​Pera Film’de bol müzikli Orta Avrupa filmleri

Pera Film, Kulak Ver! Müzik ve Sinema: Orta Avrupa Filmleri adlı programı ile Çek, Macar, Polonya ve Slovak sinemalarından oluşan bir seçkiyi sinemaseverlerle buluşturuyor

Pera Film, “Kulak Ver! Müzik ve Sinema: Orta Avrupa Filmleri” adlı programı ile Çek, Macar, Polonya ve Slovak sinemalarından oluşan bir seçkiyi sinemaseverlerle buluşturuyor. 12 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleşecek olan program müzikaller, müzik ve müzisyenlerle ilgili filmlere ve film müziklerine odaklanıyor.

Programda neler var?

Orta Avrupa filmlerinden Visegrad Grubu iş birliğiyle sunulan seçki kapsamında gösterilecek filmler arasında, Çek popüler kültürünün ikonlarına yer veren 1968 yapımı The Incredibly Sad Princess (İnanılmaz Hüzünlü Prenses), Macar rock operası Stephen the King (Kral Stephen), Ivan Olbracht’ın kitabından uyarlanan Ballad for the Bandit (Haydudun Baladı) bulunuyor. 1980’lerin başlarında Polonya’da yaşayan dört arkadaşın kurduğu punk grubunun hikayesine odaklanan All That I Love (Sevdiğim Her Şey), 10 yaşındaki sağır-dilsiz Roman kızı Denisa’nın müzik aşkını anlatan The Queen of Silence (Sessizliğin Kraliçesi) da program kapsamında sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

Bu filmi kaçırmayın: Birds, Orphans and Fools

Kulak Ver! programıyla ayrıca, Juraj Jakubisko’nun yönettiği, Slovak ve Çek eleştirmenlerin en iyi Slovak filmleri arasında saydığı Birds, Orphans and Fools (Kuşlar, Yetimler ve Aptallar), Marcell Jankovics’in yönettiği 1973 yapımı animasyon filmi János Vitéz, Macaristan’ın en büyük gölünün çevresindeki eğlence mekanlarından konser görüntülerini belgeselleştiren Balaton Method (Balaton Yöntemi) izleyiciyle buluşuyor. Yenilikçi geniş perde sinematografisi ile öne çıkan Marketa Lazarová, Zdeněk Liška’nın bestelediği müzikleriyle de dikkat çekiyor. Liška, aynı zamanda Tatra Dağları’nın muhteşem doğasında geçen The Copper Tower’ın (Bakır Kule) müziklerini de yaptı. Ilja Zeljenka’nın müziği Slovak yapım The Return of Dragon’ın (Ejder’in Dönüşü) filmine eşlik ederken, önemli bestecilerden Zbigniew Preisner, Krzystof Kieslowski’nin filmi The Double Life of Veronique (Veronique’in İkili Yaşamı) için yaptığı müziklerle uluslararası üne kavuştu.

* Haber ana görseli, programda yer alan The Queen of Silence isimli filme aittir.

Habersiz kalmayın
Bütenimize abone olun