‘Binlerce kahve var, bir tane kahveciniz!’

Kahveciniz.com Genel Müdürü Kayhan Yüce, kahve sektöründe edindiği 27 yılı aşkın tecrübesiyle bir çay ülkesi olarak tanımladığı Türkiye’de kahve sektörünün yükselişini değerlendirdi

Türkiye’de kahve sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Artık her köşede bir kahveci görmek mümkün. Peki nasıl tercih yapacağız. Nasıl bu kadar firmayı tanıyacağız. İşin zor kısmı bu. Biz, Kahveli Okur olarak elimizden geldiğince sektörün içinden seslere yer vermeye çalışacağız. Bunun önemli olduğunu düşünüyoruz. Kahve sektörünün konuşan bir sektör olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada ilk söyleşimizi de Kahveciniz.com Genel Müdürü Kayhan Yüce ile gerçekleştirdik. kahveciniz.com, kahve ile ilgilenen her türlü kesim için dizayn edilmiş bir alışveriş sitesi. Kahve deseniz, kavrulmuş, kavrulmamış, öğütülmüş, hazır her türlüsü var. Ekipman deseniz, demleme ekipmanlarından, öğütücülere, özel barista ekipmanlarına kadar yine bol çeşitle her şeyi bulmak mümkün. Üstelik, site 2017 yılında faaliyete geçse de uzun yıllardır sektörün içinde olan, ithalat yapan bir firmadan bahsediyoruz. Genel Müdür Kayhan Yüce de firmasını tanıtırken her türlü ihtiyacı karşılayacak bir site yaratmaya çalıştıklarının altını çiziyor. ‘Binlerce kahve var, bir tane kahveciniz var’ diyen Yüce ile hem kahveciniz.com hakkında hem de Türkiye’de gelişen kahve sektörü hakkında keyifli bir söyleşi yaptık.

27 yılı aşkın tecrübe

Kahveciniz.com ürün çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Ne zaman faaliyete girdi site? Neler bulabiliyoruz?

Kahveciniz.com 2017 senesinde e-ticaret sistemine giriş yaptı. Kahveciniz.com öncesinde de kahve sektöründe 27 senelik bir deneyimimiz var. Firma olarak yurtdışı kahve ve kahve makinesi, yiyecek içecek otomatları ve cafelerin ve baristaların ihtiyaç duydukları ürünlerin ithalatını ve alımlarını yapıyoruz. Sıcak ve soğuk içeceklerin Türkiye’deki toptan kanaldaki satışını uzun bir süredir gerçekleşmektiriyoruz. Üniversite, hastane, askeriye ve toplu tüketim yerleri ve fabrikalar gibi yerlerde kahve otomatları, yiyecek ve içecek otomatları ile vending hizmetini Türkiye’de profesyonel anlamda ve kurumsal bir anlayış içerisinde sunduk, sunuyoruz. Bu hizmet ile kahve sektöründeki deneyimimizi vending sektöründe kullanıyoruz.

‘Kardeş ülke Kosova’dan kahve getireceğiz’

Sitenin içeriği bir hayli dolu gözüküyor. Peki, özellikle ithalat tecrübenizle yeni ürünler de katmaya devam ediyor musunuz?

Biz “Binlerce kahve var, bir tane kahveciniz” var sözünü motto olarak alıp yola çıktık ve bu sözün içini her zaman doldurmaya çalışıyoruz. Sitemizi incelediğinizde çeşitlilik dikkatinizi çekecektir. Sürekli yeni şeyler de katmaya çalışıyoruz. Örneğin, yakında dost ve kardeş ülke Kosova’dan bir kahve ithalatı gerçekleştireceğiz. Kosova’nın en büyük kahve üreticisinin kahvelerini (Devolli Princ) Türkiye’ye getireceğiz. Kahve demek damak tadı demek ve sadece yöresiyle değil, kavurma şekliyle de tat değişebiliyor. Kosova’dan gelen kahvelerin de özellikle Türkiye’de yaşayan göçmen vatandaşların damak tadına uygun olacağını düşünüyoruz. Dediğim gibi, kahveciniz.com’un, binlerce kahve türü, çeişidi, ekipmanı için aranılanın bulunacağı bir site olması için çabalıyoruz. Kurumlar için de bireysel kahve tüketicileri için de baristalar için de aradıklarının bulunduğu bir site olmak en büyük amacımız.

Bilinçli alışveriş için canlı destek

Sizce insanlar alışveriş yaparken yeterince bilinçliler mi? Müşterilerinize tercih yaparken nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Her ne kadar kahveyi Türkler Avrupa’ya götürmüşler ve kahve ile tanışmalarında olanak sağlamışlarsa da Türkiye’de henüz istenilen kahve satışları ve kalite tam olarak yakalanamadı. Son yıllarda yurtdışından gelen kahve zincir mağazaları ile bir trend yakalandı. Bunlara benzer kafeler ve kahve evleri açılmaya başlandı. Müşteriler de bu yeni açılan yerler ile kahveyi daha yakından tanıma şansına sahip oldular. Bununla birlikte İnternet üzerinden alışveriş yapan müşterilerimizi kahve konusunda sordukları tüm sorulara canlı destek vasıtası ile destek veriyoruz. Hem site içinde canlı destek bölümünde hem de sosyal medya mecralarında sürekli aktif bir iletişim halindeyiz. İnsanlara doğru bilgiyi verdiğiniz zaman daha bilinçli bir tüketici oluşuyor ve bu tür bilinçli müşteriler, kahve veya ekipman alışverişlerinin sonunda daha mutlu olabiliyor. Çünkü, bilinçli bir şekilde yaptığı alışverişle aradığını buluyor.

‘Türk insanı artık daha nitelikli kahve içiyor’

Çok uzun süredir bu sektörün içerisindesiniz. Artık her yerde bir kahveci görebiliyoruz. Bu değişimi nasıl yorumluyorsunuz?

Bu değişim ile kahve sektörü daha da büyüdü. Bu büyüme bilinçli tüketiciler ve gurme bilgisine ulaşmak isteyen kahve severler ile sektörü daha güzel yerlere getirdi. Daha önceleri sadece kahve ithalatı paketli olarak marka ürünler ile yapılmakta iken şimdi Türkiye’de kahve kavurucuları ve roasterlar kendilerini göstermeye başladı.  Kahve kavurucuları çiğ çekirdek kahveleri kendi damak zevklerine ve müşteri kitlelerinin damak zevkine uygun kahveler kavuruyor. Artık Türk insanı daha nitelikli kahve içiyor. Orta yaş ve yaşlı kesim, kolay kolay alışkanlıklarını değiştirmese de yeni nesilde ciddi bir bilinçlenme var. Kahveyi sadece bir içecek değil, bir kültür objesi olarak görüyorlar. Oturdukları mekanların kendilerini farklılaştırdıklarını hissediyorlar. Yeni kahve tatlarını, kavurma, demleme tekniklerini öğrenerek kendi damak zevklerini yakalamaya çalışıyorlar.

Kahve alırken nelere dikkat etmeli?

Çok sayıda kahveci demek seçimin zorlaşması demek. İnsanlar seçim yaparken nelere dikkat etmeli? Kahve alırken ya da oturacak bir mekân seçerken?

Özellikle kahve çekirdeklerinin kavrulma tarihi, farklı damak zevklerine göre kahve çeşitliliği mekanla, kurumla ilgili iyi bir fikir verebilir. Ayrıca tabii ki, müşteriye bilgi verebilen, müşterinin aradığına doğru cevabı getirebilen yer, hanesine artı yazar. Bunların yanı sıra bir kahve evi veya kafede oturmak ister isem sigara içmeyen biri olarak yerin havadar temiz ve düzenli olmasına öncelikle bakarım. Daha sonra gittiğim kafedeki menü benim için çok önemlidir. Menünün anlaşılabilir ve açıklayıcı olması ürünlerin yapılış, içerik bilgisinin ve fiyatlarının düzgün yazılması önemlidir. Oturulacak sandalye ve masaların rahatsız etmemesi ve ergonomik olması ise seçimimde etkendir. Kafeninçalışanlarının ve giysilerinin temizliği önemlidir. Ayrıca kafede seçilen müziklerde seçimimde etken bir rol oynamaktadır. Kafedeki içilecek ürün listesindeki fiyatlarda piyasa koşullarında olmasına dikkat ederim.

‘Çay ülkesinde kahve sektörü büyüyor’

Türkiye’deki kahve sektörüne dışarıdan bakış nasıl? Ya da başka ülkelerle kıyaslarsak durumumuz nedir? Sizce hala eksik olanlar nelerdir?

Türkiye’de kahve sektöründe yıllar boyu instant kahveler piyasaya satışlarında egemen oldular. Özellikle Nescafe ve Jacobs firmalarının hâkim olduğu sektörde yeni trend ile yavaş yavaş çekirdek kahveler ve farklı kahve markaları ithal edilmeye başlandı. Ayrıca kahve kavurma işini yapan roasterlar sayesinde de yurt içinde çiğ kahve kavrulmaya başlandı. Unutmayalım ki, biz bir çay ülkesiyiz. Buna rağmen kahvenin toplam içecek pazarındaki yeri az olmasına karşın, yıllar içinde çok hızlı bir ivmelenme ile satışlar ve tüketimde ciddi bir artış sergilendi.Yüzde 300-400 büyümeler yaşanıyor. Genç bir toplum olan biz Türklerin dünya piyasalarının içtiği kahve lezzetine kısa zaman içinde kavuşabileceğimizi düşünmekteyim.

‘Kahve, çalışanı tetikliyor’

Bir ofiste genel müdür olsanız, çalışanlarınızın kahve ihtiyacını nasıl karşılarsınız?

Güne güzel bir kahve ile başlamanın işime yapacağı verimin farkında olan biri olarak işyerindeki çalışma arkadaşlarımın iyi bir kahve içerek çalışmalarında büyük fayda sağlayacağını düşünürüm. Dolayısı ile mutlaka çalışanların odasında bir filtre kahve makinesi ile çalışmalarına olanak veririm. Çünkü kahvenin yapılırken ki aroması çalışanlarımız için çok etkili ve tetikleyici bir pozisyon almalarını sağlar. İyi bir kahve ile güne başlayan ve gün içinde bu lezzeti devam ederek sürdüren çalışanlar daha verimli ve istekli çalışırlar.

Ne motosikletsiz ne kahvesiz

Kendi kahve tercihleriniz neler? Kahve türü, yöresi ve ekipman tercihleriniz? Belki favori ekipmanınız?

Macera ve doğayı seven dünyayı gezen bir motosikletçi olarak filtre kahveyi çok sevmekteyim. Akdeniz’e de gidiyorum Bulgaristan’a da. Bu yolculuklarda motosiklet için benzin neyse, benim için de kahve o. Hem motosiklet hem kahve, hayatımın değişmezleri. Motosiklet ile yaptığım seyahatler ve sürüşler esnasında her yerde elektrik bulamadığım ve yanımda çok fazla eşya taşıyamadığım için kahveyi moka pot ile demleyerek yapmaktayım. Bu kahve demleme yöntemini dağda, gölkıyısında, denizin ortasında ve doğanın içinde her yerde yapabilirim. Kahveyi yabanda, doğada içmenin, her defasında farklı bir ortamda içmenin tadının da ayrı güzel olduğunu söyleyebilirim.

  

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun