Marquez dijital sonsuzluğa yükleniyor!

Teksas Üniversitesi, Kolombiyalı usta yazar Gabriel Garcia Márquez’in 24 bin sayfalık kişisel arşivinin dijital ortama aktarılacağını duyurdu

İsmi büyülü gerçekçilik akımı ile özdeşleşen Gabriel Garcia Marquez’in kişisel arşivi dijital ortama aktarılıyor. Hatırlanacağı üzere, 2014 yılında hayatını kaybeden Gabriel Garcia Marquez’in kişisel arşivini Teksas Üniversitesi’nin alması, özellikle Kolombiya’da büyük tartışmalara yol açmıştı. Ancak tartışmalar sonucu süreci etkilemedi ve arşiv, Marquez’e yıllarca yasak koyarak (yaklaşık 32 yıl) ülke sınırlarına girişine izin vermeyen Amerika’ya geçti. Teksas Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre 2016 Haziran ayında başlaması planlanan proje, yaklaşık 18 ay sürecek. Proje kapsamında Gabriel Garcia Márquez’in arşivindeki el yazmaları, defterler, albümler ve fotoğraflar taranarak internet kullanıcılarının hizmetine sunulacak. Arşivden 24 binden fazla sayfanın dijital ortama aktarılması bekleniyor. Eserlerinin orijinallerinin, fotoğraf albümlerinin ve mektupların bulunduğu arşivde, Márquez’in yarım kalmış romanı “Birbirimizi Ağustos’ta Göreceğiz” de yer alıyor. 25 farklı dile çevrilen ve 50 milyondan fazla satan “Yüzyıllık Yalnızlık” eserinin orijinali de yine bu arşivde.

Teksas Üniversitesi, Kütüphane ve Bilgi Kaynakları Konseyi’nin 2014’te yaşamını yitiren Márquez’in arşivinin dijital ortama aktarılması için 127 bin dolar bağış yaptığını açıkladı.

 

marquez-archive

 

 

 

 

 

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun