Mehmet Efendi filtre kahveleriyle de can yakıyor

Türk kahvesi ile adı özdeşleşen Kurukahveci Mehmet Efendi üç farklı filtre kahve türüyle de oldukça başarılı

Kahveli Okur olarak, denediğimiz kahveleri sizlerle paylaşmaya başlıyoruz. Kendimizi konunun uzmanı olarak görmesek de (ama bu konuda gelişiyoruz), tattığımız kahveyi paylaşmakta ve yorumlamakta da bir beis görmüyoruz. Kahve türleri birbirlerinden farklılıklar gösterdiği gibi, farklı markaların da önümüze getirdiği sonuçların farklı olacağını öngörebiliriz. Sonuçta kahvenin tazeliği, türü, markası gibi birçok değişken, kahve alırken tercihlerimize etki ediyor. Bu kadar çok seçeneğin içinden, biz de Kahveli Okur olarak kendi katkımızı sunmaya başlıyoruz. Bu ilk yazımızda Kurukahveci Mehmet Efendi’nin üç farklı filtre kahve çeşidini inceleyerek, kısa değerlendirmelerde bulunacağız.

Colombian: Şaşmaz keskinlik

Kurukahveci Mehmet Efendi’de Brazilian, Colombian ve Ethiopian olmak üzere menşeileri isimlerinde açık olan (Brezilya, Kolombiya ve Etiyopya) üç tür filtre kahve satılıyor. Bu kahvelerin, paketleri çerisinde ince öğütülmüş olarak satıldıklarını belirtelim. Bu üç kahve içinde öncelikli tercihimiz ve önerimiz Colombian. Colombian keskin bir aromaya sahip olduğu gibi ağızda da kalıcı bir tat bırakıyor. O an damak tadınız, ruh haliniz nasıl olursa olsun şaşmaz bir etki bırakıyor. Dengeli bir aroma ve asiditenin tercih edildiği Colombian, Mehmet Efendi’nin filtre kahvelerine ilk adımını atmak isteyenler için önereceğimiz kahve olarak öne çıkıyor. Ayrıca Colombian’ı çekirdek halinde paketlenmiş olarak temin edebilirsiniz. Mehmet Efendi’de diğer kahveler henüz çekirdek olarak satılmıyor.Ethiopian: Onu sevmeye hep devam edeceksiniz

Mehmet Efendi’nin kahveleri arasında ise ikinci sırayı ise ilişki durumunuzun karışık hisler taşıyacağı Ethiopian geliyor. Çiçeksi aroması ile en belirgin aromaya sahip olan Ethiopian, Colombian kadar kalıcı bir etki bırakmasa da zamanla daha öne çıkarmanıza da sebep olabilir. Yumuşak bir içime sahip olan Ethiopian için, kendi halinde, saf duru bir güzellik benzetmesi yapsak yeridir. Ethiopian sanki tutka kahvesi değil de, aşk, sevgi kahvesi. İlk tadımda belki tercihiniz olmaz ama onu hep sevmeye devam edersiniz. Öyle bir şey.

Brazilian: İlk anda daha etkili

Brazilian’a gelirsek, Ethiopian’ın tesi bir etkiye sahip bizce. İlk kez denediğinizde, “E bu hepsinden güzelmiş” diyebilirsiniz. Ama nedense zamanla aramazsınız. En azından bizim deneyimimiz bu şekilde oldu. Orta sertlikte, rahat bir içimi olan Brazilian için diğerlerinden geride demek de istemeyiz. Çünkü bu bir damak zevki meselesi. Biz, Kurukahveci Mehmet Efendi’nin üç filtre kahve türünü de öneriyoruz. Diğer markaların kahvelerine göre de neredeyse yarı fiyata satıldığını ve hiç geri kalmadıklarını ekleyelim. Yani filtre kahveye giriş için her yönüyle ideal kahveler sunuyor Kurukahveci Mehmet Efendi.

Kafeinsiz isteyenler için Guatemala

Mehmet Efendi’de filtre kahve çeşitlerine en son eklenen ürün, Guatemala oldu. Kafeinsiz kahve isteyenler için hazırlanan bu kahveyi tatmadığımız için bir şey diyemeyeceğiz. Yalnızca Guatemala kahvelerinin oldukça genel geçerliği olduğunu, herkesçe sevildiğini belirtelim. Vücudunda fazla kafein istemeyenler için ideal bir seçenek.

 

mehmet efendi filtre kahve

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun