En iyi ekolojik belgeseller belirlendi

Bu yıl ikincisi düzenlenen, daimi konusunun “Çevre” olan BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali ödülleri dünyanın uzak coğrafyalarından gelen filmlerin oldu

Bozcaada Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz yaptığı kapanış konuşmasında“barışa, doğaya, kültüreve geleceğe sahip çıktıklarını”, “baskı ve sansür tehdidinerağmen BİFED’in tamamen bağımsız ve özgür bir etkinlik” olduğunun altını bir kez daha çizerek “Biz artık ölümleri değil barışı konuşmak istiyoruz. Biz var oldukça bir tek başak tanesi susuz, bir tek zeytin dalı yalnız kalmayacak, söz veriyoruz.”dedi

Birincilik Ödülü Şili’ye

13 ülkeden, 16 filmin yarıştığı festivalde 7.000 lira değerindeki Fethi Kayaalp Büyük Ödülünü,Şili’den katılan, yönetmenliğini Bettina Perut ve IvánOsnovikoff’ungerçekleştirdiği, acı çekmek, yaşlanmak ve zamanın kendisi üzerine keskin bir gözlem yapan “Surire” filmi aldı.

İkincilik ödülü; “Kadınların, çocukların, doğanın katline karşı çıkmak için hangi coğrafyada olursak olalım muhakkak bir fırsatımız vardır” diyen, Fransa’dan AnnaRoussillon’ın filmi “I am The People / Ben Halkım”alırken, üçüncülük ödülünücesaretli ve umut dolu, gençliğin gücüne ve direnişe övgü olduğu içinİtalya’danPaoloPissanelli’nin filmi“GoodMorningTaranto/ Günaydın Taranto”yalayık görüldü.

Jüri, verilen üç ödülün yanı sıra “duygusal ve çağrışımlarla dolu ve gelecek sinema macerasında çok iyi olacağını” düşündükleri Ardahan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Turgay Kural’ın yönetmenliğini yaptığı filmi “Cibik” i de desteklediklerini belirttiler.

Öğrencilere destek için GAIA Ödülü

BIFED bu yıl öğrenci filmlerine destek ve farklı bir yarışma alanı sağlamak için GAIA Ödülü’nü verdi. Festivale İngiltere’den katılan, yönetmenliğini Benjamin Huget’in yaptığı “Takımada” GAIA Ödülü’nü alırken, Mansiyon ödülünü ise da Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Murat Haksever “Çoban” filmi ile kazandı.

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun