Japon Filmleri Festviali başlıyor!

Son dönemin en dikkat çeken Japon filmlerinin gösterileceği 12. İstanbul Japon Filmleri Festivali 4 Şubat’ta Akbank Sanat’ta başlıyor

12. İstanbul Japon Filmleri Festivali, 4-5-6-11-12-13 Şubat 2016 tarihlerinde, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Japan Foundation ve Akbank Sanat’ın işbirliği ile sinemaseverler ile buluşacak. Festival kapsamında Marnie Oradayken, Rüzgar Yükseliyor gibi Studio Ghibli başyapıtlarının yanı sıra son dönem Japon filmlerinden en iyi örenkler de yer alacak. Festivalin tanıtım bülteninde şu ifadeler yer alıyor:

“Geçen yıl, Ertuğrul Fırkateyni Faciası’nın 125 yıldönümü olduğundan, Türkiye ve Japonya nin ilk ortak film olan “Ertuğrul 1890” yapılmış ve iki ülkede vizyona girmiştir. Bu yüzden bu seneki Japon Film Festivali bizim için daha da önemlidir. Bu sene daha fazla kişiye Japon filmlerini tanıtmayı hedefliyoruz. Bu yılki festivalde, yönetmen Naomi Kawase’nin başyapıtlarından “AN” (68. Cannes Film Festivali “ Belirli Bir Bakış” dalı açılış filmi) ve yönetmen Hayao Miyazaki’nin son eseri olan “Rüzgar Yükseliyor” (37. Japonya Akademi Ödülleri animasyon ödülü, 41. Annual Annie Awards en iyi senaryo ödülü başta olmak üzere, çok sayıda uluslararası ödül kazanmıştır.) gibi, günümüz Japonya’sını tanıtan birbirinden güzel toplam altı film gösterilecektir.

Tüm filmler Japonca seslendirmeli, Türkçe altyazılı olarak gösterilecektir. Salon kapasitesi sınırlıdır. Etkinlikten 1 saat öncesinde davetiyenizi Akbank Sanat’tan alabilirsiniz.”

Festivalde gösterilecek filmler

An

Yönetmen: Naomi Kawase

 

Çiçeklerin Ardından / Hanano Ato

Yönetmen: Kenji Nakanishi

 

Benim Küçük Çiçeğim / Mugiko-San To

Yönetmen: Keisuke Yoshida

 

Hayatın Anahtarı / Kagidorobo No Method

Yönetmen: Kenji Uchida

 

Rüzgar Yükseliyor / Kazetachinu

Yönetmen: Hayao Miyazaki

 

Marnie Oradayken / Omoide No Marnie

Yönetmen: Hiromasa Yonebayashi

 

NOT: Haber görseli olarak kullandığımız kare Marnie Oradayken isimli filme aittir. İstemeseniz de ağlayacağınız Marnie Oradayken’i Kahveli Okur’un şiddetli tavsiyesi olarak izleyebilirsiniz 😉

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun