ODTÜ’de Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ‘a Ögürlük Paneli

Aslı Erdoğan’ın annesi Mine Aydostlu’nun da katılacağı Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a Özgürlük Özgürlük Paneli, 21 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek

ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu, Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a Özgürlük paneli düzenliyor. Panele  Pelin Buzluk, Mustafa Orman, Dr. Besim Can Zırh ve Aslı Erdoğan’ın annesi Mine Aydostlu katılacak. Panel, 21 Ekim Cuma saat 18.00’de ODTÜ Fizik Bölümü U3 Amfi’de yapılacak. Pannelle ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Edebiyat ve Akademinin Kelepçelerini Kırıyoruz!

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay, iki aydan uzun süredir Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin “yayın danışma kurulu üyeliği” görevinde bulunarak basın özgürlüğü adına sembolik bir duruş sergiledikleri için “silahlı terör örgütü üyeliği” isnadıyla tutuklandılar. Modern Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Erdoğan ile Türk dili üzerine yaptığı çalışmalar ve çevirileriyle bilinen Alpay, bahsedilen suç iddiasıyla tutuklandığından beri kamuoyundan kayda değer bir ses yükselmiş değil.

Biz ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu olarak edebiyat ve akademinin karanlık bir yola sürüklendiğini görüyoruz. Bu karanlık yoldan sapmak; edebiyat ve akademinin özgür değerlerini savunmak için Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a özgürlük şiarını yükseltiyoruz.

21 Ekim Cuma günü saat 18.00’de gerçekeşecek olan “Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a Özgürlük Paneli”ne, edebiyatın ve akademinin yolunu aydınlatmak isteyen herkesi bekliyoruz.”

 

asli-erdogan-necmiye-alpay

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun