Goncourt Ödülü Mathias Enard’ın

Türkçe’ye çevrilen iki kitabı olan Mathias Enard, yeni kitabı Boussole (Pusula) ile Fransa’nın en prestijli edebiyat ödülü olan Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü’nü kazandı

Goncourt Akademisi tarafından yapılan açıklamada, ödüle bu yıl Boussole (Pusula) kitabıyla Fransız yazar Enard’ın layık görüldüğü duyuruldu. Doğu Dilleri Enstitüsü’nde Arapça ve Farsça eğitimi alan 43 yaşındaki yazarın, “Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara” ve “Hırsızlar Sokağı” olmak üzere Can Yayınları tarafından dilimize kazandırlan iki kitabı bulunuyor.

Bir müzikoloğun gözünden

Romanlarında doğu dünyasına ait kültürel ögeler kullanan Enard, kitabında Viyanalı bir müzikoloğun gözünden doğu ile batı arasında bir köprü kuruyor. İsmini edebiyatçı Edmond ve Jules de Goncourt kardeşlerden alan ve ilk kez 1903 yılında verilen Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülünü bir yazara yalnızca bir kez alabiliyor. Ancak ünlü Fransız yazar Romain Gary, 1956’da kendi adıyla, 1975’te ise Emile Ajar adıyla yazdığı romanıyla ödüle 2 kez layık görülen tek isim olmuştu. Daha önce, Marcel Proust ve Simone de Beauvoir gibi pek çok ünlü yazar bu ödülü almıştı.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun