Böceğim, kahveciyim, ne var!

Afrikalı bu küçöük böceğin bünyesi 500 bardak espressonun içereceği kadar kafeini kaldırabiliyor. Bu oran, bir insanın ölümüne yol açacak bir oran

Kendinize kahve canavarı, kahve tiryakisi, kahve delisi, kahvekolik gibi isimler takmadan önce bir kez daha düşünün. Zira bu tanımlar çerçevesinde çok çetin bir rakibiniz olduğu ortaya çıktı. Şu haber görselindeki böcekten bahsediyoruz. Boyutuna bakmayın, adam kahveyi su niyetine içiyor. Meksikalı araştırmacı Javier A. Ceja Navarro’nun Berkeley National Laboratory bünyesinde yaptığı araştırmaya göre bu arkadaş, tam 500 espressonun içerdiği oranda kafeini vücudunda barındırabiliyor. Bu oran, bir insanın ölümüne yol açacak kadar yüksek bir oran. O yüzden yukarıda söylediklerimizi laf salatası olarak değerlendirmemeniz gerektiğini şuraya not edelim. Böceğin ismi Coffee berry borer (Bilimsel adı Hypothenemus hampei) olarak geçiyor. İsmin anlamı kahve meyvesi delici. Yani bir tür ekin zararlısı. Tabii biz hiçbir canlı türünü zararlı olarak değerlendirmek istemeyiz. Adamın işi bu!

Kontrol altına almak kolay gözükmüyor

Navarro, araştırmalarını Hawai, Endonezya, Porto Riko, Meksika, Kenya, Hindistan ve Guatemala gibi kahveleriyle bilinen farklı ülkelerden topladığı örnekler üzerinde 19 farklı bakteri grubu ile çalışarak gerçekleştirmiş. Bu çılgın böceğin çok yüksek oranda kafeine dayanıklı olduğunun anlaşılmasından sonra, şimdi nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği üzerinde çalışmalar yapılıyor. Uzmanlar, böcekleri kontrol altına alacak olan ilacın tamamlanmasının, uzun süreli testler sebebiyle iki yıl alacağını söylüyor.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun