi). Anlayacağınız İskandinav ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir içecek. Ağırlıklı olarak kahvaltıda kullanıldığını da ekleyelim. Kaldı ki kafein ve yumurtanın bir arada olduğu bu içecek sporcular için de gayet faydalı olabilir. O halde geçelim tarifimize:

Malzemeler

1 Yumurta

1,5-2 kaşık kahve. Herhangi bir kahve olabilir. Tercihinize göre.

1 Bardak sıcak su

1 Bardak soğuk ya da buzlu su (Toplam 2 bardak su)

 

Hepsi bu kadar. Kahvemizi hazırlamak içinse bir süt tenceresi, bir kase ve bir süzgeçe ihtiyacımız var.

Hazırlanışı

Öncelikle bir bardak sıcak suyu tenceremizde bekletiyoruz. Biz ilk yapışımızda suyu bir bardaktan biraz fazla koyduk. Gözümüze az geldi açıkçası ama normal tarifinde bir bardak olarak geçiyor.

İkinci adım biraz garip. 1,5-2 tatlı kaşığı kahvemizi bir kasenin içine döküyoruz. Üzerine de yumurtamızı kırıyoruz. Ama buraya dikkat! Yumurtayı kabuğuyla beraber kasenin içinde bırakıyoruz. Bunu bu şekilde yapmayan sadece içini bırakanlar da var ama orjinal tarifinde kabuğuyla birlikte bırakmamız söyleniyor. Biz de öyle yaptık.

Üçüncü adım olarak kahve-yumurta karışımımızı ocağın üstündeki sıcak sulu tenceremize döküyoruz. Kahvemiz bu tencerenin içinde yaklaşık beş dakika kaynayacak. Bu sırada kahve, tabakalı bir görüntü oluşturacaktır. Taşmamasına dikkat edelim, çünkü malzeme bu yönde bir eğilim gösteren türden.

Dördüncü adıma geçtik. Şimdi kaynayan kahvemizin üzerine buz gibi soğuk su dökeceğiz. Bu malzemenin ayrışmasını ve kahvenin açığa çıkmasını sağlayacak.

Sona geldik. Artık kahvemizi bir süzgeçle herhangi bir yere (örneğin french presse) aktarabilir ve bardaklarımıza servis edebiliriz. Süzgecin küçük delikli olmasına dikkat edelim. En azından ilk seferde. Renginin bir bulamacı andırmasına da takılmayın. Önemli olan tadı ve içimi. O halde bakalım tadı nasılmış?

Kahve yumurtaya baskın

Evet, yumurtalı kahveyi biz de ilk kez yaptık. Açıkçası yumurtanın baskın bir tat bırakmasını bekliyorduk ama hiç öyle olmadı. Yine kahvemiz baskın bir tat olarak kalıyor. Dolayısıyla kullandığınız kahve her halükarda önemli. Yumurta ise onun içimine doğrudan bir etki sağlıyor. Tarifinde yumurtanın da taze ve doğal olmasının önemli olduğu söyleniyor. O yüzden farklı kahvelerle deneyebileceğiniz gibi, farklı yumurtalarla da deneyebilirsiniz. Yumurtanın kesinlikle mide bulandırıcı bir tat oluşturmadığını da söyleyelim. Çünkü ilk duyanların tepkisi hemen bu yönde oluyor. Sonuç olarak acı olmayan, orta derece diyebileceğimiz bir kahve bu. Doğal, hoş bir bir tada sahip. Kahvaltı için ve sporcular için biçilmiş kaftan.

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun