Üç Tutku: Kitap, Kahve ve Çikolata Festivali Rehberi

Üç Tutku: Kahve, Kitap ve Çikolata Festivali başladı. Festivalde neler var, neye bakmalıyım, neyi gözden kaçırmamalıyım diyorsanız, rehberimiz tam size göre!

Meraklılarının sabırsızlıkla beklediği Üç Tutku: Kahve, Kitap ve Çikolata Festivali başladı. İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nde düzenlenen etkinlik, 27 Aralık’a kadar devam edecek. Ziyaret saatleri ise 10.00 – 20.00 arası. Kahveli Okur olarak ilk gününde festivali gezerek, bu güzel etkinlikte neler olduğunu, giderseniz neler bulabileceğinizi anlatan kendimizce bir rehber oluşturduk. Başlıklar halinde rehberimizde ilerleyelim.

Nerede, Ne Zaman, Nasıl?

Öncelikle nasıl ulaşacağınızdan bahsedelim. Harbiye Askeri Müzesi’ni elbette birçok kişi biliyordur. Bilmeyenler için ulaşım anlamında en kolay yolun M2 Yenikapı – Hacıosman metrosunu kullanmak olduğunu söyleyebiliriz. Osmanbey durağında inip Pangaltı çıkışını takip edin. Pangaltı çıkışından çıktıktan sonra Taksim yönünde yürüdüğünüz zaman sol yanda Askeri Müze’yi göreceksiniz. Giriş kapısını da azıcık bir etrafa baksanız görürsünüz. Yürürken bir V yapmanız gerekiyor diyelim. Müzeye girdikten sonra sağdan aşağı doğru uzanan yolu takip edeceksiniz. Birçok otobüsün park ettiği, askleri topların yan yana dizili olduğu yeri geçeceksiniz. Sonu gelmeyecekmiş gibi gözüken o upuzun binanın sonunda festivalin gerçekleştiği Kültür Sitesi bölümüne ulaşacaksınız. Özetle, sağda ve en sonda. Giriş biletini kapıda alabiliyrosunuz. Tekli giriş bileti 5 TL’ye, çoklu giriş bileti 10 TL’ye satılıyor. Ziyaret saatleri de dediğimiz gibi 10.00 – 20.00 arası. Festival alanının iki katlı olduğunu ve ikinci katta daha fazla standın olduğunu da belirtelim. Peki içeri girdik. Şimdi madde madde neler var bakalım.

uc-tutku-festivali

Taze kahvelerinizi almadan gitmeyin

Evet kahvelerden başlayalım. İçeri girer girmez, kahve ikramları ile karşılaşıyorsunuz. Nescafe, Türk kahvesi, yöresel kahveler derken, artık yavaşça moda giriyorsunuz. Türk kahvesi için makine arayanlar birinci katta Arçelik’in en yeni Türk kahvesi makinelerini görebilir, kahvesinden tadabilirler. Kapsül kahve makinesi arayanlar ise ikinci kata çıkan merdivenlerin hemen başında Kahven Gelsin’in standında Lavazza kahve makinesine bakabilirler. Kahven Gelsin’de ayrıca birçok farklı kahve çeşidinden de edinmek mümkün. Dahası barista eğitimi almak isteyenler de Kahven Gelsin standındaki yetkililerden bilgi alabilirler. İkinci kata çıktığımızda ise üçüncü dalga kahve akımının İstanbul’daki önemli temsilcilerinden Drip Coffeist’e uğramanızı tavsiye ederiz. Birçok farklı yöresel kahve çeşidini bulabileceğiniz Drip Coffeist’te hem görevlilerden bilgi alabilir hem de onların tavsiyeleriyle de güzel keşifler edinebilirsiniz. Dripp Coffeeist’de kahvenizi seçip, dilediğiniz şekilde öğütme ve kavurma imkanı da mevcut. Dripp Coffeist’in hemen yakınında Robert’s Coffee de bir başka kahve alabileceğiniz mekan. Oturup, soluklanıp bir şeyler atıştırmanıza da imkan sunan Robert’s Coffee’de de dilediğiniz kahveden ister çekirdek olarak ister öğtülmüş olarak edinebilirsiniz. “Kahve iyidir de çay yok mu çay?” diyenler içinse birinci katta Saint Martin (ECN Gıda) standına uğramalarını tavsiye ederiz. Birbirinden farklı çay çeşitleri (bitkisel, siyah, yeşil) hakkında hem bilgi edinebilir hem de o bilgiler ve tavsiyelerle seçiminizi yapabilirsiniz. Saint Martin standında kahve çeşitleri de olduğunu ama bizim ilgimizi çayların çektiğini belirtelim.

Kitaplarda özel indirimler

Üç Tutku: Kitap, Kahve ve Çikolata Festivali’ne hatırı sayılır sayıda yayınevi ve sahafın katıldığını görüyoruz. Metis, İş Bankası Yayınları, Kaynak Yayınları, Agora Kitaplığı, Kassandra Yayınları, Doğan Kitap, Destek Yayınları , Pegasus Yayınları, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, Tekin Yayınevi gibi yayınevlerinin yanı sıra Kayıp Kitap, Samatya Sahaf gibi arayıp bulamadığınız kitapları bulabileceğiniz sahaflar da katlılımcılar arasında bulunuyor. Hepsinde de etkinliğe özel indirimler mevcut. İndirim oranları ise yüzde 20, yüzde 30 gibi değişiyor. Ancak bazı yayınevlerinin özel indirimli kitapları ve setleri de bulunuyor. Örneğin İstanbul Kitap Fuarı’na gidemeyenler için söyleyelim, Metis’in fuarda satılan özel indirimli setlerini burada bulabilirsiniz. Rüyanın Gör Dediği başlıklı tematik 2016 ajandası da henüz edinemeyenler ya da yılbaşına hediye arayanlar için standda bulunabilir. 27 Aralık’a kadar sürecek olan festivalde birçok yazarla uluşmak da mümkün olacak. Nedim Gürsel, Gönül Kıvılcım, Enver Aysever, Ali Türkşen ve Vecdi Çıracıoğlu bu isimlerden bazıları. Yazarlar ve etkinlik programına festivalin internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ooo, çikolata kokuları geliyor!

Kahve nasıl birçok kişi için kitapsız olmazsa, yine birçok kişi için de çikolatasız olmaz. Çikolata için katılımcı sayısı çok olmasa da özellikle Dr. Oetker’in sürekli bir faaliyet halinde gözüken standına uğramanızı tavsiye ederiz. Dr. Oetker, festival programı dahilinde, katılımcılarla renkli atölyeler düzenliyor. Profiterol, Tiramisu, Çikolata ve Çikolatalı Pasta atölyelerine katılacak şanslı kişilerden birisi siz olabilirsiniz. Olmazsa da üzülmeyin, Dr. Oetker standında sürekli sizin ıçınızı ısıtacak bir şeyler sunuluyor. Aşağıdaki resimde programı görebilirsiniz. Çikolata başlığındaki diğer katılımcılar ise Lindt Çikolata ve Lotus Biscoff. İki markanın standı yan yana. Eve götürmek için aldığınız kahvenin yanına kaliteli bir çikolata ya da bisküvi isterseniz, sizi bu iki standa alalım.

uc-tutku-dr-oetker

Renkli, özgün, özgürlükçü

Festivalin en renkli standlarından birisi Heyt Be! Fanzin‘e ait. İllüstrasyona ve görsel sanatlara ağırlık verilen fanzinin standında, birbirinden güzel hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz. Bez çantalar, t-shirt’ler, kupalar… Sınırlı sayıda satılan, numaralı ve kendi üretimleri olan psychedelik albüm cd’leri bile var. Özgün, renkli ve kültürel çağrışımları olan bir hediye arayanlar için Heyt Be! Fanzin standı gerçekten ideal gibi gözüküyor. Yalnız uyaralım. Programlarının çakışması sebebiyle pazar ya da pazartesi (Tam hatırlayamıyoruz orasını) gününden sonra yoklar.

heyt-be-fanzin

Bir hediye fikri: Book Bender

“Ya başka ne var? Şöyle kitaplı bişey olsun ama hediye gibi de olsun” diyen bir arkadaşsanız, cümleyi tam olarak böyle kurmasanız da içinizden buna benzer bir cümle geçiyorsa bakacağınız yer Book Bender standı olacaktır. Eski kitapların sayfalarını sanatla işleyerek oluşturdukları ürünler gerçekten dikkat çekiyor. Kitap sayfalarında Darth Vader’ın Minyonların yüzlerini görebildiğimiz bir hediyelik ürün bu. Sloganları da “Bir hediye fikri” olan Book Bender’ın yaratıcıları kısa sürede oldukça ilgi görmüşler. Dolayısıyla “Aaa gitim de görmedim” demeyin. İkinci katta Robert’s Coffe’nin hemen çarprazında.

book-bender

Pomstore tasarımın hakkını veriyor

“Evet, o dediğin de tasarım ama ben böyle kupa, fincan kullanabileceğim bir şey arıyorum” diyorsanız, sizin için bir değil iki farklı stand var desek herhalde bir rahatlarsınız. Üstelik ikisi de birbirinden güzel. Hem yurtiçinden sataçılarla çalışan hem de yurtdışından tasarımcıların ürünlerini getiren Pomstore, neresinden baksanız kalite kokan işler sunuyor. İşin hakkını vermeyi misyon edindiklerini düşünebilirsiniz. Pomstore hakkında gitmeden bir fikir edinmek isteyenler, internet mağazalarına bakabilir.

pomstore

Mug’lar ve defterler Tosbaa Design’dan

Bir başka tasarım mağazası ise Tosbaa Design. Özellikle desen ağırlıklı çalışan Tosbaa Design’da gündelik olarak kullanileceğiniz, hediye debileceğiniz birçok ürün bulunuyor. El yapımı defterler ve birbirinden güzel kupalar bulabileceğiniz Tosbaa Design’ın ürün fiyatlarının da uygun olduğunu söyleyebiliriz. Kahveli Okur olarak bizim ilgimizi en çok çeken ürün ise muglar (kahve termosu) oluyor. Bir paket kahve ile birlikte güzel bir yılbaşı hediyesi olarak değerlendirebilirsiniz.

tosbaa-design

tosbaa-design-defter

Herkeye iyi eğlenceler

Kahveli Okur olarak rehberimiz burada sona eriyor. Gözden kaçırdığımız bir şey varsa affola diyerekten, festivale gitmek üzere planını, programını yapmaya başlayanlara da keyifli saatler diliyoruz.

 

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun