Bertolt Brecht’in tiyatrosu İstanbul’a geliyor

Bertolt Brecht’in tiyatrosu olarak bilinen Berliner Ensemble, mayıs ayında İstanbul’da Üç Kuruşluk Opera’yı sahneleyecek

Bu yıl dünya genelinde Bertolt Brecht adını daha çok duyacağımız bir yıl olabilir. Zira, 1956 yılında hayata gözlerini yuman usta sanatçının 60. ölüm yıldönümü bu yıl. Türkiye için de bu yönde ilk haber Berliner Ensemble’ın İstanbul seferi oldu. Tarihin en önemli tiyatro adamlarından Bertolt Brecht’in tiyatrosu, dünyanın önde gelen topluluklarından, Berliner Ensemble mayıs ayında İstanbul’a geliyor. İKSV tarafından getirilecek olan Berliner Ensemble, ‘Üç Kuruşluk Opera’ ile Zorlu Sahnesi’nde olacak.

İki gün sahnelenecek

Bertolt Brecht’in en önemli oyunlarından, efsane yönetmen Robert Wilson yorumu ile sahnelenen ‘Üç Kuruşluk Opera’ İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı sponsorluğunda 13 ve 14 Mayıs’ta İstanbul’da sahnelenecek. Sahnelendiği tüm ülkelerde kapalı gişe oynayan ‘Üç Kuruşluk Opera’, 13 Mayıs Cuma ve 14 Mayıs Cumartesi tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Sahne’de olacak.

Bir antikahramanlar dünyası

20. yüzyılın dünya çapındaki Alman şairi, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve Berliner Ensemble ile epik tiyatronun kurucusu Bertolt Brecht ‘Üç Kuruşluk Opera’yı; İngiliz yazar John Gay’in, ilk sahnelendiği 1728’de çok ses getiren oyunu ‘Dilenciler Operası’ndan 20. yüzyılın iklimine uyarlamıştı. Berliner Ensemble’un prodüksiyonu; güncelliğini her dönemde korumuş, tiyatro ve tasarımı şaşırtıcı bir biçimde buluşturan müzikli bir gösteri. Brecht’in tiyatro tarihinde çok önemli bir yere sahip eseri ‘Üç Kuruşluk Opera’, maceralarla dolu bir antikahramanlar dünyası aracılığıyla sadece geçmişe ışık tutmakla kalmıyor, bugünün dünyasına ait çok somut gerçekleri işleyerek, günümüzü farklı bir bakış açısıyla yorumlamaya da imkân tanıyor. Gösteri, ahlak değerlerini irdeleyip savaşın korkunçluğunu sergilerken, müzikal açıdan zengin ve esprili biçiminden de ödün vermiyor.

Dans, hareket ve Brecht metinleri

Üç Kuruşluk Opera, sahnede kendine ait bir estetik oluşturan ve eserleriyle seyirciyi farklı dünyalarla buluşturan Robert Wilson yönetmenliğinde, çağdaş Alman tiyatrosunun en önemli topluluklarından Berliner Ensemble tarafından sahnelenecek. Wilson’un tüm işleri gibi, bu çalışması da dansı, hareketi, ışığı, metni, tasarımı birbiri içine geçiren bir bütün oluşturuyor. Oyunun popüler kültürün bir parçası haline gelmiş, oyun boyunca değerli bir orkestra tarafından canlı olarak çalınan müzikleri ise önemli Alman besteci Kurt Weil’a ait. Hem ciddi hem şamatacı, hem sarkastik hem duygu dolu şiirsel bir metin olan ‘Üç Kuruşluk Opera’, izleyicisini bir yandan eğlendirip güldürürken öte yandan parodik yapısı ve ironik içeriğiyle düşündürüyor. Müzikleriyle de seyirciyi sürekli uyanık tutan, onu her an eğlendiren müzikal bir şölene dönüşüyor. Mükemmel oyuncuları, kusursuz müzik ve zengin kostüm kullanımı ile Üç Kuruşluk Opera İstanbul seyircisinin unutulmazları arasına yerleşecek.

Çağdaş tiyatro dünyasının devi: Robert Wilson

Amerikalı yönetmen ve tiyatro dünyasının dahi yorumcusu Robert Wilson, tiyatro ve operanın yanı sıra disiplinlerarası projeleriyle de dünyada adını duyurmuş bir sanatçı. Bir sahne sihirbazı olarak değerlendirilen Wilson, Bastille Operası, Odeon Tiyatrosu, BAM, Lincoln Center, Berliner Ensemble, Atina ve Avignon festivallerinin yanı sıra İstanbul Tiyatro Festivali’nde de büyük ilgi gören oyunlarıyla sanatseverlere tiyatro sanatının güçlü ve çarpıcı örneklerini sundu. Wilson’ın Giorgio Armani’den Lady Gaga’ya, Tom Waits ve Lou Reed’den, William Dafoe ve Mikhail Baryshnikov’a, Arvo Pärt’ten Philip Glass’e kadar birçok farklı sanatçıyla işbirlikleri bulunuyor. The New York Times gazetesi Wilson’u ‘çağdaş tiyatro dünyasının devi’ olarak tanımlıyor. Olivier Ödülü de dâhil dünya çapında pek çok ödül sahibi olan Wilson’a ayrıca 1998 yılında İstanbul Tiyatro Festivali’nin Onur Ödülü de sunulmuştu.

Köklü bir tiyatro okulu: Berliner Ensemble

1949’da önemli tiyatro adamı Bertolt Brecht tarafından kurulan ve bugün çağdaş Alman tiyatrosunun tartışmasız en güçlü temsilcisi olan Berliner Ensemble topluluğunun repertuvarında Brecht’in yapıtlarının yanı sıra Shakespeare, Schiller ve Büchner gibi tiyatro tarihinin önde gelen yazarlarının eserleri de yer alıyor.Dünyanın en önemli tiyatro topluluklarından Berliner Ensemble ile çalışan dünya çapındaki yönetmenler arasında Heiner Müller, Peter Stein, Luc Bondy, Claus Peymann ve Robert Wilson gibi isimler bulunuyor. Berliner Ensemble 1997 mayısında, 9. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Brecht’in ‘Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi’ adlı oyunuyla İstanbul’da seyirci karşısına çıkmıştı.

Gösterinin biletleri 21 Ocak Perşembe gününden itibaren Biletix satış kanalları ve İKSV’den temin edilebilir.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun