tool sembol

Tool, 13 yıl sonra yine çivi gibi!

13 yıl aradan sonra Fear Inoculum ile geri dönen Tool, gümbür gümbür altyapısıyla doyurucu bir deneyim yaşatıyor

Uzun süredir yeni bir albüm bekleyen, hatta artık yeni bir albümün geleceğine inançlarını dahi yitiren Tool hayranları, nihayet bekledikleri albüme kavuştu. 2006’da yayınlanan 10.000 Days albümünden tam 13 yıl sonra Fear Inoculum, grubun beşinci stüdyo albümü olarak yerini aldı. Mart 2018’de kayıtlarına başlanan albüm, uzun süreli bir çalışmanın sonucu. Ocak 2019’da grubun solisti Maynard James Keenan, albümün vokal kayıtlarının da sona erdiğini ancak mix aşamasında işleri olduğunu duyurmuştu. Nisan, Mayıs, Haziran derken nihayet albümün 30 Ağustos’ta çıkacağı duyuruldu. Fear Inoculum’un normal versiyonunda yedi şarkı yer alırken, dijital versiyonda üç ek şarkı ile birlikte toplam on şarkı bulunuyor. Ana albümdeki yedi şarkının altısı on dakikadan uzun şarkılar.

Spotify ve Youtube’dan dinleyebilirsiniz

Fear Inoculum, Spotify’den dinlenebildiği gibi, grubun Youtube sayfasında Playlist olarak da bütün şarkıları bulup dinleyebilirsiniz. Yazımızın sonuna playlisti yerleştirdik. Albümün sınırlı sayıda basılan Limited Edition versiyonunda CD kutusu içeriğinde küçük dijital bir ekran (4 inç) bulunuyor. Bu ekranda albüme özel hazırlanan görseller izlenebiliyor. Ayrıca dahili hoparlör de mevcut. Limited Edition, CD çaları olmayanlar için dijital indirme kodu da içeriyor.

Altyapı dolu dolu, gümbür gümbür

Tool’un beşinci stüdyo albümü Fear Inoculum, yayınlanmasıyla birlikte daha ilk günden birçok olumlu tepki aldı. Gümbür gümbür bir altyapıya sahip olan albümde, Maynard James Keenan’ın sesi belki eskisi kadar yükseklere çıkmıyor ama bu durum çok da rahatsız edici değil. Zira, gürül gürül akan bir nehir gibi albüm ve Keenan’ın sesi o akışa yine fazlasıyla uyarak ulvi bir hava katıyor. İlk dinlememizde Descending ve 7empest favorilerimiz oldu. Döne döne, bir desen çizerek ilerleyen şarkılarda her vuruş, her temas hissedilir düzeyde. Bu yüzden şurayı atlamayalım. Mutalaka, her albüm için söylenebilecek şeyi söylüyoruz ama bu albüm için altını bir daha çizerek söyleyelim ki, iyi bir kulaklık veya hoparlörle dinleyin. İlk dinlemenizi cep telefonu veya laptop hoparlörü ile yaparsanız yazık edersiniz. Fear Inoculum, 2019’un en iyi albümleri listesine şimdiden girmiştir. Keyfini çıkarın 😉

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun