Buzzati ile yeniden!

Can Yayınları, Tatar Çölü ile hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Dino Buzzati’nin fantastik edebiyatla olan tatlı ve farklı ilişkisini gözler önüne seren iki kitabını yeniden okurla buluşturdu.

Can Yayınları, usta İtalyan yazar Dino Buzzati’nin baskıları yıllar önce tükenen iki kitabını yeniden okurla buluşturdu. Özellikle Tatar Çölü ile hafızalara kazınan yazarın fanstastik edebiyatla da yakın bağını ortaya koyan Tanrıyı Gören Köpek ve Colombre isimli kitapları raflarda yerini aldı. Bu iki kitabın da sahaflarda dahi bulunamayan bir noktaya geldiğini hatırlatalım. Bu noktada Can Yayınları samanlığa sakladığı mücevherlerini yeniden ortaya çıkardı diyebiliriz. Buzzati’nin bulunması zor olan bir başka kitabı “Bir Aşk”, sahaflarda 20-25 TL’ye satılıyor. Sıkı bir burjuva eleştirisi içeren bu kitabı 40 TL’ye satan dahi var. Bir Aşk, bu rakamlara satılırken, Tanrıyı Gören Köpek ve Colombre’yi bulmak nerdeyse imkansızdı. Ama şimdi yeni baskılarıyla yeniden okursa sunuldu. Dileriz, okur da bu usta yazara gereken kıymeti gösterir.

Yeni kitapların tanıtım metinlerini de şuraya yapıştıralım:

Tanrıyı Gören Köpek

Romancı, öykü ve oyun yazarı Dino Buzzati, kendine özgü taşlama ve mizah anlayışıyla çağdaş İtalyan edebiyatının en saygın yazarlarından biri. Edebiyat çizgisinin kökleri genellikle Edgar Allan Poe ve Franz Kafka’ya bağlanan ama özellikle kısa öykülerinde tümüyle özgün bir fantastik dünya yaratmış olan Buzzati, sanayi toplumunun, günümüz insanı üstüne bir karabasan gibi çöreklenen baskılarını kimi zaman gerçeküstücü, yer yer olağandışı boyutlarda işliyor. Tatar Çölü adlı romanı ve Klinik Bir Vaka adlı oyunuyla büyük üne erişen Buzzati, en güzel öykülerini bir araya getiren Tanrı’yı Gören Köpek’te, çağdaş insanı sarmalayan gizemi aralamaya yöneliyor. İnsanoğlunu tüm zayıflıkları, tüm çelişkileriyle ele alan bu öyküler günümüzün yalnız insanını psikolojik derinliğiyle irdelemekle kalmıyor, tükenmeyen umutlarımızı da dile getiriyor.

Colombre

Colombre, dünyanın tüm denizlerindeki tüm denizcilerin, tüm balıkçıların en korktuğu yaratıktır! İnsanoğlundan çok daha kurnaz, korkunç ve gizemli bir köpekbalığıdır Colombre! Musallat olduğu denizciyi ölene kadar rahat bırakmaz! Peşine bir Colombre takılan denizcinin paçayı kurtarmasının tek yolu bir daha denizin kıyısına bile uğramamaktır! Ama denizci denize gitmesin de ne yapsın! Dino Buzzati, İtalya’da faşizmin gemi azıya aldığı dönemde, Colombre adı altında yayımladığı öykülerinde fantastik bir dünya yaratmış, masalı andıran bu anlatılarıyla gerçekliğin çoğul kapılarını aralamıştır. Colombre belki de takıntılarımız, boş inançlarımız, hırs, öfke ve paradır. İnsan yaşamını cehenneme çeviren karabasanların tümüdür. İnsan her an bir seçim yapmak, bir karar vermek zorundadır. Bu seçimleriyle kendi cehennemlerini de yaratır, cennetlerini de.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun