Salgado’nun işçileri İzmirlileri bekliyor

Fotoğraf sanatının efsane ismi Sebastiao Salgado’nun İşçiler (Workers) adlı kolleksiyonunda bulunan 63 fotoğraf, 29 Kasım’a kadar İzmir Folkart Gallery’de sergileniyor

Brezilya‘da Yaşayan Efsane, dünyada ise En önemli belgesel nitelikli insan fotoğrafçısı olarak bilinen Sebastiao Salgado’nun İşçiler (Workers) adlı kolleksiyonunda bulunan 63 fotoğraf, 29 Kasım’a kadar Folkart Gallery‘de İzmirli sanatseverleri bekliyor.

Fotoğraflar 26 ülkede çekildi

Brezilya’nın maden, Güney Amerika’nın şeker kamışı, Fransa’nın çelik, Bangladeş’in gemi söküm ya da Hong Kong’un kafeslerde yaşamaya mahkum edilmiş Vietnamlı çocuk işçileri…

Sınıf profilini ortaya koyması bakımından dünyanın en başarılı çalışmalarından sayılan, kimi eleştirmenlere göre Karl Marx’tan sonra yazılmış en iyi Manifesto olan İşçiler, sanatçının 1986 ile 1992 yılları arasında 26 ülkede çektiği fotoğraflardan oluşan 3. projesidir. Genel yapısı itibarıyla üç temel bölüm üzerine kurulmuş olan albümde yer alan ülkeler bu bölünmeyi dolaylı olarak anlatır. Salgado Fransa gibi sanayileşmiş ülkelerdeki işçiliği fotoğraflarken bir yandan Rusya gibi eski Doğu Bloğu ülkelerindeki görece eski teknolojiye dayalı işçiliği bir yandan da üçüncü dünya ülkelerindeki tarıma dayalı işçiliği çekmiştir.

Film ile pekiştirin

Sebastiao Salgado’nun, oğluyla birlikte Vrangel Adası, Batı Papua ve Brezilya’nın Panatanal bölgesi gibi henüz zarar görmemiş topraklara çıktığı keşfi anlatan Wim Wenders imzalı The Salt of Earth (Toprağın Tuzu), 2014’ün en önemli belgeselleri arasında yerini aldı. Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” programında Özel Ödül’e layık görülen bu filmi de sergi ile yakın zamanlı izlemek (öncesinde veya sonrasında) oldukça keyifli olabilir.

Salgado’dan sonra Hıfzı Topuz

Folkart Gallery, Salgado’nun ardından ünlü yazar Hıfzı Topuz’un, “Kara Afrika Sanatı” adlı koleksiyonuna ev sahipliği yapacak. Topuz’un, Birleşmiş Milletler’de çalıştığı dönemde topladığı 400 parça masktan oluşan koleksiyon, dünyanın en büyük maske koleksiyonu olarak kabul ediliyor.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için:

http://folkartgaleri.com/

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun