Finnegans Wake Türkçede

Çevrilmesi en zor kitaplardan biri gözüyle bakılan James Joyce imzalı Finnegans Wake, Finneganın Vahı adıyla Aylak Adamlar Yayınları tarafından yayınlandı

James Joyce’un “çevirisi çok zor” tanımlı romanı Finnegans Wake, Umur Çelikyay’ın çevirisiyle Aylak Adam Yayınları tarafından yayınlandı. Finneganın Vahı adıyla basılan roman, üç kitap olarak yayınlanacak. Kitapla ilgili geçmiş kaynaklara baktığımızda, kitabı Türkçeye çevirmek için birden fazla yayınevinin adının geçtiğini görüyoruz. Nihayetinde o birikim ve ilginin sonuç verdiği yer Aylak Adam Yayınları oldu. Aylak Adam Yayınları, tanıtım bülteninde de bu zorluğa işaret ederek romanı, “Bir çeviri girişiminden çok, bir tercüme denemesi ya da bir tür Türkçeleştirme yaklaşımıyla ele aldıklarını” belirtiyor. Üzerindeki “zor” etiketine rağmen 2013 yılında Çin’de en çok satan kitap olmayı başaran Finnegans Wake’in ülkemizde nasıl karşılanacağını yakında göreceğiz. Ancak edebiyatın, kelimelerin, metaforların kendisini zorlamasını seven okurların bu habere sevineceğinden eminiz.

Bir tercüme denemesi

Aylak Adam Yayınları, Finneganın Vahı Birinci Kitap için hazırladığı tanıtım bülteninde şu ifadelere yer veriyor:

Uzun yıllardır çevrilemezliği ile bilinen Joyce’un magnum opus’u Finnegans Wake, Umur Çelikyay’ın tercümesi ile nihayet Türkçede.

Dilimize Finneganın Vahı adı ile kazandırılan eser, Aylak Adam Yayınları tarafından 3 kitap olarak yayımlanacak. Bir çeviri girişiminden çok, bir tercüme denemesi ya da bir tür Türkçeleştirme yaklaşımıyla ele alınan Finneganın Vahı, yıllardır süren bir bekleyişi nihayet sonlandırıyor.

Umarız bu cesur girişimimiz bizden sonra da yeni denemelere olanak sağlar ve onları cesaretlendirir. Biliyoruz ki bu kitabı Türkçeye aktaracak kişi sayısı kadar farklı versiyonu olacaktır. Bizler ilk olmanın kıvancını yaşarken, hem okurlarımıza hem de bizim bu girişimimizden güç alabileceklere sevgi ve selamlarımızı gönderiyoruz. Türkçenin sınırlarının ancak cesur seferlerle genişletilebileceğinin farkındayız.

Sizler elinizdeki kitabın hazzını sürerken, bizler ikinci kitabı yayımlıyor olacağız.

 

finneganin-vahi

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun