Saab ile Ortadoğu, savaş ve kadın

Lübnanlı Gazeteci ve Yönetmen Jocelyne Saab 26 Kasım ve 1 Aralık’ta Boğaziçi Üniversitesinde izleyicisi ile buluşacak

Boğaziçi Üniversitesi’nin uluslararası misafir programı “Boğaziçi Chronicles” kapsamında Lübnanlı gazeteci ve yönetmen Jocelyne Saab’ı ağırlıyor. Jocelyne Saab, 16 Kasım – 07 Aralık 2015 tarihleri arasında “Boğaziçi Chronicles” programı kapsamında İstanbul’da bulunduğu sürede Boğaziçi Üniversitesi’nde konaklayarak öğrenci ve akademisyenlerle buluşacak.

Saab ve Cebenoyan bir arada

Çektiği belgesel filmlerinde kolektif hafızaya yer vererek belgesellere tarihsel bir bakış getiren Saab, aynı zamanda kullandığı perspektif ve derinlikli belgesel bilgisini yansıtmasıyla duygusal anlamda da güçlü belgeseller çekiyor. Dört uzun metrajlı filmi olan Saab, belgesellerinde savaş, etnisite ve savaştaki kadınlık durumu gibi konulara yer veriyor. Özellikle kadın, Ortadoğu ekseninde son derece önemli belgesellere imza atan Saab, İstanbul izleyicisi, öğrenciler ve akademisyenler ile ilk olarak 26 Kasım tarihinde; meslektaşı gazeteci vesinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan ile söyleşi eşliğinde; Bir Görsel Sanatçı’nın “kuşatma altındaki şehir” Beyrut Üzerine Düşünceleri konulu konuşmasında buluşacak. Yönetmenin eserlerinden kısa bir kolaj gösterimini de kapsayacak program, 26 Kasım’da 16:00’da başlayacak ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda, ücretsiz olarak izlenebilecek. Programda eş-zamanlı tercüme mevcut olacak.

Gözlerimden Öpme ile birlikte söyleşi

Jocelyne Saab’ın Boğaziçi Chronicles kapsamında ev sahipliği yapacağı ikinci etkinlik ise; 1 Aralık, Salı günü saat 17:00’de gerçekleşecek Dunia (Gözlerimden Öpme)” gösterimi. Saab tarafından 2006 yılında çekilen ve kadın sünnetini konu alan “Dunia” (Gözlerimden Öpme) adlı film, hem çekildiği dönemde hem de sonrasında uluslararası platformda konu hakkında ciddi ses getirmiş bir eser. Kadın Araştırmaları Kulübü (BÜKAK) işbirliğiyle gerçekleşecek gösterim ve söyleşi programında,Jocelyne Saab, 1 Aralık, Salı günü saat 17:00’de Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterim sonrasında ayrıca bir soru-cevap bölümü yer alacak.

Jocelyne Saab kimdir?

1948 yılında Lübnan’da doğan gazeteci ve yönetmen Jocelyne Saab kariyerine Lübnan radyosunda müzik programı yaparak başladı. Saab kariyerine televizyonda haber spikeri olarak devam etti. Lübnan İç Savaşı sırasında sahaya inerek savaş muhabirliği yapan Saab 1980’li yıllara gelindiğinde hareketli resimlerin dünyasını keşfe koyuldu. Saab’ın çektiği uzun metrajlı filmler arasında Le Liban dans la tourmente (1975), Saab’ın ilk uzun metraj belgeselidir. Bunlarla beraber çektiği 30’dan fazla belgeselde Alber Londre ve Ernest Hemingway’in edebiyat geleneğinin içinden çıkmıştır aynı zamanda yine bu belgeselleri çekerken Peter Whitehead ve Dick Fontaine sinema şairlerinden ilham almıştır. Ayrıca bu filmlerden çoğu Avrupa’da, Kanadalı ve Japon televizyonlarındaSaab çektiği bağımsız filmleriyle pek çok uluslararası ödülü almaya da hak kazanmıştı. Güney Doğu Asya’ya giderek, savaş sonrası Vietnam’ı portrelediği Lady of Saigon Dr Hoa ile Fransa’da en iyi belgesel ödülünü kazandı.

 

Jocelyne-Saab

 

1981’de Volker Schlondorff’un Lübnan iç savaşını konu alan Circle of Deceit‘de yardımcı yönetmen olarak görev aldı. Beyrut’ta savaş sırasında çektiği ilk uzun metrajlı kurgu filmi olan Suspended Lıfe 1985’ Cannes Film Festivali’ne seçildi. 1991’de yönettiği Once Upon A Tıme in Beirut’u sinemanın yüzüncü yılına ve Lübnan Sineması’nın kuruluşuna adadı. 2007 yılında fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayan Saab ilk sergisini Dubai Art Fair and Art Paris’te açtı. 2008’de Beyrut’ta hayli ses getiren, ikonlar ve duyarlılık temalı bir fotoğraf sergisi açtı. Bu sergi aynı zamanda tüm Avrupa’yı dolaştı.

Saab son iki yıldır Lübnan’da “International Cultural Resistance Festival’’ başlıklı bir sinema festivali düzenliyor. Asya ve Akdeniz bölgesinden filmlere odaklanan bu festivalde yer alan örneklerle sanatın nasıl kültürel bir meburiyet olmaktan çıkıp anlaşma ve angajmanın bir sembolu haline geldiğinin altı çiziliyor. Sinema alanındaki çalışmalarının yanı sıra fotoğrafçılıkla da ilgilenen Saab ayrıca halen bir müzikal projesi üzerine çalışmaları devam ediyor.

 

 

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun

Kahveli Okur sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et