Legion’dan Otomotaik Portakal’a selam!

Legion’un ilk kez çoklu evrenin işlendiği bölümünde Stanley Kubrick’in kült filmi Otomatik Portakal’ın bir sahnesini yeniden canlandırıldı

FX’in başarılı dizisi Legion, yine leziz bir bölümle karşımıza çıktı. İlk kez çoklu evrenin (kuantum) işlendiği bölümde David, yaşadığı bir travma sonrasında anılarına dalıp giderken, ultra bir zihin olarak o anıların çoklu evrenlerine de dalışını izliyoruz. En azından bizim yorumumuz bu şekilde. David’in farklı versiyonlarını izlediğimiz bu puzzlevari bölümde kah kendisini yaşlı bir dilenci kah bir multimilyoner olarak kah ablasının kontrolünde ilaçlarla bitkisel moda geçmiş bir hayat yaşarken görüyoruz. Bazı karakterler arasında bağlantılar da görülüyor. Örneğin David’i hem genç bir ofis çalışanı olarak hem de bir multimilyoner olarak görürken, aslında birisinin diğerinin gençlik hali olduğunu fark ediyoruz. Bir versiyon ise yalnızca işin teorisini anlatıyor ve aslında bu versiyon tüm versiyonların merkezindeki esas David gibi. Tabii işler hep karışık!

Geride kalan gölgeler

Legion’u arkadaşlarıma anlatırken hep Otomatik Portakal (A Clockwork Strange)havası olduğunu söylemişimdir. Zaten kaldığı kliniğin de adı Clockworks. Eh, zor olmadı ya bir yerde haklı çıktım. Dizinin yaratıcısı Noah Hawley, ilk kez tek başına senaryosunu yazdığı bu bölümde, Stanley Kubrick’in kült filmi Otomatik Portakal’a  da selam gönderiyor. Bir ayyaşın dört kişi tarafından dayak yediği sahnede, David’i yaşlı haliyle izliyoruz. David dayak yiyor yemesine ama sonuç biraz farklı gelişiyor. Dört gölgenin sabit bırakıldığı sahne ile Legion, bir kez daha aklımıza bir resim bırakıyor. Sahne demişken… Soran olursa Bryan Ferry’nin Slave to Love şarkısını ilk kez bir farenin ağzından dinlediğimi söyleyeceğim. Kim soracaksa tabii! Evet, Legion’un bu bölümünde bir fare, masamıza çıkıp bize bir şarkı söylüyor. Çünkü burası Legion’un dünyası ve çok güzel bir dünya!

Çizgi romandan alınan ilham

X-Men dünyasında Profesör X’in (Charles Xavier) oğlu olan David, çizgi romanlarda Age of Apoclaypse ve Age of X evrenlerinden sorumlu. Dizinin bu bölümüne ilhamını bu durum vermiş olabilir.Legion, halihazırda en güzel dizilerden birisi. Kahveli Okur, çok gönül ferahlığıyla öneriyor efendim!

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun