İstanbul yeni bir belgesel etkinliğine kavuşuyor!

İstanbul Cinema Network, İstanbul’a yeni bir belgesel etkinliği kazandırıyor. Şubat ayından itibaren düzenli olarak yapılacak etkinliklerin ilk dört ayında Amerika yapımı belgeseller gösterilecek

İstanbul ve özellikle Beyoğlu her ne kadar kültür erozyonuna uğrasa da, şehirde sanatın kalbi bir şekilde atmaya devam ediyor. Yıllardır festivallerin ana noktası olan Beyoğlu için bugün belki eskisi kjadar olumlu şeyler söyleyemesek de, gün geliyor yine Beyoğlu’nda çok önemli işlerin yapıldığını görüyoruz. Örneğin el değiştiren Beyoğlu Yeşilçam Sineması bugünlerde Vault34 adıyla oldukça hareketli bir oluşuma dönüşmüş durumda. Etinliklerini takip etmenizi öneririz. Bir diğer sevindirici haber ise İstanbul Cinema Network‘ten (ICN-İstanbul Sinema Ağı) geldi. İstanbul Cinema Network, bu yıldan itibaren Türkiye’deki belgeselcilerle uluslararası belgesel sinema sektörünün önde gelen temsilcilerini İstanbul’da buluşturmaya hazırlanıyor. Şubat – Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek ilk dört etkinliğin odak ülkesi Amerika Birleşik Devletleri olacak.

Bir çatı oluşturmak hedefleniyor

İstanbul Cinema Network projesi, Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) ve Uluslararası Belgesel Sinemacılar Birliği (IDA) ortaklığında, ABD Büyükelçiliği’nin maddi desteği ile gerçekleşen bir girişim. Soho House İstanbul etkinlikler ev sahipliğini, Yeni Film Fonu network partnerliğini, Tünel Kültür ve Sanat Derneği ise etkinlik destekçiliğini üstleniyor. İstanbul Cinema Network, gerçekleştireceği etkinlikler ile profesyonel olarak belgesel sinema yapan yönetmen ve yapımcılar ile bu yönde kariyer yapmayı planlayan öğrenciler için bir çatı oluşturmayı hedefliyor. Istanbul Cinema Network’ün Şubat ayındaki konukları, Uluslararası Belgesel Sinemacılar Birliği’nin Genel Direktörü Simon Kilmurry ve Film Independent Belgesel Programları ve Mali Sponsorluk Müdürü Lisa Hasko olacak.

Önceden kayıt gerekiyor

İstanbul Cinema Network’ün ilk film gösterimleri 15-16 Şubat tarihlerinde yapılacak. 91. Oscar Adayı En İyi Uzun Metraj Belgesel Film kategorisinde yarışan Bing Liu’nun yönettiği “Boşluğa Dikkat Etmek” (Minding the Gap, 2018) ve Stephen Maing’in yönettiği “Suç + Ceza” (Crime + Punishment, 2018) belgeselleri, 15-16 Şubat 2019 tarihlerinde Türkiye’de ilk kez Istanbul Cinema Network aracılığı ile seyirciyle buluşacak.  Film gösterimleri Soho House İstanbul‘da yapılacak. Etkinliklerin herbiri için ayrı ayrı kayıt yaptırmak gerekiyor.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun