trent reznor ve atticus ross

Nine Inch Nails’den evlerinize siyah beyaz bir temas

Nine Inch Nails, ücretsiz indirilebilen iki albüm paylaşarak bu zor günlerde evlerimize biraz müzik bırakıyor. Ghosts serisinin devamı olan iki albümün biri aydınlık biri karanlık şarkılardan oluşuyor

Her zaman söylediğimi yine söyleyerek başlayayım. Trent Reznor, yaşayan en büyük müzisyenlerden birisi. Yaptığı müziğin kalitesi ve çeştliliği ele alındığında Rock dünyasında benzerini bulmak çok zor. Son yıllarda ağırlıklı olarak Atticus Ross’la birlikte çalışan Trent Reznor’un genel anlamda eşittir Nine Inch Nails demek olduğunu hatırlatalım. Trent Reznor & Atticuss Ross ikilisi, içinden geçtiğimiz bu zor günlerde, 23 enstrümantal şarkıdan oluşan iki albüm yayınlayarak bu süreci evlerinde geçiren insanlara bir parça moral katkısı yaptı. Ghosts V: Together ve Ghosts VI: Locusts isimli iki albüm 2008 tarihinde yine bir seferde yayınlanan ve toplam 36 şarkıdan oluşan Ghosts I-IV’ün devamı niteliğinde. Ghosts I-IV’deki şarkılar isim belirtilerek kısa film gibi ortamlarda ücretsiz kullanılabiliyordu ve birçok filmde kullanıldılar. Ghosts V-VI’nın da aynı şekilde olduğunu tahmin ediyorum. Bu iki ücretsiz albümü grubun nternet sitesine üye olup, mağazadan ücretsiz edinerek indirebilirsiniz. YouTube’dan dinlemek de bir seçenek.

Umut ve umutsuzluk arasında

Albümü ilk dinlemeye başladığımda Trent Reznor’un dünyaya umutlu, olumlu bir mesaj yollamaya çalıştığını düşünüştüm ancak Ghosts VI’ya geçip yeniden karanlık melodilerle karşılaşınca durumun tam öyle olmadığını gördüm. Zaten Ghosts V: Together beyaz, Ghosts VI: Locusts ise siyah bir kapağa sahip. Grubun albümle birlikte yayınladığı mesajı okuyunca durumu daha iyi anladım. Trent & Atticus imzalı mesajda, ikili, içinde bulunduğumuz günlerde umut ve umutsuzluk arasında dakikadan dakikaya geçişler yaşadığımızı ve iletişimin, bağlantının (connection) ne kadar önemli olduğunu kavradığımızı belirterek söze giriyor. Müziğin iyi ve kötü, bir şekilde badireleri atlatmamızda yardımcı olduğunun altı çizilerek, evlerimizde aklımızı oynatmadan kalabilmeye yardımcı olmak için bu kayıtları yapmaya karar verdiklerini anlatıyorlar. Mesajın son bölümünde de müziğin her zaman bir parça daha az yalnız hissetmemizi sağladığı belirtilerek “Unutmayın, hepimiz bu işin içinde birlikteyiz ve bu da geçecek” deniliyor. “Hope We Can Again”, “Still Right Here”, “Your New Normal” gibi şarkı isimleri de sürece ait izler taşıyor.

İlk izlenimler

Albüme dair ilk izlenimlerimle yazıyı sonlandırayım. Ghosts V: Together ve Ghosts VI: Locusts, Nine Inch Nails imzalı işlerden çok Trent Reznor & Atticuss Ross imzalı film müziklerinde yapılan işlere yakın bir atmosfere sahip. Her ne kadar Ghosts serisinin devamı gibi isimlendirilse de ilk dörtlü Ghosts albümlerine çok da benzemediklerini belirteyim. Çok daha sakin sularda albümler bunlar. Koşturmuyorlar. Ghosts V: Together, Nine Inch Nails imzalı bir albüm için fazla pozitif. Sanki Trent Reznor, tezgaha ilk kez beyaz renkli bir kumaş çıkartmış gibi hissettiriyor. Ghosts VI: Locusts ise daha tehlikeli sularda yüzdüren bir atmosfere sahip. Yer yer gergin ve anksiyete arttırabilir türden. Trent Reznor & Atticuss Ross çalışmalarının bir ortak özelliği şudur: Ne kadar zengin olduklarını dinledikçe anlarsınız ve kitap okurken ya da bir şey üzerinde çalışırken çok güzel yoldaşlık yaparlar. Bu iki albüm de bu niteliklere sahip ve çok güzeller. “Your Touch” ve “Trust Fades” favorilerim. “Another Crashed Car” Quake’in müziklerini hatırlatırken “Almost Dawn” da tam Trent Reznor işi dedirten çok ideal bir kapanış şarkısı olmuş.

Sırada Pixar filmi var

Nine Inch Nails, bu yıl Rock’n Roll Hall of Fame’de takdim edilecekti. Muhtemelen etkinlik bir süre sarkacak ancak bir kez daha gördük ki Trent Reznor’un 30 yılı aşkın müzik kariyerine rağmen durmaya hiç niyeti yok. Bu yıl piyasaya çıkması beklenen Pixar animasyonu Soul’un müzikleri de Trent Reznor & Atticuss Ross ikilisine ait olacak. Bakalım daha neler göreceğiz 😉

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun