İstanbul’a bir haftalık film festivali

Kısa filmler için önemli bir platforma dönüşen 3. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde bu yıl uzun metrajlı filmler de yarışacak. İstanbul’un her iki yakasında da izlenebilecek olan Festival 20 Kasım’da başlıyor

20-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek film festivalinde, filmler En İyi Ulusal Kısa Kurmaca, En İyi Ulusal Kısa Belgesel, En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Ve En İyi Uluslararası Kısa Belgesel kategorilerinde yarışıyorlar. Ayrıca, İstanbul Medya Akademisi’nin Genç Yetenekler Ödülü de festival kapsamında verilecek. Türkiye’de ve dünyada etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip sinema filmlerinin gelişmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Filmler kategorisi de yarışacak. Festival, kısa filmlerde olan iddiasını uluslararası uzun metraj filmler kategorisinde 50 bin dolarlık ödül ile pekiştiriyor. Türk ve dünya sinemasının seçkin örneklerinin yer alacağı festivalde verilecek ödüller, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

2621 film başvurdu

Festival Başkanı Ogün Şanlıer, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesinde katkıda bulunmayı hedeflediklerine vurgu yaparak, “Festivalimizle ulusal ve uluslararası kategorilerdeki kısa film yarışmalarımıza 111 ülkeden 2621 başvuru alarak kısa film alanında genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Bu yıl ilk kez yarışma kategorilerimiz arasında 365 başvuru ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’na yer vererek evrensel sinema tecrübelerini festival takipçilerimizle paylaşmaktan mutluyuz” dedi.

Susan Batson’la workshop

Üçüncü yılında ilk kez uluslararası uzun metraj film ödülü dalında da yarışma açan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, usta sinemacıların katılacağı paneller, forumlar, atölye çalışmaları ile bu sene sinemaseverler ile buluşacak. Ayrıca Jennifer Connelly, Tom Cruise, Nicole Kidman, Liv Tyler gibi ünlü Hollywood oyuncularının koçluğunu yapan Susan Batson, masterclass dersleriyle ünlü Türk oyuncularıyla ilk kez bir araya gelecek.

10 filmden Türkiye prömiyeri

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, üçüncü yılında 10 filmin Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak. Uzun yarışmada yer alacak Borderless (24 Kasım 2015 Salı, 18.30, Atlas Büyük Salon), Our Every Day Life (25 Kasım 2015 Çarşamba, 18.30, Atlas Büyük Salon) ve Bir Dostoyevski (Yeraltından Notlar) uyarlaması olan Johnny Walker (26 Kasım 2015 Perşembe, 21.00, Atlas Büyük Salon) filmleri ekiplerinin katılımıyla Türkiye prömiyeri yapacak. Journey To The Shore ise, 21 Kasım 2015 Cumartesi, 21.00, Atlas Büyük Salon) Türkiye prömiyerini yapacak bir başka uzun film olacak. Kısa film kategorisinde ise, 6 film Türkiye prömiyeri ve 1 film İstanbul prömiyerini yapacak. Belgesel dalında Every Last Child, dünya sineması alanında ise One & Two, Chasuke’s Journey, Se Dio Vuole, Heavenly Nomadic, The Lamb, Wondrous Boccaccio prömiyer yapacak.

 

boğaziçi film festivali

 

Atölyeler ve söyleşiler

Sinema filmlerinin gelişerek dinamik bir yapıda ilerlemesini hedefleyen festival kapsamında, bu yıl yapılacak atölyeler ile film yaratım süreçleri ilk adımından son adımına ele alınıyor. Yamaç Okur ile “Yaratıcı Yapımcılık”, Derviş Zaim ile “Senaryo Yazımı ve Film Yapımı” , Ümit Ünal ile “Sinemada Hikaye” ve Dolunay Soysert ile “Oyunculuk Atölyesi” çalışmaları; Yüksel Aksu, Nesli Çölgeçen, Belçim Bilgin ve Engin Hepileri’nin de katılacağı söyleşiler ile genç sinemacılar alanında usta isimlerle buluşacak.

Miyazaki’nin çağdaş masalları

Dünyaca ünlü Japon manga ve anime sanatçısı Hayao Miyazaki’nin 9 filmi Çağdaş Masallar: Hayao Miyazaki özel bölüm adı altında gösterilecek. 1984’den 2013’e sanatçının önemli filmlerinin yer aldığı seçkide The Wind Rises, Ponyo, Howl’s Moving Castle, Spirited Away, Porco Rosso, Kiki’s Delivery Service, My Neighbor Totoro, Castle in the Sky, Nausicaä of the Valley of the Wind filmlerinin gösterimleri yapılacak.

Kısa animasyon filmler

Kısa animasyon film gösterimlerinde bu yıl 6 yabancı film dikkat çekiyor. Birçok festivale katılan Hırvatistan’dan Lea Vidaković’in ödüllü filmi “The Vast Landscape”, Slovenya’dam Julia Kolenakova’nın “The Predators of Transylvania”, Rusya’dan Svetlana Andrianova’nın “A Little Star”, Almanya’dan Florian Grolig’in “In the Distance”, Estonya’dan Riho Unt’un “The Master” ve Litvanya’dan Ignas Meülinas’ın “Woods” adlı kısa animasyon filmleri de Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gösterime girecek filmlerden bazıları.

Nerelerede izlenebilir?

Boğaziçi Film Festivali’nde film gösterimleri bu yıl da İstanbul’un her iki yakasını bir araya getiriyor. Avrupa yakasında Beyoğlu Atlas (Büyük Salon), Atlas 2, Majestik ve Tarık Zafer Tunaya sinema salonlarında, Anadolu yakasında ise Tepe Nautilus Cinemaximum sinema salonunda sinemaseverlerle buluşacak.

Not: Görsel, festivalin kısa film programında yer alan Erich Steiner’in In the Still of the Night filmine aittir.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun