İstanbul Kitap Fuarı Etkinlik Programı açıklandı

Bu yıl “Mizah: Hayata Gülümseyerek” bakmak başlığıyla düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın Etkinlik Programı belli oldu

7-15 Kasım tarihlerinde yapılacak TÜYAP 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Etkinlik Programı açıklandı. Fuar etkinlikleri gün gün şu şekilde sıralanıyor:

7 KASIM CUMARTESİ

12.00-13.00

  1. Uluslararası İstanbul Kitap ve 25. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarları Açılış Töreni

Yer: Karadeniz Salonu

 

7 KASIM CUMARTESİ

ONUR KONUĞU ROMANYA

 

13.30-14.00

Onur Konuğu Romanya Açılış Töreni

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Mircea Dinescu ile Şiirsel ve Gastronomik Saatler”

Müzik Dinleti: Marius Mihalache

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

15.00-16.00

Kitap Tanıtımı: “Dan Lungu ile “Komünist Bir Kocakarıyım”

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Alina Gerez

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

16.00-17.00

Söyleşi: “Edebiyat ve Gerçeklik”

Konuşmacılar: Vasile Ernu, Dan Lungu, Gabriela Adameşteanu, Oya Baydar

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Alina Gerez

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

17.00-18.00

Söyleşi: “Modern Romanya Şiiri”

Konuşmacılar: Radu Vancu, O. Soviany, Matei Vişniec

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Sunia Acmambet

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

18.00-19.00

Kitap/Albüm Tanıtımı: “İmajlar ve Belgeler” Bir Yazarın Koleksiyonundan 70 Yıllık Sanayi Görünümü & Mavrocordat’lar (1710-1785) Claudiu Victor Turcitu

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

7 KASIM CUMARTESİ

INTEREXPO SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Sarah Jio’nun Gözünden Türkiye”

Konuşmacı: Sarah Jio

Düzenleyen: Pena Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Kalbin Anahtarı”

Konuşmacı: Aşkım Kapışmak

Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

 

16.30-17.30

Söyleşi: “Yavuz Sultan Selim”

Konuşmacı: Mustafa Armağan

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

17.45-18.45

Söyleşi: “Okuma Kültürü Paydaşları ile Buluşuyor”

Konuşmacılar: Muammer Yıldız, Metin Celal, Fatih Erdoğan, Aydın İleri

Düzenleyen: Türk Kütüphaneciler Derneği

 

19.00-20.00

Panel: “Rüştü Onur ve Döneminden kalan Şiirin Yansımaları”

Yöneten: Halil İbrahim Özcan

Konuşmacılar: İbrahim Tığ, Oğuz Özdem, Zeynep Aliye

Düzenleyen: PEN Türkiye Merkezi

 

7 KASIM CUMARTESİ

MARMARA SALONU

 

14.00-15.30

ÖDÜL TÖRENİ: “Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Ödül Töreni”

Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

 

15.45-16.45

ÖDÜL TÖRENİ: “Everest Yayınları İlk Roman Yarışması Ödül Töreni”

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

00-18.15

ÖDÜL TÖRENİ: “2015 Yılı- Metin Altıok Ödülleri Töreni”

Düzenleyen: Kırmızıkedi Yayınları

 

18.30-19.30

Panel: “Oktay Akbal “

Yöneten: Hikmet Altınkaynak

Konuşmacılar: M. Sadık Aslankara, Birsen Ferahlı, Yüksel Pazarkaya, Ayşe Sarısayın

Düzenleyen: TÜYAP

 

7 KASIM CUMARTESİ

KARADENİZ SALONU

 

12.00-13.00

  1. Uluslararası İstanbul Kitap ve 25. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarları Açılış Töreni

 

14.00-15.15

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Aziz Nesin, Karikatür ve Mizah”

Yöneten: Turgut Çeviker

Konuşmacılar: Semih Poroy, Tan Oral, Erkal Yavi

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

15.30-16.30

ÖDÜL TÖRENİ: “2015 TUDEM Edebiyat Ödülleri-Roman Yarışması Ödül Töreni”

Düzenleyen: TUDEM

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Vedat Türkali’nin Edebiyatı ve Yeni Romanlarımız”

Konuşmacılar: Vedat Türkali, Ömer Türkeş, Nihan Kaya, Doğuş Sarpkaya

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

18.00-19.30

Panel: “Seçim Sonuçları ve Türkiye’nin Geleceği”

Yöneten: Ercan Karakaş

Konuşmacılar: İlhan Cihaner, Burak Cop

Düzenleyen: SODEV (Sosyal Demokrasi Vakfı)

 

7 KASIM CUMARTESİ

HEYBELİADA SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Tabiat Dörtlemesi Roman’ı TOPRAK’ı Okuyor”

Konuşmacı: Buket Uzuner

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Dramaturjiden Sahnelemeye: Lena, Leyla ve Ötekiler”

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Ayla Algan, Cihan Bıkmaz

Düzenleyen: Habitus Kitap

 

16.30-17.30

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Çağdaş Bir Aydın Olarak Aziz Nesin”

Konuşmacı: Zeynep Oral

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

17.45-18.45

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Edebiyatımızın Bir İkon Kişiliği: Aziz Nesin”

Yöneten: Turgay Fişekçi

Konuşmacılar: Feridun Andaç, Doğan Hızlan, Yüksel Pazarkaya

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

19.00-20.00

Panel: “Sol Gelenek ve Düşünsel Temeller”

Konuşmacılar: Melih Pekdemir, Şeyhmus Diken, Engin Sustan, Enis Rıza, Masis Kürkçügil, Güçlü Ateşoğlu

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

7 KASIM CUMARTESİ

BÜYÜKADA SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Zamanı Kuran Kadınlar”

Konuşmacı: Sibel Eraslan

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Akıllı İnsanlar Neden Yanlış Kararlar Verir?”

Konuşmacı: Acar Baltaş

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.30-17.30

Söyleşi ve Dinleti: Yeniden Yaratılmanın Coşkusuyla-Ataol Behramoğlu Nihat Behram Mektupları”

Katılımcı Şairler: Ataol Behramoğlu, Onur Behramoğlu

Düzenleyen: Tekin Yayınevi

 

7 KASIM CUMARTESİ

KINALIADA SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Metin Altıok’un Yeni Kitabı Üzerine”

Konuşmacı: Zeynep Altıok Akatlı

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Moda”

Konuşmacı: Deniz Kavukçuoğlu

Düzenleyen: Can Yayınları

 

16.30-17.30

Söyleşi: “Küller ve Kemikler: Ahmet Uluçay Sineması”

Konuşmacılar: İdris Uluçay, Murat Pay, Sinan Sertel

Düzenleyen: Küre Yayınları

 

17.45-18.45

Söyleşi: “Romanya’dan Türkiye’ye MİZAH”

Konuşmacılar: Ion Barbu, Tan Oral

Düzenleyen: TÜYAP

 

19.00-19.45

Söyleşi: “Türk Yunan Halklarının Tarihsel Kardeşliği”

Konuşmacı: Yannis Kalpouzos

Düzenleyen: Pena Yayınları

 

8 KASIM PAZAR

ONUR KONUĞU ROMANYA

 

13.00-14.00

Kitap Tanıtımı: “Florin Irimia ve Hakan Akdoğan ile Karanlık Bir Pencere”

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Sunia Acmambet

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Paris’te İki Romanyalı: Matei Vişniec ve Dimitru Tepeneag

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Sunia Acmambet

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

 

8 KASIM PAZAR

INTEREXPO SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Mutlu İnsan, Mutlu Toplum”

Konuşmacı: Mehtap Kayaoğlu

Düzenleyen: Nesil Yayınları

 

13.30-14.10

Söyleşi: “Türklerin Tarihi”

Konuşmacı: İlber Ortaylı

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Damdan Düşen Psikolog”

Konuşmacılar: Canan Dila, Doğan Cüceloğlu

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.45-17.45

Panel: “19. Yüzyıl Orta Avrupasında Toplum, Siyaset ve Sanat”

Konuşmacılar: Şevket Pamuk, Taner Timur, Oktar Türel

Düzenleyen: Yordam Kitap

 

18.00-19.15

Söyleşi: “Ehl-i Beyt Duaları”

Konuşmacı: Mustafa Yılmaz

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu

 

 

8 KASIM PAZAR

MARMARA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Kerbela’dan Kardeşliği Okumak”

Konuşmacı: Ahmet Turgut

Düzenleyen: Kapı Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Edebiyat ve Dil ile Savaşa Direnmek”

Konuşmacılar: Karin Karakaşlı, Ahmet Tulgar, Seray Şahiner

Düzenleyen: Can Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Milli İrade”

Konuşmacı: Banu Avar

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Gitme Zamanı”

Konuşmacı: Aret Vartanyan

Düzenleyen: Destek Yayınları

 

16.45-17.45

Harun Karadeniz Anması

Söyleşi: “Olaylı Yıllar ve Harun Karadeniz”

Yöneten: Fahri Aral

Düzenleyen: Literatür Yayınları

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Türk Şiiri, Modernizm ve Şiir”

Konuşmacı: Hasan Bülent Kahraman

Düzenleyen: Kapı Yayınları

 

19.00-19.45

Panel: Emperyalizm Çağında Ulusal Sorun ve Türkiye’de Etnik Ayrılıkçılık”

Yöneten: Mustafa Zülkadiroğlu

Konuşmacılar: Arslan Kılıç, Ahmet Yıldız

Düzenleyen: 68’liler Birliği Vakfı

 

 

8 KASIM PAZAR

KARADENİZ SALONU

 

12.00-13.00

Söyleşi: “Yaşar Kemal’in Ardından”

Konuşmacılar: Güven Turan

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

13.15-14.15

Panel: “Her Yaşa Edebiyat”

Konuşmacılar: Müge İplikçi, Tolga Gümüşay, Mine Soysal

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

14.30-15.30

Söyleşi: “Elveda Güzel Vatanım”

Konuşmacı: Ahmet Ümit

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

 

17.00-18.00

Söyleşi: “Saraysız Başkan Jose Mujika: Hayatı ve Anıları”

Konuşmacılar: Jose Mujica, Andrés Danza, Ernesto Tulbovitz

Düzenleyen: Tekin Yayınevi

 

18.15-19.45

Panel: “Politikacının, Basının Ağzı”

Yöneten: Sevgi Özel

Konuşmacılar: Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Merdan Yanardağ

Düzenleyen: Dil Derneği

 

 

8 KASIM PAZAR

HEYBELİADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Teknoloji ve Çocuk-Başparmak Çocuk”

Konuşmacılar: Yalvaç Ural, Selahattin Dilidüzgün, Songül Karagülleoğlu

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Türkiye’nin Tarihi”

Konuşmacı: Hamit Bozarslan

Düzenleyen: İletişim Yayınları

 

14.15-15.15

Panel:“Terry Pratchett ve Disk Dünyası”

Yöneten: Can Sungur

Konuşmacılar: Niran Elçi, Kutlukhan Kutlu, Burhanettin Düzçay, Mehmet Sinan Çam

Düzenleyen: Delidolu Yayınları

 

15.30-16.30

Panel: “Ferhunde Özbay’ın Çalışmalarında Aile, Kent ve Nüfus”

Yöneten: Sema Erder

Konuşmacılar: Belgin Tekçe, Cem Behar, Ayşe Akalın

Düzenleyen: İletişim Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Manuel Vilas ile Söyleşi”

Konuşmacı: Manuel Vilas

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

18.00-19.00

Panel: “100. Yılında Ermeni Soykırımı ve Paramazlar”

Yöneten: Nevzat Onaran

Konuşmacılar: Patrak Estukyan, Aydın Çubukçu, Aris Nalcı, Kadir Akın

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

8 KASIM PAZAR

BÜYÜKADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “İki Nota Bir Çizgi”

Konuşmacılar: Kamil Masaracı, Vedat Sakman, Gülcan Altan

Düzenleyen: Caretta Yayıncılık

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Kendi Everest’inize Tırmanın”

Konuşmacı: Nasuh Mahruki

Düzenleyen: Alfa Yayınları

 

14.15-15.15

Melih Cevdet Anday 100 Yaşında

Söyleşi:“Melih Cevdet Anday 100 Yaşında”

Konuşmacılar: Mehmet Said Aydın, Yalçın Armağan, Berkun Oya

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Kadına Karşı Şiddet”

Konuşmacı: Feyza Altun Meriç

Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

 

16.45-18.00

ÖDÜL TÖRENİ: “NDS Liseliler Edebiyat Ödülü Töreni”

Düzenleyen: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi

18.15-19.15

Söyleşi: “Kaktüsler Susuz da Yaşar (Kadınlar Mamak Cezaveini Anlatıyor)

Konuşmacılar: Meral Bekar, Gönül Sevindir, Aygün Zerger, Fatma Pala, Zehra Kürkçü

Düzenleyen: Dipnot Yayınevi

 

 

8 KASIM PAZAR

KINALIADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Çizeri Tan ORAL”

Konuşmacılar: Tan Oral, Faruk Şüyün

Düzenleyen: TÜYAP

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Astroloji ve Bilim: Yıldızlar Size Ne Söylemez?”

Konuşmacılar: Tevfik Uyar, Sinan Aliş

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Köpek Avı, Canavar Kılı ve Sihirli Tarifler – Almanya’dan Çocuk Kitapları Yazarı Kirsten Reinhardt’ın Dünyası”

Yöneten ve Çeviren: Fügen Uğur,

Konuşmacılar: Kirsten Reinhardt, Murat Batmankaya

Düzenleyen: Frankfurt Kitap Fuarı-Goethe Enstitüsü

 

15.30-16.30

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Söyleşi: “Aziz Nesin’li Yıllar”

Konuşmacılar: Ali Nesin

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Sevdiğim Kitap Adları Gibi”

Konuşmacı: Onur Caymaz

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınları

 

18.00-19.15

Panel: “Yaşar Kemal: Sözün Büyücüsü”

Yöneten: Ahmet Bozkurt

Konuşmacılar: Adnan Binyazar, Feridun Andaç

Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

 

9 KASIM PAZARTESİ

ONUR KONUĞU ROMANYA

 

11.30-13.00

Profesyonel Buluşma: “Türkiye ve Romanya Yayıncılar Buluşması”

Çevirmen: Sunia Acmambet

Yer: Heybeliada Salonu

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Çocuk Edebiyatı Ciddi Bir İştir”

Konuşmacılar: Fiorin Bican, Vasile Ernu, Oana İspir

Moderator: Carmen Muşat

Çevirmen: Alina Gerez

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Modern Romanya Romanı”

Konuşmacılar: Corina Sabau, Doina Ruşti, Octavian Soviany

Moderator: Carmen Muşat

Çevirmen: Alina Gerez

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

 

9 KASIM PAZARTESİ

MARMARA SALONU

 

11.00-12.30

Panel: “Çocuğun Yararına Aile ve Öğretmen İşbirliği”

Konuşmacılar: Muammer Yıldız, Bengi Semerci

Düzenleyen: Yeşil Dinozor

 

12.45-13.45

Atölye: Çocuklarda Zekâ Geliştiren Kitap ve Materyaller

Düzenleyen: Çamlıca Çocuk Yayınları

 

14.00-15.00

Panel: “Köy Enstitülerinin Bugüne İletileri”

Yöneten: Kemal Kocabaş

Konuşmacılar: Cengiz Bektaş, Doğan Hızlan, Firdevs Gümüşoğlu, Pakize Türkoğlu,

Düzenleyen: YKKED

 

 

15.15-16.15

Söyleşi: “İstanbul’un Fethinin Kahramanları”

Konuşmacı: Ahmet Şimşirgil

Düzenleyen: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.

 

16.30- 17.30

Panel: “Adalet Yoksa Gelecek de Yok”

Yöneten: Berat Günçıkan

Konuşmacı: Aysel Çelikel

Düzenleyen: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)

 

 

9 KASIM PAZARTESİ

KARADENİZ SALONU

 

12.00-12.45

Atölye: “Ahmet Ercan’la Çocuk Atölyesi”

Düzenleyen: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.

 

13.00-13.45

Söyleşi: “İkiz Gezginler İstanbul’da”

Konuşmacı: Betül Avunç

Düzenleyen: TUDEM

 

16.15-17.15

Söyleşi: “Puşkin, Soğanlı Dağları ve 1829 Osmanlı-Rus Savaşı”

Konuşmacı: Tekin Sönmez

Düzenleyen: Nis Medya

 

17.30-18.30

Söyleşi: “Günümüze Edebiyatında Yeni Arayışlar/Yeni Aranışlar”

Konuşmacılar: Aydın Şimşek, Özge Kocatürk, İlknur Kubaşık

Düzenleyen: Kanguru Yayınları

 

 

9 KASIM PAZARTESİ

HEYBELİADA SALONU

 

11.30-13.00

Profesyonel Buluşma: “Türkiye ve Romanya Yayıncılar Buluşması”

Düzenleyen: Onur Konuğu Romanya

 

14.15-15.30

Panel: “Tükiye’de Dijital Yayıncılık Serüveni”

Konuşmacılar: Figen Ger (Simplicissimus Book Farm), Mehmet Ali Çalışkan (Libronet-Babil.com), Cavit Nacitarhan (Evrensel Basım Yayın)

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

16.00-17.30

Profesyonel Buluşma: “Türkiye’de Kitap Pazarı ve Çok Satanlar”

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği

 

10 KASIM SALI

MARMARA SALONU

 

10.00-10.45

Söyleşi: “Yaşamı Tanıyorum”

Konuşmacı: Gülsüm Cengiz

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Evrensel Çocuk Kitaplığı

 

11.00-11.45

Atölye: “Levent ile Kendi Hikayeni Yaz”

Düzenleyen: Timaş Çocuk

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Tilki Toni ile Tanışmaya Hazır Mısın?”

Konuşmacı: Hafize Güner

Düzenleyen: Kelime Yayınları

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Gençlik Yayıncılığında Yeni Trendler”

Konuşmacı: Sema Çömlekçi

Düzenleyen: Carpe Diem

 

16.30-17.30

Şiir Dinleti: “Şiire Yolculuk”

Yöneten: Tekin Gönenç

Müzik: Nebih Nafile

Katılımcılar: Gökhan Cengizhan, Müştehir Karakaya, Fügen Kıvılcımer, Melahat Babalık, Kevser Atay, Ahmet Çelik, Dilruba Nuray Erenler, İsmail Tepiroğlu, Ali Karagöz, Cihat Solmaz, Bilge Öngöre

Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

 

17.45-18.45

Söyleşi: “Kanser Öldürmek İçin Değil Yaşatmak İçindir”

Konuşmacı: Yücel Aydemir

Düzenleyen: Kitsan

 

 

10 KASIM SALI

KARADENİZ SALONU

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Ayasofya Müzesi’nde Bir Tuhaf Yolculuk: Ayasofya Konuştu”

Konuşmacı: Füsun Çetinel

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Atatürk Olmak”

Konuşmacı: Aytül Akal

Düzenleyen: Uçanbalık Yayınları

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Bana Sesini Bırak: Neslihan Önderoğlu Gençlerle Buluşuyor

Konuşmacı: Neslihan Önderoğlu

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

14.00-14.45

Söyleşi: “Suyu Sevmeyen Balık”

Konuşmacı: Habib Bektaş

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

15.00-16.00

Söyleşi: “20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal Atatürk”

Konuşmacı: İlker Başbuğ

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.15-17.15

Söyleşi: “Dünyanın En Akıllı İnsanısın”

Konuşmacı: Erdal Demirkıran

Düzenleyen: Kashna Kitap

 

17.30-18.30

Söyleşi: “Psikodinamik Açıdan Enver Ercan ve Şiiri

Konuşmacılar: Yusuf Alper, Enver Ercan

Düzenleyen: Varlık Yayınları

 

 

11 KASIM ÇARŞAMBA

INTEREXPO SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Broy’un 30. Yılında Şiir Dergiciliği”

Yöneten: Aydan Ay

Konuşmacılar: Mecit Ünal, Berkiz Berksoy, Seyyit Nezir, Volkan Hacıoğlu

Düzenleyen: Broy Yayıncılık

 

16.00-17.00

Panel: “Fettullah Gülen Buhranlı Günler ve Ümit Atlasımız”

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu-Nil Yayınları

 

 

11 KASIM ÇARŞAMBA

MARMARA SALONU

 

10.00-10.45

Atölye: “Şirin ile Kendi Hikayeni Yaz”

Düzenleyen: Timaş Çocuk

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Bu Kitabın Kuyruğu Var”

Konuşmacılar: Tan Oral, Kamil Masaracı, Gülsüm Cengiz

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Evrensel Çocuk Kitaplığı

 

12.00-12.45

Söyleşi: “İşin Komiği”

Konuşmacı: Asuman Portakal

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Mizahın Çocuk Dünyasına Kattıkları”

Konuşmacı: Hüsnan Şeker

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Resimli Çocuk Kitapları’nda Görseli Okumak, Okuduğunu Görmek”

Konuşmacılar: Ebru Akkaş Kuseyri, Tülin Sadıkoğlu, Ayla Çınaroğlu

Düzenleyen: Sarıgaga Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Selam Yaratana ‘Emek Şiirleri’”

Konuşmacılar: Gülsüm Cengiz, Eray Canberk

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

16.30-17.30

Söyleşi: “Sinemada Edebiyat Uyarlamaları”

Konuşmacı: Rıza Oylum

Düzenleyen: Net Yayın

 

17.45-18.45

Söyleşi: “İstanbul’da Ulaşım Hikayeleri ve Mizah”

Konuşmacı: Akın Kutoğlu

Düzenleyen: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.

 

 

11 KASIM ÇARŞAMBA

KARADENİZ SALONU

 

10.00-10.45

Öykü Atölyesi: “Koza Yazarlarıyla Öykü Atölyesi”

Yönetenler: Melek Koç, Nizamettin Uğur

Düzenleyen: Koza Yayın

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Rüzgarlı Bir Bisiklet Hayali ve Benim Babam Ömür Adam”

Konuşmacı: Ömer Açık

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Fantastik Kurgu’da Mizah”

Konuşmacı: Esra Avgören

Düzenleyen: Damla Yayınevi

 

13.00-13.45

Söyleşi: “İlk Gençlikte Keşiflerle Dolu Bir Yolculuk: Dağ Sustu, Dağ Konuştu”

Konuşmacı: Hacer Kılcıoğlu

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

14.00-15.00

Söyleşi: “İki Yazar Bir Kitap: Kayıp Kitaplıktaki İskelet’in İzinde”

Konuşmacılar: Mavisel Yener, Aytül Akal

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Kim Demiş Kadınlar Futboldan Anlamaz Diye”

Konuşmacılar: Sema Tuğçe Dikici, Behram Kılıç, Okay Karacan

Düzenleyen: Caretta Yayıncılık

 

16.30-17.30

Melih Cevdet Anday 100 Yaşında

Panel: “Yirminci Yüzyılı Yaşadım”

Yöneten: Turgay Fişekçi

Konuşmacılar: Hıfzı Topuz, Ali Sirmen, Enver Aysever

Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

 

17.45-18.45

Panel: “Tut Elimden İzmir: Tarık Dursun K.”

Yöneten: Enver Ercan

Konuşmacılar: Hikmet Altınkaynak, Cihan Demirci, Nurduran Duman, Semih Poroy, Yalvaç Ural

Düzenleyen: TÜYAP

 

 

11 KASIM ÇARŞAMBA

BÜYÜKADA SALONU

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Geçmişi ve Bugünü Bir Romanda Buluşturmak”

Konuşmacı: Bahadır Yenişehirlioğlu

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Şiir Hala Mümkün mü? İnsana, Hayata, ve Şaire Rağmen Şiir”

Konuşmacılar: Orhan Kahyaoğlu,Yalçın Armağan, Emirhan Oğuz, Necmiye Alpay, Asuman Susam

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Dört İstanbul”

Konuşmacı: Radi Dikici

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.45-18.15

Aziz Nesin 100 Yaşında

Panel: “100. Doğum Yılı Dolayısıyla Aziz Nesin Tiyatrosu’na Bir Bakış”

Konuşmacılar: Üstün Akmen, Timur Selçuk, Dilek Türker, Ali Sürmeli, Erdal Cindoruk

Düzenleyen: Tiyatro Eleştirmenleri Birliği

 

12 KASIM PERŞEMBE

MARMARA SALONU

 

10.00-10.45

Öykü Atölyesi: “Koza Yazarlarıyla Öykü Atölyesi”

Yönetenler: Zeynep Aliye, Nizamettin Uğur

Düzenleyen: Koza Yayın

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Yolları ve Öyküleri Kesişen Umut Sokağı Çocukları”

Konuşmacı: Gülsevin Kıral

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

12.00-12.45

Yaratıcı Okuma Atölyesi: “Okumayı Sevmeyen Çocuk”

Yöneten: Çiğdem Odabaşı

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Acaba Ne Olsam? Geleceğin Meslekleri”

Konuşmacı: Toprak Işık

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

14.00-14.45

Yaratıcı Okuma Atölyesi: “Yaşar Kemal’den Neredesin Arkadaşım”

Yöneten: Çiğdem Odabaşı

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Çocuklarla Resmin Başyapıtlarına Yolculuk”

Konuşmacılar: Tevfik Taş, Firuze Engin

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Evrensel Çocuk Kitaplığı

 

 

18.00-19.00

Söyleşi: “Polis Eşleri ve Anneleri”

Konuşmacı: Buket Güney

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu

 

 

12 KASIM PERŞEMBE

KARADENİZ SALONU

 

10.00-10.45

Söyleşi: “Hammit-Anadolu’dan Fantasti’ye”

Düzenleyen: Timaş Çocuk

 

11.00-12.00

Söyleşi: “Okumak Yazmak Hayal Kurmak ve Gülmek”

Konuşmacılar: Vassilis Papatheodorou, Fulya Koçak

Düzenleyen: Kelime Yayınları

 

13.15-14.00

Söyleşi: “Aslı Der ile Yeni Gençlik Romanı Darmadağın Üzerine”

Konuşmacı: Aslı Der

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Nur İçözü’nün Gülmece Dünyası”

Konuşmacı: Nur İçözü

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

15.30-16.30

Söyleşi: “İngilizce Kelime Ezberleme ve Hafıza Geliştirme Teknikleri”

Konuşmacı: Şinasi Bademcioğlu

Düzenleyen: Alfa Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Umutlar ve Hayaller”

Konuşmacı: Fırat Çakır

Düzenleyen: Yediveren Yayınları

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Mafya Sekreteri”

Konuşmacılar: Karolis İnokaitis, Gizem Fere

Düzenleyen: Puslu Yayıncılık

 

 

12 KASIM PERŞEMBE

HEYBELİADA SALONU

 

12.00-13.00

Söyleşi: “Sağlıklı Aile Sağlıklı Çocuk Demektir”

Konuşmacı: Bünyamin Çetinkaya

Düzenleyen: Pegem Akademi

 

13.15-14.15

Söyleşi: “Bir Kitabın Doğuşu: Kitaplar Nasıl Yaratılıyor?”

Konuşmacı: Defne Ongun Müminoğlu

Düzenleyen: Artemis Yayınları

 

14.30-15.30

Söyleşi: “Bir Çocuk Kitabı Yazarı Gözüyle Mizah: Örnek Olarak Çıtı Pıtı Bir Kedi Olmak İstemiyorum”

Konuşmacılar: Renan Özdemir, Gönül Ünal

Düzenleyen: Kelime Yayınları

 

15.45-16.45

Söyleşi: “Güncel Tartışmalar Üzerinden Günümüz Şiirine Bakışlar”

Konuşmacılar: Mustafa Fırat, Baki Ayhan T., İsmail Cem Doğru

Düzenleyen: Mühür Kitaplığı Yayınları

 

17.00-18.00

Söyleşi: “Anadolu’da Tarih Öncesi Persler ve Ksenophon”

Konuşmacı: Tekin Sönmez

Düzenleyen: Nis Medya

 

18.15-19.00

Panel: “Alaşiya Mektupları”

Yöneten: Aba Müslim Çelik

Konuşmacılar: Emel Kaya, Maria Siakalli, Mine Ömer

Düzenleyen: Nezih-er Yayınları

 

 

12 KASIM PERŞEMBE

BÜYÜKADA SALONU

 

11.00-12.00

Söyleşi: “İlköğretimde 100 Temel Eser: Temelimiz Ne Kadar Sağlam?”

Konuşmacı: Banu Bozdemir

Düzenleyen: Caretta Yayıncılık

 

12.30-13.30

Söyleşi: “Hoş geldin Sınav”

Konuşmacı: Faruk Öndağ

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

13.45-14.45

Söyleşi: “Kıkırdayan Düşünceler”

Konuşmacı: Nur Dombaycı

Düzenleyen: Damla Yayınevi

 

15.00-16.00

Anma ve Söyleşi: “Şiirin ve Umudun Yorulmaz İğnesi: Sennur Sezer”

Konuşmacılar: Doğan Hızlan, Eray Canberk, Gülce Başer

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

16.15-17.15

Söyleşi: “Sarı Kitaplar, Sürgün Diller”

Konuşmacılar: Pakrat Estukyan, Yavuz Ekinci, Sabine Adatepe,Müslüm Yücel, Jaklin Çelik

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

17.30-18.45

Söyleşi: “Siyaset Hukuku Alt Etti mi?”

Konuşmacı: Selçuk Kozağaçlı

Düzenleyen: Boran Yayıncılık

 

 

13 KASIM CUMA

INTEREXPO SALONU

 

13.00-14.00

Panel: “12 Eylül ve Edebiyat”

Yöneten: B. Sadık Albayrak

Konuşmacılar: Yalçın Küçük, Taylan Kara

Düzenleyen: Hayal Yayınları

 

14.15 -15.15

Söyleşi: “Kafamda Böcekler Sahne Hali”

Konuşmacı: Yunus Günçe

Düzenleyen: Trend Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Bir Dizi Film”

Konuşmacılar: Abdullah Abdülkadiroğlu, Mehmet Altan, Ekrem Dumanlı

Düzenleyen: Ufuk Kitap

 

18.00-19.00

Söyleşi: “Sermaye Kültüründen Kopuşun Adı: Muzaffer Oruçoğlu”

Konuşmacılar: Mehmet Akkaya, Metin Kayaoğlu, Ragıp Zaarakolu

Düzenleyen: Belge Uluslararası Yayıncılık

 

 

13 KASIM CUMA

MARMARA SALONU

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Bir Kahramanın Hayal Dünyasına Yolculuk”

Konuşmacı: Can Avar

Düzenleyen: Timaş Çocuk

 

12.00-12.45

Atölye: “Çocuklarla Masal Atölyesi”

Yöneten: Figen Yaman Coşar

Düzenleyen: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Zeno ve Mondo ile Gülelim”

Konuşmacı: Nilay Yılmaz

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

14.00-15.00

Söyleşi: “İslam’da Sosyal Değişim ve Devrimler”

Konuşmacı: İhsan Eliaçık

Düzenleyen: Doğu Kitap-Göl Kitap

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Yarabıçak”

Konuşmacılar: Cengiz Aktar, Hakan Atalay

Düzenleyen: İthaki Yayınları

 

16.30-17.30

Panel: “Dünden Bugüne Haricilik ve Neo-Hariciler”

Yöneten: Kerim Balcı

Konuşmacılar: Ali Bulaç, Ali Ünal, Ali Ünsal

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu-Işık Yayınları

 

17.45-18.45

Söyleşi: “Çocuğunuzu Meleklerin Kanatlarında Yetiştirmek”

Konuşmacı: Beki İkala Erikli

Düzenleyen: Remix Yayınları

 

 

13 KASIM CUMA

KARADENİZ SALONU

 

11.00-12.00

Söyleşi: “Mizah Ustası Behiç Ak Okurlarıyla Buluşuyor”

Konuşmacı: Behiç Ak

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

12.15-13.00

Söyleşi: “Kitaplar ve Hayaller”

Konuşmacı: Miyase Sertbarut

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

13.15-14.00

Söyleşi: “Her Kitap Bir Gülüş, Her Kitap Bir Düş”

Konuşmacı: Koray Avcı Çakman

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Gülerek Andıklarım”

Konuşmacı: Gülten Dayıoğlu

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

16.00-16.30

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Açılış: “100 Yaşında Aziz Nesin’e Merhaba”

Oynayan: Genco Erkal

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

16.45-18.15

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Oyun Yazarı Olarak Aziz Nesin”

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Ayşegül Yüksel

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

 

13 KASIM CUMA

BÜYÜKADA SALONU

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Tabular, Korkular ve Kadınlar”

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Tijen Savaşkan

Düzenleyen: E Yayınları

 

14.15-15.15

Panel: “İran ve Türkiye’de Şiirin Dişil Dili”

Yöneten: Nurduran Duman

Konuşmacılar: Arife Kalender, Haşim Hüsrevşahi

Düzenleyen: TÜYAP

 

15.30-16.30

Panel: “Yasak Kitaplar”

Konuşmacılar: Tuna Kiremitçi, Emin Karaca, Ragıp Zarakolu

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği

 

16.45-17.45

Panel: “Savaş, Göç ve Göç Edebiyatı”

Yöneten: Tevfik Taş

Konuşmacılar: Fatih Polat, Tahir Şilkan, Ercüment Akdeniz

Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Devrim Sürecinde Devlet Sorunu: Dün, Bugün ve Yarın”

Konuşmacı: Cem Eroğul

Düzenleyen: Yordam Kitap

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

INTEREXPO SALONU

 

12.00-13.00

Söyleşi: “Hz. İnsan’a Dair”

Konuşmacı: Dücane Cündioğlu

Düzenleyen: Kapı Yayınları

 

13.15-14.15

Söyleşi: “Kayı Konferansları: Bir İmparatorluk Tarihi”

Konuşmacı: Ahmet Şimşirgil

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

14.30-15.30

Söyleşi: “Yollar ve Yolculuklar”

Konuşmacı: Üstün Dökmen

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

17.30-19.30

Wattpad Türkiye Kutlaması

Düzenleyen: Wattpad

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

MARMARA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Ahmet Şerif İzgören ile Söyleşi”

Konuşmacı: Ahmet Şerif İzgören

Düzenleyen: Elma Yayınevi

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Yeni Osmanlıcılık ve Barış”

Konuşmacı: Erdoğan Aydın

Düzenleyen: Literatür Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Dün, Bugün, Yarın, Türkiye”

Konuşmacı: Ece Temelkuran

Düzenleyen: Can Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Harita Metod Defteri’nden Parçalar-Özyaşam Öyküsü Yazmak”

Konuşmacı: Murathan Mungan

Düzenleyen: Metis Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Rıfat Ilgaz ve Şiir”

Konuşmacılar: Celal Başlangıç, Aydın Ilgaz

Düzenleyen: Çınar Yayınları

 

18.00-19.00

Söyleşi: “Zabel Yesayan’ı Hatırlamak”

Konuşmacılar: Karin Karakaşlı, Hazal Halavut, Sevan Değirmenciyan, Mehmet Fatih Uslu

Düzenleyen: Aras Yayıncılık

 

14 KASIM CUMARTESİ

KARADENİZ SALONU

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Çocuk ve Mizah”

Konuşmacı: Sara Gürbüz Özeren

Düzenleyen: Damla Yayınevi

 

12.00-13.00

Panel: “Çocuk Edebiyatı’nda Mizah”

Yöneten: Mavisel Yener

Konuşmacılar: Hanzade Servi, Pelin Güneş, Koray Avcı Çakman

Düzenleyen: TUDEM

 

13.15-14.15

Söyleşi: “İstanbul’da Kültür Sanat Takipçisi Olmak”

Konuşmacı: Yekta Kopan

Düzenleyen: Can Yayınları

 

14.30-15.15

Paneli: “Türk Şiirinde Kadın”

Yöneten: Mürsel Gündoğdu

Konuşmacı: Meryem Aybike Sinan

Düzenleyen: Nesil Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Cumhuriyet Tarihi: Yalanlar ve Gerçekler”

Konuşmacı: Sinan Meydan

Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

 

16.45-18.00

ÖDÜL TÖRENİ: “Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri Töreni”

Panel: “Öykü Dergiciliğinin Dünü, Bugünü, Geleceği”

Yöneten: Handan İnci

Konuşmacılar: İbrahim Yıldırım,Faruk Duman,Ercan y Yılmaz

Düzenleyen: Cevdet Kudret Ailesi-Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi-TÜYAP

 

18.30-19.15

Söyleşi: “Öğrenmeyi Öğrenme”

Konuşmacı: Alişan Kapaklıkaya

Düzenleyen: Yediveren Yayınları

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

HEYBELİADA SALONU

 

12.00-12.45

Panel: Cemal Süreya ve Üvercinka

Yöneten: Aydan Ay

Konuşmacılar: Zuhal Tekkanat, İbrahim Hacıbektaşoğlu, Engin Turgut, Volkan Hacıoğlu

Düzenleyen: Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Bir Blog Macerası: İnsan Kendine de İyi Gelir”

Konuşmacılar: Semih Gümüş, Ahmet Büke

Düzenleyen: ON8 Blog

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Pıtırcık Etrafında Mizah, Söz ve Çizgi”

Konuşmacılar: Vivet Kanetti, Ramize Erer

Düzenleyen: Can Çocuk

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Terör ve Demokrasi”

Konuşmacı: Onur Öymen

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.45-17.45

Haldun Taner 100 Yaşında

Panel: “Bir Güçlü Yazar, Bir Güzel İnsan Haldun Taner 100 Yaşında”

Konuşmacılar: Demet Taner, Ayşegül Yüksel,Handan İnci

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

18.00-19.00

Söyleşi: “Ermeni Devrimci Paramaz”

Konuşmacılar: Kadir Akın, Garo Paylan

Düzenleyen: Dipnot Yayınevi

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

BÜYÜKADA SALONU

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Türkiye’de Taht Kavgaları”

Konuşmacılar: Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

14.15-15.15

Panel: “Tan Oral; Çizgilerin ve Sözcüklerin Onuru”

Yöneten: Mustafa Kara

Konuşmacılar: Ohannes Şaşkal, Turgut Çeviker, Semih Poroy, Deniz Kavukçuoğlu

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Türkiye Yazarlar Sendikası-TÜYAP

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Söylesem-Neylersin: Belki Bir Şiir”

Katılımcı Şair: Ahmet Telli

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

16.45-17.45

Mehmet Kaplan 100 Yaşında

Söyleşi: “Mehmet Kaplan 100 Yaşında”

Konuşmacılar: İnci Enginün, Zeynep Kerman, Doğan Hızlan, Yakup Çelik

Düzenleyen: Dergâh Yayınları

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Yarı-Devrimden Devrime Türkiye’nin Çıkış’ını Görebiliyor muyuz?”

Konuşmacılar: Yalçın Küçük, Sadık Albayrak

Düzenleyen: Tekin Yayınevi

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

KINLIADA SALONU

 

12.00-12.45

ÖDÜL TÖRENİ: “Turgut Uyar Şiir Ödülleri Töreni”

Düzenleyen: Bence Kitap

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Nasipse Adayız…Politika Yolculuğunun Trajikomik Novellası”

Konuşmacı: Ercan Kesal

Düzenleyen: İletişim Yayınları

 

14.00-15.15

Söyleşi: “İslamofobi”

Konuşmacılar: Ergun Göknel, Hilmi Yavuz

Düzenleyen: Kanes Yayınları

 

15:30-16.30

Söyleşi: “Sıradan Bir Adamın Sıradışı Öyküsü ve Türkiye’nin Gayriresmi Tarihi”

Konuşmacı: Edip Yüksel

Düzenleyen: Ozan Yayıncılık

 

16.45-17.45

Söyleşi: Geçmişten Bugüne Kürt Diplomasisi

Konuşmacılar: Faik Bulut, Fırat Aydınkaya, Fehim Işık

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

18.00-19.00

Panel: “Türkiye’de Kadın Olmak”

Yöneten: Saime Alkan

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Sündüz Haşar, Funda Kotan

Düzenleyen: Ekin Yazın Dostları

 

 

15 KASIM PAZAR

INTEREXPO SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Huyu, Suyu Güzel Çocuk”

Konuşmacı: Mehtap Kayaoğlu

Düzenleyen: Nesil Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Devlet Güvenliğini Tehdit Eden Yapılar”

Konuşmacı: Hanefi Avcı, Emin Aslan

Düzenleyen: Tekin Yayınevi

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Zor Yıllarda Edebiyat”

Konuşmacı: Nilufer Kuyaş, Faruk Duman, Semih Gümüş

Düzenleyen: Can Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Güvenli Bağlanmak ve Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural”

Konuşmacı: Adem Güneş

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Söyleyeceklerim Var”

Konuşmacı: Kemal Gülen

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu-Yitik Hazine Yayınları

 

 

15 KASIM PAZAR

MARMARA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Sinop Zindanı: Allah Kurtarsın”

Konuşmacılar: Ertuğrul Günay, Sezai Sarıoğlu,Eşber Yağmurdereli

Düzenleyen: Kibele Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Osmanlı’nın Kalbini Bekleyenler”

Konuşmacı: Talha Uğurluel

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Hayatın Farkında Mısın?”

Konuşmacı: Azra Kohen

Düzenleyen: Destek Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Şükürle Gelen Huzur”

Konuşmacı: Uğur Koşar

Düzenleyen: Destek Yayınları

 

16.45-17.45

Panel: “Yakın Doğu’da Savaş, Barış ve Kürtler”

Yöneten: İsmail Gürbüz

Konuşmacı: İsmail Beşikçi

Düzenleyen: İsmail Beşikçi Vakfı Yayınları

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Anılarımdaki Türkiye”

Konuşmacı: Yavuz Bahadıroğlu

Düzenleyen: Nesil Yayınları

 

 

15 KASIM PAZAR

KARADENİZ SALONU

 

12.00-12.45

Panel: “Türkiye Nereye? Gelişmeler, Olasılıklar”

Konuşmacılar: Haluk Gerger, Haluk Yurtsever

Düzenleyen: Yordam Kitap

 

13.00-14.00

Anma ve Söyleşi: “Ölümünün 40. Yılında Nurettin Topçu”

Konuşmacılar: İsmail Kara, Uğur Kökden, M. Fatih Birgül, Asım Öz

Düzenleyen: Dergâh Yayınları

 

14.15-15.15

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Aziz Nesin’in Yazarlar Sendikası Yılları ve Aydınlar Dilekçesi”

Yöneten: Turgay Fişekçi

Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Murat Belge, Gündüz Vassaf

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

15.30-16.30

Agatha Christie 125 Yaşında

Söyleşi: “Agatha Christie 125 Yaşında”

Konuşmacılar: Celil Oker, Çiğdem Öztekin

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

16.45-17.45

Panel: “Sinemada Bilimkurgu Uyarlamaları”

Yöneten: Yankı Enki

Konuşmacılar: Doğu Yücel, Kutlukhan Kutlu

Düzenleyen: İthaki Yayınları

 

 

15 KASIM PAZAR

HEYBELİADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “İş Etiği ve Ekonomi”

Konuşmacı: Aziz Yardımlı

Düzenleyen: İdea Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Edebiyat ve Felaket”

Konuşmacılar: Nur Yazgan, Yavuz Ekinci

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

14.15-15.15

Panel: “Çizgi Roman’da Savaş Teması ve II. Dünya Savaşı’nın 70. Yıldönümünde Yalınayak GEN”

Yöneten: Ümit Kireççi

Konuşmacılar: Arzu Taşçioğlu, Alişan Cengiz, Berk Uralcan

Düzenleyen: Desen Yayınları

 

15.30-16.30

Panel: “Düşünmeyi Öğrenmek ve Öğretmek”

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Nihal Kuyumcu, Selahattin Dilidüzgün

Düzenleyen: Say Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Türkiye’de Haberciliğin Hal-i Pür Melali”

Konuşmacılar: Faruk Bildirici, Kemal Göktaş, Ümit Alan, Çiler Dursun

Düzenleyen: İmge Kitabevi

 

 

15 KASIM PAZAR

BÜYÜKADA SALONU

 

12.00-12.45

Şiir Dinletisi

Katılımcılar: Lâle Tığ, Anıl Küsen, Derya Koç, K.Nurettin Gürses, Selma Gün, Minel Altıner, Candan Eryılmaz, Dilek Ayribaş, Tuba Aydın, Gülfidan Güngör, Suat Özdemir

Düzenleyen: Aydili Sanat Derneği

 

13.00-14.00

Atölye: “Origami Atölyesi”

Yöneten: Nazan Tacer

Düzenleyen: TUDEM

 

14.15-15.15

Panel: “İktidar, Otorite ve Özgürlük”

Konuşmacılar: Mutlu Aslan, Dinçer Demirkent

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Bu Kadar Kitapla Neyi, Nasıl Yapacağız?”

Konuşmacı: Enis Batur

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

16.45-18.15

Panel: “ Öykü Hamurunda Kadın Eli”

Yöneten: Ayşegül Tözeren

Konuşmacılar: Sibel Öz, Aslı Erdoğan, Ayşegül Kocabıçak, Belma Fırat, Melike Belkıs Aydın, Özlem Kiper, Fulya Bayraktar, Tekgül Arı

Düzenleyen: Notabene Yayınları

 

 

15 KASIM PAZAR

KINALIADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Ezidiler ve Melek Tavus”

Konuşmacı: Esat Korkmaz

Düzenleyen: E Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Kahkaha Yogası ile Kahkaha Mucizesi”

Konuşmacı: Kemal İslamoğlu

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Kokular Kitabı’ndan Kokular Sohbetine”

Konuşmacı: Vedat Ozan

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Suriye’deki Gelişmelerin Anlamı”

Konuşmacılar: Mehmet Ali Güller, Ahmet Yavuz

Düzenleyen: Kaynak Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Türküm, Kürdüm, Çerkezim, Sosyalistim”

Konuşmacılar: Bülent Uluer, Sezai Sarıoğlu

Düzenleyen: Dipnot Yayınevi

  1. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Etkinlik Programı belli oldu

7-15 Kasım tarihlerinde yapılacak TÜYAP 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Etkinlik Programı açıklandı.

 

Fuar etkinlikleri gün gün şu şekilde sıralanıyor:

7 KASIM CUMARTESİ

12.00-13.00

  1. Uluslararası İstanbul Kitap ve 25. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarları Açılış Töreni

Yer: Karadeniz Salonu

 

7 KASIM CUMARTESİ

ONUR KONUĞU ROMANYA

 

13.30-14.00

Onur Konuğu Romanya Açılış Töreni

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Mircea Dinescu ile Şiirsel ve Gastronomik Saatler”

Müzik Dinleti: Marius Mihalache

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

15.00-16.00

Kitap Tanıtımı: “Dan Lungu ile “Komünist Bir Kocakarıyım”

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Alina Gerez

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

16.00-17.00

Söyleşi: “Edebiyat ve Gerçeklik”

Konuşmacılar: Vasile Ernu, Dan Lungu, Gabriela Adameşteanu, Oya Baydar

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Alina Gerez

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

17.00-18.00

Söyleşi: “Modern Romanya Şiiri”

Konuşmacılar: Radu Vancu, O. Soviany, Matei Vişniec

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Sunia Acmambet

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

18.00-19.00

Kitap/Albüm Tanıtımı: “İmajlar ve Belgeler” Bir Yazarın Koleksiyonundan 70 Yıllık Sanayi Görünümü & Mavrocordat’lar (1710-1785) Claudiu Victor Turcitu

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

7 KASIM CUMARTESİ

INTEREXPO SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Sarah Jio’nun Gözünden Türkiye”

Konuşmacı: Sarah Jio

Düzenleyen: Pena Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Kalbin Anahtarı”

Konuşmacı: Aşkım Kapışmak

Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

 

16.30-17.30

Söyleşi: “Yavuz Sultan Selim”

Konuşmacı: Mustafa Armağan

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

17.45-18.45

Söyleşi: “Okuma Kültürü Paydaşları ile Buluşuyor”

Konuşmacılar: Muammer Yıldız, Metin Celal, Fatih Erdoğan, Aydın İleri

Düzenleyen: Türk Kütüphaneciler Derneği

 

19.00-20.00

Panel: “Rüştü Onur ve Döneminden kalan Şiirin Yansımaları”

Yöneten: Halil İbrahim Özcan

Konuşmacılar: İbrahim Tığ, Oğuz Özdem, Zeynep Aliye

Düzenleyen: PEN Türkiye Merkezi

 

7 KASIM CUMARTESİ

MARMARA SALONU

 

14.00-15.30

ÖDÜL TÖRENİ: “Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Ödül Töreni”

Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

 

15.45-16.45

ÖDÜL TÖRENİ: “Everest Yayınları İlk Roman Yarışması Ödül Töreni”

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

00-18.15

ÖDÜL TÖRENİ: “2015 Yılı- Metin Altıok Ödülleri Töreni”

Düzenleyen: Kırmızıkedi Yayınları

 

18.30-19.30

Panel: “Oktay Akbal “

Yöneten: Hikmet Altınkaynak

Konuşmacılar: M. Sadık Aslankara, Birsen Ferahlı, Yüksel Pazarkaya, Ayşe Sarısayın

Düzenleyen: TÜYAP

 

7 KASIM CUMARTESİ

KARADENİZ SALONU

 

12.00-13.00

  1. Uluslararası İstanbul Kitap ve 25. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarları Açılış Töreni

 

14.00-15.15

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Aziz Nesin, Karikatür ve Mizah”

Yöneten: Turgut Çeviker

Konuşmacılar: Semih Poroy, Tan Oral, Erkal Yavi

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

15.30-16.30

ÖDÜL TÖRENİ: “2015 TUDEM Edebiyat Ödülleri-Roman Yarışması Ödül Töreni”

Düzenleyen: TUDEM

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Vedat Türkali’nin Edebiyatı ve Yeni Romanlarımız”

Konuşmacılar: Vedat Türkali, Ömer Türkeş, Nihan Kaya, Doğuş Sarpkaya

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

18.00-19.30

Panel: “Seçim Sonuçları ve Türkiye’nin Geleceği”

Yöneten: Ercan Karakaş

Konuşmacılar: İlhan Cihaner, Burak Cop

Düzenleyen: SODEV (Sosyal Demokrasi Vakfı)

 

7 KASIM CUMARTESİ

HEYBELİADA SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Tabiat Dörtlemesi Roman’ı TOPRAK’ı Okuyor”

Konuşmacı: Buket Uzuner

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Dramaturjiden Sahnelemeye: Lena, Leyla ve Ötekiler”

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Ayla Algan, Cihan Bıkmaz

Düzenleyen: Habitus Kitap

 

16.30-17.30

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Çağdaş Bir Aydın Olarak Aziz Nesin”

Konuşmacı: Zeynep Oral

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

17.45-18.45

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Edebiyatımızın Bir İkon Kişiliği: Aziz Nesin”

Yöneten: Turgay Fişekçi

Konuşmacılar: Feridun Andaç, Doğan Hızlan, Yüksel Pazarkaya

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

19.00-20.00

Panel: “Sol Gelenek ve Düşünsel Temeller”

Konuşmacılar: Melih Pekdemir, Şeyhmus Diken, Engin Sustan, Enis Rıza, Masis Kürkçügil, Güçlü Ateşoğlu

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

7 KASIM CUMARTESİ

BÜYÜKADA SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Zamanı Kuran Kadınlar”

Konuşmacı: Sibel Eraslan

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Akıllı İnsanlar Neden Yanlış Kararlar Verir?”

Konuşmacı: Acar Baltaş

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.30-17.30

Söyleşi ve Dinleti: Yeniden Yaratılmanın Coşkusuyla-Ataol Behramoğlu Nihat Behram Mektupları”

Katılımcı Şairler: Ataol Behramoğlu, Onur Behramoğlu

Düzenleyen: Tekin Yayınevi

 

7 KASIM CUMARTESİ

KINALIADA SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Metin Altıok’un Yeni Kitabı Üzerine”

Konuşmacı: Zeynep Altıok Akatlı

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Moda”

Konuşmacı: Deniz Kavukçuoğlu

Düzenleyen: Can Yayınları

 

16.30-17.30

Söyleşi: “Küller ve Kemikler: Ahmet Uluçay Sineması”

Konuşmacılar: İdris Uluçay, Murat Pay, Sinan Sertel

Düzenleyen: Küre Yayınları

 

17.45-18.45

Söyleşi: “Romanya’dan Türkiye’ye MİZAH”

Konuşmacılar: Ion Barbu, Tan Oral

Düzenleyen: TÜYAP

 

19.00-19.45

Söyleşi: “Türk Yunan Halklarının Tarihsel Kardeşliği”

Konuşmacı: Yannis Kalpouzos

Düzenleyen: Pena Yayınları

 

8 KASIM PAZAR

ONUR KONUĞU ROMANYA

 

13.00-14.00

Kitap Tanıtımı: “Florin Irimia ve Hakan Akdoğan ile Karanlık Bir Pencere”

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Sunia Acmambet

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Paris’te İki Romanyalı: Matei Vişniec ve Dimitru Tepeneag

Moderator: Daniel Cristea-Enache

Çevirmen: Sunia Acmambet

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

 

8 KASIM PAZAR

INTEREXPO SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Mutlu İnsan, Mutlu Toplum”

Konuşmacı: Mehtap Kayaoğlu

Düzenleyen: Nesil Yayınları

 

13.30-14.10

Söyleşi: “Türklerin Tarihi”

Konuşmacı: İlber Ortaylı

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Damdan Düşen Psikolog”

Konuşmacılar: Canan Dila, Doğan Cüceloğlu

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.45-17.45

Panel: “19. Yüzyıl Orta Avrupasında Toplum, Siyaset ve Sanat”

Konuşmacılar: Şevket Pamuk, Taner Timur, Oktar Türel

Düzenleyen: Yordam Kitap

 

18.00-19.15

Söyleşi: “Ehl-i Beyt Duaları”

Konuşmacı: Mustafa Yılmaz

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu

 

 

8 KASIM PAZAR

MARMARA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Kerbela’dan Kardeşliği Okumak”

Konuşmacı: Ahmet Turgut

Düzenleyen: Kapı Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Edebiyat ve Dil ile Savaşa Direnmek”

Konuşmacılar: Karin Karakaşlı, Ahmet Tulgar, Seray Şahiner

Düzenleyen: Can Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Milli İrade”

Konuşmacı: Banu Avar

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Gitme Zamanı”

Konuşmacı: Aret Vartanyan

Düzenleyen: Destek Yayınları

 

16.45-17.45

Harun Karadeniz Anması

Söyleşi: “Olaylı Yıllar ve Harun Karadeniz”

Yöneten: Fahri Aral

Düzenleyen: Literatür Yayınları

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Türk Şiiri, Modernizm ve Şiir”

Konuşmacı: Hasan Bülent Kahraman

Düzenleyen: Kapı Yayınları

 

19.00-19.45

Panel: Emperyalizm Çağında Ulusal Sorun ve Türkiye’de Etnik Ayrılıkçılık”

Yöneten: Mustafa Zülkadiroğlu

Konuşmacılar: Arslan Kılıç, Ahmet Yıldız

Düzenleyen: 68’liler Birliği Vakfı

 

 

8 KASIM PAZAR

KARADENİZ SALONU

 

12.00-13.00

Söyleşi: “Yaşar Kemal’in Ardından”

Konuşmacılar: Güven Turan

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

13.15-14.15

Panel: “Her Yaşa Edebiyat”

Konuşmacılar: Müge İplikçi, Tolga Gümüşay, Mine Soysal

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

14.30-15.30

Söyleşi: “Elveda Güzel Vatanım”

Konuşmacı: Ahmet Ümit

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

 

17.00-18.00

Söyleşi: “Saraysız Başkan Jose Mujika: Hayatı ve Anıları”

Konuşmacılar: Jose Mujica, Andrés Danza, Ernesto Tulbovitz

Düzenleyen: Tekin Yayınevi

 

18.15-19.45

Panel: “Politikacının, Basının Ağzı”

Yöneten: Sevgi Özel

Konuşmacılar: Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Merdan Yanardağ

Düzenleyen: Dil Derneği

 

 

8 KASIM PAZAR

HEYBELİADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Teknoloji ve Çocuk-Başparmak Çocuk”

Konuşmacılar: Yalvaç Ural, Selahattin Dilidüzgün, Songül Karagülleoğlu

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Türkiye’nin Tarihi”

Konuşmacı: Hamit Bozarslan

Düzenleyen: İletişim Yayınları

 

14.15-15.15

Panel:“Terry Pratchett ve Disk Dünyası”

Yöneten: Can Sungur

Konuşmacılar: Niran Elçi, Kutlukhan Kutlu, Burhanettin Düzçay, Mehmet Sinan Çam

Düzenleyen: Delidolu Yayınları

 

15.30-16.30

Panel: “Ferhunde Özbay’ın Çalışmalarında Aile, Kent ve Nüfus”

Yöneten: Sema Erder

Konuşmacılar: Belgin Tekçe, Cem Behar, Ayşe Akalın

Düzenleyen: İletişim Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Manuel Vilas ile Söyleşi”

Konuşmacı: Manuel Vilas

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

18.00-19.00

Panel: “100. Yılında Ermeni Soykırımı ve Paramazlar”

Yöneten: Nevzat Onaran

Konuşmacılar: Patrak Estukyan, Aydın Çubukçu, Aris Nalcı, Kadir Akın

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

8 KASIM PAZAR

BÜYÜKADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “İki Nota Bir Çizgi”

Konuşmacılar: Kamil Masaracı, Vedat Sakman, Gülcan Altan

Düzenleyen: Caretta Yayıncılık

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Kendi Everest’inize Tırmanın”

Konuşmacı: Nasuh Mahruki

Düzenleyen: Alfa Yayınları

 

14.15-15.15

Melih Cevdet Anday 100 Yaşında

Söyleşi:“Melih Cevdet Anday 100 Yaşında”

Konuşmacılar: Mehmet Said Aydın, Yalçın Armağan, Berkun Oya

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Kadına Karşı Şiddet”

Konuşmacı: Feyza Altun Meriç

Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

 

16.45-18.00

ÖDÜL TÖRENİ: “NDS Liseliler Edebiyat Ödülü Töreni”

Düzenleyen: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi

18.15-19.15

Söyleşi: “Kaktüsler Susuz da Yaşar (Kadınlar Mamak Cezaveini Anlatıyor)

Konuşmacılar: Meral Bekar, Gönül Sevindir, Aygün Zerger, Fatma Pala, Zehra Kürkçü

Düzenleyen: Dipnot Yayınevi

 

 

8 KASIM PAZAR

KINALIADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Çizeri Tan ORAL”

Konuşmacılar: Tan Oral, Faruk Şüyün

Düzenleyen: TÜYAP

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Astroloji ve Bilim: Yıldızlar Size Ne Söylemez?”

Konuşmacılar: Tevfik Uyar, Sinan Aliş

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Köpek Avı, Canavar Kılı ve Sihirli Tarifler – Almanya’dan Çocuk Kitapları Yazarı Kirsten Reinhardt’ın Dünyası”

Yöneten ve Çeviren: Fügen Uğur,

Konuşmacılar: Kirsten Reinhardt, Murat Batmankaya

Düzenleyen: Frankfurt Kitap Fuarı-Goethe Enstitüsü

 

15.30-16.30

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Söyleşi: “Aziz Nesin’li Yıllar”

Konuşmacılar: Ali Nesin

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Sevdiğim Kitap Adları Gibi”

Konuşmacı: Onur Caymaz

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınları

 

18.00-19.15

Panel: “Yaşar Kemal: Sözün Büyücüsü”

Yöneten: Ahmet Bozkurt

Konuşmacılar: Adnan Binyazar, Feridun Andaç

Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

 

9 KASIM PAZARTESİ

ONUR KONUĞU ROMANYA

 

11.30-13.00

Profesyonel Buluşma: “Türkiye ve Romanya Yayıncılar Buluşması”

Çevirmen: Sunia Acmambet

Yer: Heybeliada Salonu

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Çocuk Edebiyatı Ciddi Bir İştir”

Konuşmacılar: Fiorin Bican, Vasile Ernu, Oana İspir

Moderator: Carmen Muşat

Çevirmen: Alina Gerez

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Modern Romanya Romanı”

Konuşmacılar: Corina Sabau, Doina Ruşti, Octavian Soviany

Moderator: Carmen Muşat

Çevirmen: Alina Gerez

Yer: Uluslararası Salon (I. Hol) Romanya Ülke Standı

 

 

9 KASIM PAZARTESİ

MARMARA SALONU

 

11.00-12.30

Panel: “Çocuğun Yararına Aile ve Öğretmen İşbirliği”

Konuşmacılar: Muammer Yıldız, Bengi Semerci

Düzenleyen: Yeşil Dinozor

 

12.45-13.45

Atölye: Çocuklarda Zekâ Geliştiren Kitap ve Materyaller

Düzenleyen: Çamlıca Çocuk Yayınları

 

14.00-15.00

Panel: “Köy Enstitülerinin Bugüne İletileri”

Yöneten: Kemal Kocabaş

Konuşmacılar: Cengiz Bektaş, Doğan Hızlan, Firdevs Gümüşoğlu, Pakize Türkoğlu,

Düzenleyen: YKKED

 

 

15.15-16.15

Söyleşi: “İstanbul’un Fethinin Kahramanları”

Konuşmacı: Ahmet Şimşirgil

Düzenleyen: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.

 

16.30- 17.30

Panel: “Adalet Yoksa Gelecek de Yok”

Yöneten: Berat Günçıkan

Konuşmacı: Aysel Çelikel

Düzenleyen: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)

 

 

9 KASIM PAZARTESİ

KARADENİZ SALONU

 

12.00-12.45

Atölye: “Ahmet Ercan’la Çocuk Atölyesi”

Düzenleyen: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.

 

13.00-13.45

Söyleşi: “İkiz Gezginler İstanbul’da”

Konuşmacı: Betül Avunç

Düzenleyen: TUDEM

 

16.15-17.15

Söyleşi: “Puşkin, Soğanlı Dağları ve 1829 Osmanlı-Rus Savaşı”

Konuşmacı: Tekin Sönmez

Düzenleyen: Nis Medya

 

17.30-18.30

Söyleşi: “Günümüze Edebiyatında Yeni Arayışlar/Yeni Aranışlar”

Konuşmacılar: Aydın Şimşek, Özge Kocatürk, İlknur Kubaşık

Düzenleyen: Kanguru Yayınları

 

 

9 KASIM PAZARTESİ

HEYBELİADA SALONU

 

11.30-13.00

Profesyonel Buluşma: “Türkiye ve Romanya Yayıncılar Buluşması”

Düzenleyen: Onur Konuğu Romanya

 

14.15-15.30

Panel: “Tükiye’de Dijital Yayıncılık Serüveni”

Konuşmacılar: Figen Ger (Simplicissimus Book Farm), Mehmet Ali Çalışkan (Libronet-Babil.com), Cavit Nacitarhan (Evrensel Basım Yayın)

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

16.00-17.30

Profesyonel Buluşma: “Türkiye’de Kitap Pazarı ve Çok Satanlar”

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği

 

10 KASIM SALI

MARMARA SALONU

 

10.00-10.45

Söyleşi: “Yaşamı Tanıyorum”

Konuşmacı: Gülsüm Cengiz

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Evrensel Çocuk Kitaplığı

 

11.00-11.45

Atölye: “Levent ile Kendi Hikayeni Yaz”

Düzenleyen: Timaş Çocuk

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Tilki Toni ile Tanışmaya Hazır Mısın?”

Konuşmacı: Hafize Güner

Düzenleyen: Kelime Yayınları

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Gençlik Yayıncılığında Yeni Trendler”

Konuşmacı: Sema Çömlekçi

Düzenleyen: Carpe Diem

 

16.30-17.30

Şiir Dinleti: “Şiire Yolculuk”

Yöneten: Tekin Gönenç

Müzik: Nebih Nafile

Katılımcılar: Gökhan Cengizhan, Müştehir Karakaya, Fügen Kıvılcımer, Melahat Babalık, Kevser Atay, Ahmet Çelik, Dilruba Nuray Erenler, İsmail Tepiroğlu, Ali Karagöz, Cihat Solmaz, Bilge Öngöre

Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

 

17.45-18.45

Söyleşi: “Kanser Öldürmek İçin Değil Yaşatmak İçindir”

Konuşmacı: Yücel Aydemir

Düzenleyen: Kitsan

 

 

10 KASIM SALI

KARADENİZ SALONU

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Ayasofya Müzesi’nde Bir Tuhaf Yolculuk: Ayasofya Konuştu”

Konuşmacı: Füsun Çetinel

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Atatürk Olmak”

Konuşmacı: Aytül Akal

Düzenleyen: Uçanbalık Yayınları

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Bana Sesini Bırak: Neslihan Önderoğlu Gençlerle Buluşuyor

Konuşmacı: Neslihan Önderoğlu

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

14.00-14.45

Söyleşi: “Suyu Sevmeyen Balık”

Konuşmacı: Habib Bektaş

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

15.00-16.00

Söyleşi: “20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal Atatürk”

Konuşmacı: İlker Başbuğ

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.15-17.15

Söyleşi: “Dünyanın En Akıllı İnsanısın”

Konuşmacı: Erdal Demirkıran

Düzenleyen: Kashna Kitap

 

17.30-18.30

Söyleşi: “Psikodinamik Açıdan Enver Ercan ve Şiiri

Konuşmacılar: Yusuf Alper, Enver Ercan

Düzenleyen: Varlık Yayınları

 

 

11 KASIM ÇARŞAMBA

INTEREXPO SALONU

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Broy’un 30. Yılında Şiir Dergiciliği”

Yöneten: Aydan Ay

Konuşmacılar: Mecit Ünal, Berkiz Berksoy, Seyyit Nezir, Volkan Hacıoğlu

Düzenleyen: Broy Yayıncılık

 

16.00-17.00

Panel: “Fettullah Gülen Buhranlı Günler ve Ümit Atlasımız”

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu-Nil Yayınları

 

 

11 KASIM ÇARŞAMBA

MARMARA SALONU

 

10.00-10.45

Atölye: “Şirin ile Kendi Hikayeni Yaz”

Düzenleyen: Timaş Çocuk

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Bu Kitabın Kuyruğu Var”

Konuşmacılar: Tan Oral, Kamil Masaracı, Gülsüm Cengiz

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Evrensel Çocuk Kitaplığı

 

12.00-12.45

Söyleşi: “İşin Komiği”

Konuşmacı: Asuman Portakal

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Mizahın Çocuk Dünyasına Kattıkları”

Konuşmacı: Hüsnan Şeker

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

14.00-15.00

Söyleşi: “Resimli Çocuk Kitapları’nda Görseli Okumak, Okuduğunu Görmek”

Konuşmacılar: Ebru Akkaş Kuseyri, Tülin Sadıkoğlu, Ayla Çınaroğlu

Düzenleyen: Sarıgaga Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Selam Yaratana ‘Emek Şiirleri’”

Konuşmacılar: Gülsüm Cengiz, Eray Canberk

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

16.30-17.30

Söyleşi: “Sinemada Edebiyat Uyarlamaları”

Konuşmacı: Rıza Oylum

Düzenleyen: Net Yayın

 

17.45-18.45

Söyleşi: “İstanbul’da Ulaşım Hikayeleri ve Mizah”

Konuşmacı: Akın Kutoğlu

Düzenleyen: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.

 

 

11 KASIM ÇARŞAMBA

KARADENİZ SALONU

 

10.00-10.45

Öykü Atölyesi: “Koza Yazarlarıyla Öykü Atölyesi”

Yönetenler: Melek Koç, Nizamettin Uğur

Düzenleyen: Koza Yayın

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Rüzgarlı Bir Bisiklet Hayali ve Benim Babam Ömür Adam”

Konuşmacı: Ömer Açık

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Fantastik Kurgu’da Mizah”

Konuşmacı: Esra Avgören

Düzenleyen: Damla Yayınevi

 

13.00-13.45

Söyleşi: “İlk Gençlikte Keşiflerle Dolu Bir Yolculuk: Dağ Sustu, Dağ Konuştu”

Konuşmacı: Hacer Kılcıoğlu

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

14.00-15.00

Söyleşi: “İki Yazar Bir Kitap: Kayıp Kitaplıktaki İskelet’in İzinde”

Konuşmacılar: Mavisel Yener, Aytül Akal

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Kim Demiş Kadınlar Futboldan Anlamaz Diye”

Konuşmacılar: Sema Tuğçe Dikici, Behram Kılıç, Okay Karacan

Düzenleyen: Caretta Yayıncılık

 

16.30-17.30

Melih Cevdet Anday 100 Yaşında

Panel: “Yirminci Yüzyılı Yaşadım”

Yöneten: Turgay Fişekçi

Konuşmacılar: Hıfzı Topuz, Ali Sirmen, Enver Aysever

Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

 

17.45-18.45

Panel: “Tut Elimden İzmir: Tarık Dursun K.”

Yöneten: Enver Ercan

Konuşmacılar: Hikmet Altınkaynak, Cihan Demirci, Nurduran Duman, Semih Poroy, Yalvaç Ural

Düzenleyen: TÜYAP

 

 

11 KASIM ÇARŞAMBA

BÜYÜKADA SALONU

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Geçmişi ve Bugünü Bir Romanda Buluşturmak”

Konuşmacı: Bahadır Yenişehirlioğlu

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Şiir Hala Mümkün mü? İnsana, Hayata, ve Şaire Rağmen Şiir”

Konuşmacılar: Orhan Kahyaoğlu,Yalçın Armağan, Emirhan Oğuz, Necmiye Alpay, Asuman Susam

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Dört İstanbul”

Konuşmacı: Radi Dikici

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.45-18.15

Aziz Nesin 100 Yaşında

Panel: “100. Doğum Yılı Dolayısıyla Aziz Nesin Tiyatrosu’na Bir Bakış”

Konuşmacılar: Üstün Akmen, Timur Selçuk, Dilek Türker, Ali Sürmeli, Erdal Cindoruk

Düzenleyen: Tiyatro Eleştirmenleri Birliği

 

12 KASIM PERŞEMBE

MARMARA SALONU

 

10.00-10.45

Öykü Atölyesi: “Koza Yazarlarıyla Öykü Atölyesi”

Yönetenler: Zeynep Aliye, Nizamettin Uğur

Düzenleyen: Koza Yayın

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Yolları ve Öyküleri Kesişen Umut Sokağı Çocukları”

Konuşmacı: Gülsevin Kıral

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

12.00-12.45

Yaratıcı Okuma Atölyesi: “Okumayı Sevmeyen Çocuk”

Yöneten: Çiğdem Odabaşı

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Acaba Ne Olsam? Geleceğin Meslekleri”

Konuşmacı: Toprak Işık

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

14.00-14.45

Yaratıcı Okuma Atölyesi: “Yaşar Kemal’den Neredesin Arkadaşım”

Yöneten: Çiğdem Odabaşı

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Çocuklarla Resmin Başyapıtlarına Yolculuk”

Konuşmacılar: Tevfik Taş, Firuze Engin

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Evrensel Çocuk Kitaplığı

 

 

18.00-19.00

Söyleşi: “Polis Eşleri ve Anneleri”

Konuşmacı: Buket Güney

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu

 

 

12 KASIM PERŞEMBE

KARADENİZ SALONU

 

10.00-10.45

Söyleşi: “Hammit-Anadolu’dan Fantasti’ye”

Düzenleyen: Timaş Çocuk

 

11.00-12.00

Söyleşi: “Okumak Yazmak Hayal Kurmak ve Gülmek”

Konuşmacılar: Vassilis Papatheodorou, Fulya Koçak

Düzenleyen: Kelime Yayınları

 

13.15-14.00

Söyleşi: “Aslı Der ile Yeni Gençlik Romanı Darmadağın Üzerine”

Konuşmacı: Aslı Der

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Nur İçözü’nün Gülmece Dünyası”

Konuşmacı: Nur İçözü

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

15.30-16.30

Söyleşi: “İngilizce Kelime Ezberleme ve Hafıza Geliştirme Teknikleri”

Konuşmacı: Şinasi Bademcioğlu

Düzenleyen: Alfa Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Umutlar ve Hayaller”

Konuşmacı: Fırat Çakır

Düzenleyen: Yediveren Yayınları

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Mafya Sekreteri”

Konuşmacılar: Karolis İnokaitis, Gizem Fere

Düzenleyen: Puslu Yayıncılık

 

 

12 KASIM PERŞEMBE

HEYBELİADA SALONU

 

12.00-13.00

Söyleşi: “Sağlıklı Aile Sağlıklı Çocuk Demektir”

Konuşmacı: Bünyamin Çetinkaya

Düzenleyen: Pegem Akademi

 

13.15-14.15

Söyleşi: “Bir Kitabın Doğuşu: Kitaplar Nasıl Yaratılıyor?”

Konuşmacı: Defne Ongun Müminoğlu

Düzenleyen: Artemis Yayınları

 

14.30-15.30

Söyleşi: “Bir Çocuk Kitabı Yazarı Gözüyle Mizah: Örnek Olarak Çıtı Pıtı Bir Kedi Olmak İstemiyorum”

Konuşmacılar: Renan Özdemir, Gönül Ünal

Düzenleyen: Kelime Yayınları

 

15.45-16.45

Söyleşi: “Güncel Tartışmalar Üzerinden Günümüz Şiirine Bakışlar”

Konuşmacılar: Mustafa Fırat, Baki Ayhan T., İsmail Cem Doğru

Düzenleyen: Mühür Kitaplığı Yayınları

 

17.00-18.00

Söyleşi: “Anadolu’da Tarih Öncesi Persler ve Ksenophon”

Konuşmacı: Tekin Sönmez

Düzenleyen: Nis Medya

 

18.15-19.00

Panel: “Alaşiya Mektupları”

Yöneten: Aba Müslim Çelik

Konuşmacılar: Emel Kaya, Maria Siakalli, Mine Ömer

Düzenleyen: Nezih-er Yayınları

 

 

12 KASIM PERŞEMBE

BÜYÜKADA SALONU

 

11.00-12.00

Söyleşi: “İlköğretimde 100 Temel Eser: Temelimiz Ne Kadar Sağlam?”

Konuşmacı: Banu Bozdemir

Düzenleyen: Caretta Yayıncılık

 

12.30-13.30

Söyleşi: “Hoş geldin Sınav”

Konuşmacı: Faruk Öndağ

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

13.45-14.45

Söyleşi: “Kıkırdayan Düşünceler”

Konuşmacı: Nur Dombaycı

Düzenleyen: Damla Yayınevi

 

15.00-16.00

Anma ve Söyleşi: “Şiirin ve Umudun Yorulmaz İğnesi: Sennur Sezer”

Konuşmacılar: Doğan Hızlan, Eray Canberk, Gülce Başer

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

16.15-17.15

Söyleşi: “Sarı Kitaplar, Sürgün Diller”

Konuşmacılar: Pakrat Estukyan, Yavuz Ekinci, Sabine Adatepe,Müslüm Yücel, Jaklin Çelik

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

17.30-18.45

Söyleşi: “Siyaset Hukuku Alt Etti mi?”

Konuşmacı: Selçuk Kozağaçlı

Düzenleyen: Boran Yayıncılık

 

 

13 KASIM CUMA

INTEREXPO SALONU

 

13.00-14.00

Panel: “12 Eylül ve Edebiyat”

Yöneten: B. Sadık Albayrak

Konuşmacılar: Yalçın Küçük, Taylan Kara

Düzenleyen: Hayal Yayınları

 

14.15 -15.15

Söyleşi: “Kafamda Böcekler Sahne Hali”

Konuşmacı: Yunus Günçe

Düzenleyen: Trend Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Bir Dizi Film”

Konuşmacılar: Abdullah Abdülkadiroğlu, Mehmet Altan, Ekrem Dumanlı

Düzenleyen: Ufuk Kitap

 

18.00-19.00

Söyleşi: “Sermaye Kültüründen Kopuşun Adı: Muzaffer Oruçoğlu”

Konuşmacılar: Mehmet Akkaya, Metin Kayaoğlu, Ragıp Zaarakolu

Düzenleyen: Belge Uluslararası Yayıncılık

 

 

13 KASIM CUMA

MARMARA SALONU

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Bir Kahramanın Hayal Dünyasına Yolculuk”

Konuşmacı: Can Avar

Düzenleyen: Timaş Çocuk

 

12.00-12.45

Atölye: “Çocuklarla Masal Atölyesi”

Yöneten: Figen Yaman Coşar

Düzenleyen: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Zeno ve Mondo ile Gülelim”

Konuşmacı: Nilay Yılmaz

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

14.00-15.00

Söyleşi: “İslam’da Sosyal Değişim ve Devrimler”

Konuşmacı: İhsan Eliaçık

Düzenleyen: Doğu Kitap-Göl Kitap

 

15.15-16.15

Söyleşi: “Yarabıçak”

Konuşmacılar: Cengiz Aktar, Hakan Atalay

Düzenleyen: İthaki Yayınları

 

16.30-17.30

Panel: “Dünden Bugüne Haricilik ve Neo-Hariciler”

Yöneten: Kerim Balcı

Konuşmacılar: Ali Bulaç, Ali Ünal, Ali Ünsal

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu-Işık Yayınları

 

17.45-18.45

Söyleşi: “Çocuğunuzu Meleklerin Kanatlarında Yetiştirmek”

Konuşmacı: Beki İkala Erikli

Düzenleyen: Remix Yayınları

 

 

13 KASIM CUMA

KARADENİZ SALONU

 

11.00-12.00

Söyleşi: “Mizah Ustası Behiç Ak Okurlarıyla Buluşuyor”

Konuşmacı: Behiç Ak

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

 

12.15-13.00

Söyleşi: “Kitaplar ve Hayaller”

Konuşmacı: Miyase Sertbarut

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

13.15-14.00

Söyleşi: “Her Kitap Bir Gülüş, Her Kitap Bir Düş”

Konuşmacı: Koray Avcı Çakman

Düzenleyen: TUDEM Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Gülerek Andıklarım”

Konuşmacı: Gülten Dayıoğlu

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

16.00-16.30

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Açılış: “100 Yaşında Aziz Nesin’e Merhaba”

Oynayan: Genco Erkal

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

16.45-18.15

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Oyun Yazarı Olarak Aziz Nesin”

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Ayşegül Yüksel

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

 

13 KASIM CUMA

BÜYÜKADA SALONU

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Tabular, Korkular ve Kadınlar”

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Tijen Savaşkan

Düzenleyen: E Yayınları

 

14.15-15.15

Panel: “İran ve Türkiye’de Şiirin Dişil Dili”

Yöneten: Nurduran Duman

Konuşmacılar: Arife Kalender, Haşim Hüsrevşahi

Düzenleyen: TÜYAP

 

15.30-16.30

Panel: “Yasak Kitaplar”

Konuşmacılar: Tuna Kiremitçi, Emin Karaca, Ragıp Zarakolu

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği

 

16.45-17.45

Panel: “Savaş, Göç ve Göç Edebiyatı”

Yöneten: Tevfik Taş

Konuşmacılar: Fatih Polat, Tahir Şilkan, Ercüment Akdeniz

Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Devrim Sürecinde Devlet Sorunu: Dün, Bugün ve Yarın”

Konuşmacı: Cem Eroğul

Düzenleyen: Yordam Kitap

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

INTEREXPO SALONU

 

12.00-13.00

Söyleşi: “Hz. İnsan’a Dair”

Konuşmacı: Dücane Cündioğlu

Düzenleyen: Kapı Yayınları

 

13.15-14.15

Söyleşi: “Kayı Konferansları: Bir İmparatorluk Tarihi”

Konuşmacı: Ahmet Şimşirgil

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

14.30-15.30

Söyleşi: “Yollar ve Yolculuklar”

Konuşmacı: Üstün Dökmen

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

17.30-19.30

Wattpad Türkiye Kutlaması

Düzenleyen: Wattpad

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

MARMARA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Ahmet Şerif İzgören ile Söyleşi”

Konuşmacı: Ahmet Şerif İzgören

Düzenleyen: Elma Yayınevi

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Yeni Osmanlıcılık ve Barış”

Konuşmacı: Erdoğan Aydın

Düzenleyen: Literatür Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Dün, Bugün, Yarın, Türkiye”

Konuşmacı: Ece Temelkuran

Düzenleyen: Can Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Harita Metod Defteri’nden Parçalar-Özyaşam Öyküsü Yazmak”

Konuşmacı: Murathan Mungan

Düzenleyen: Metis Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Rıfat Ilgaz ve Şiir”

Konuşmacılar: Celal Başlangıç, Aydın Ilgaz

Düzenleyen: Çınar Yayınları

 

18.00-19.00

Söyleşi: “Zabel Yesayan’ı Hatırlamak”

Konuşmacılar: Karin Karakaşlı, Hazal Halavut, Sevan Değirmenciyan, Mehmet Fatih Uslu

Düzenleyen: Aras Yayıncılık

 

14 KASIM CUMARTESİ

KARADENİZ SALONU

 

11.00-11.45

Söyleşi: “Çocuk ve Mizah”

Konuşmacı: Sara Gürbüz Özeren

Düzenleyen: Damla Yayınevi

 

12.00-13.00

Panel: “Çocuk Edebiyatı’nda Mizah”

Yöneten: Mavisel Yener

Konuşmacılar: Hanzade Servi, Pelin Güneş, Koray Avcı Çakman

Düzenleyen: TUDEM

 

13.15-14.15

Söyleşi: “İstanbul’da Kültür Sanat Takipçisi Olmak”

Konuşmacı: Yekta Kopan

Düzenleyen: Can Yayınları

 

14.30-15.15

Paneli: “Türk Şiirinde Kadın”

Yöneten: Mürsel Gündoğdu

Konuşmacı: Meryem Aybike Sinan

Düzenleyen: Nesil Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Cumhuriyet Tarihi: Yalanlar ve Gerçekler”

Konuşmacı: Sinan Meydan

Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

 

16.45-18.00

ÖDÜL TÖRENİ: “Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri Töreni”

Panel: “Öykü Dergiciliğinin Dünü, Bugünü, Geleceği”

Yöneten: Handan İnci

Konuşmacılar: İbrahim Yıldırım,Faruk Duman,Ercan y Yılmaz

Düzenleyen: Cevdet Kudret Ailesi-Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi-TÜYAP

 

18.30-19.15

Söyleşi: “Öğrenmeyi Öğrenme”

Konuşmacı: Alişan Kapaklıkaya

Düzenleyen: Yediveren Yayınları

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

HEYBELİADA SALONU

 

12.00-12.45

Panel: Cemal Süreya ve Üvercinka

Yöneten: Aydan Ay

Konuşmacılar: Zuhal Tekkanat, İbrahim Hacıbektaşoğlu, Engin Turgut, Volkan Hacıoğlu

Düzenleyen: Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Bir Blog Macerası: İnsan Kendine de İyi Gelir”

Konuşmacılar: Semih Gümüş, Ahmet Büke

Düzenleyen: ON8 Blog

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Pıtırcık Etrafında Mizah, Söz ve Çizgi”

Konuşmacılar: Vivet Kanetti, Ramize Erer

Düzenleyen: Can Çocuk

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Terör ve Demokrasi”

Konuşmacı: Onur Öymen

Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

16.45-17.45

Haldun Taner 100 Yaşında

Panel: “Bir Güçlü Yazar, Bir Güzel İnsan Haldun Taner 100 Yaşında”

Konuşmacılar: Demet Taner, Ayşegül Yüksel,Handan İnci

Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

 

18.00-19.00

Söyleşi: “Ermeni Devrimci Paramaz”

Konuşmacılar: Kadir Akın, Garo Paylan

Düzenleyen: Dipnot Yayınevi

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

BÜYÜKADA SALONU

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Türkiye’de Taht Kavgaları”

Konuşmacılar: Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

14.15-15.15

Panel: “Tan Oral; Çizgilerin ve Sözcüklerin Onuru”

Yöneten: Mustafa Kara

Konuşmacılar: Ohannes Şaşkal, Turgut Çeviker, Semih Poroy, Deniz Kavukçuoğlu

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Türkiye Yazarlar Sendikası-TÜYAP

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Söylesem-Neylersin: Belki Bir Şiir”

Katılımcı Şair: Ahmet Telli

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

16.45-17.45

Mehmet Kaplan 100 Yaşında

Söyleşi: “Mehmet Kaplan 100 Yaşında”

Konuşmacılar: İnci Enginün, Zeynep Kerman, Doğan Hızlan, Yakup Çelik

Düzenleyen: Dergâh Yayınları

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Yarı-Devrimden Devrime Türkiye’nin Çıkış’ını Görebiliyor muyuz?”

Konuşmacılar: Yalçın Küçük, Sadık Albayrak

Düzenleyen: Tekin Yayınevi

 

 

14 KASIM CUMARTESİ

KINLIADA SALONU

 

12.00-12.45

ÖDÜL TÖRENİ: “Turgut Uyar Şiir Ödülleri Töreni”

Düzenleyen: Bence Kitap

 

13.00-13.45

Söyleşi: “Nasipse Adayız…Politika Yolculuğunun Trajikomik Novellası”

Konuşmacı: Ercan Kesal

Düzenleyen: İletişim Yayınları

 

14.00-15.15

Söyleşi: “İslamofobi”

Konuşmacılar: Ergun Göknel, Hilmi Yavuz

Düzenleyen: Kanes Yayınları

 

15:30-16.30

Söyleşi: “Sıradan Bir Adamın Sıradışı Öyküsü ve Türkiye’nin Gayriresmi Tarihi”

Konuşmacı: Edip Yüksel

Düzenleyen: Ozan Yayıncılık

 

16.45-17.45

Söyleşi: Geçmişten Bugüne Kürt Diplomasisi

Konuşmacılar: Faik Bulut, Fırat Aydınkaya, Fehim Işık

Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

18.00-19.00

Panel: “Türkiye’de Kadın Olmak”

Yöneten: Saime Alkan

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Sündüz Haşar, Funda Kotan

Düzenleyen: Ekin Yazın Dostları

 

 

15 KASIM PAZAR

INTEREXPO SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Huyu, Suyu Güzel Çocuk”

Konuşmacı: Mehtap Kayaoğlu

Düzenleyen: Nesil Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Devlet Güvenliğini Tehdit Eden Yapılar”

Konuşmacı: Hanefi Avcı, Emin Aslan

Düzenleyen: Tekin Yayınevi

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Zor Yıllarda Edebiyat”

Konuşmacı: Nilufer Kuyaş, Faruk Duman, Semih Gümüş

Düzenleyen: Can Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Güvenli Bağlanmak ve Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural”

Konuşmacı: Adem Güneş

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Söyleyeceklerim Var”

Konuşmacı: Kemal Gülen

Düzenleyen: Kaynak Kültür Yayın Grubu-Yitik Hazine Yayınları

 

 

15 KASIM PAZAR

MARMARA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Sinop Zindanı: Allah Kurtarsın”

Konuşmacılar: Ertuğrul Günay, Sezai Sarıoğlu,Eşber Yağmurdereli

Düzenleyen: Kibele Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Osmanlı’nın Kalbini Bekleyenler”

Konuşmacı: Talha Uğurluel

Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Hayatın Farkında Mısın?”

Konuşmacı: Azra Kohen

Düzenleyen: Destek Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Şükürle Gelen Huzur”

Konuşmacı: Uğur Koşar

Düzenleyen: Destek Yayınları

 

16.45-17.45

Panel: “Yakın Doğu’da Savaş, Barış ve Kürtler”

Yöneten: İsmail Gürbüz

Konuşmacı: İsmail Beşikçi

Düzenleyen: İsmail Beşikçi Vakfı Yayınları

 

18.00-18.45

Söyleşi: “Anılarımdaki Türkiye”

Konuşmacı: Yavuz Bahadıroğlu

Düzenleyen: Nesil Yayınları

 

 

15 KASIM PAZAR

KARADENİZ SALONU

 

12.00-12.45

Panel: “Türkiye Nereye? Gelişmeler, Olasılıklar”

Konuşmacılar: Haluk Gerger, Haluk Yurtsever

Düzenleyen: Yordam Kitap

 

13.00-14.00

Anma ve Söyleşi: “Ölümünün 40. Yılında Nurettin Topçu”

Konuşmacılar: İsmail Kara, Uğur Kökden, M. Fatih Birgül, Asım Öz

Düzenleyen: Dergâh Yayınları

 

14.15-15.15

Aziz Nesin 100 Yaşında Etkinlikleri

Panel: “Aziz Nesin’in Yazarlar Sendikası Yılları ve Aydınlar Dilekçesi”

Yöneten: Turgay Fişekçi

Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Murat Belge, Gündüz Vassaf

Düzenleyen: Aziz Nesin Vakfı ve Yayınları-TÜYAP

 

15.30-16.30

Agatha Christie 125 Yaşında

Söyleşi: “Agatha Christie 125 Yaşında”

Konuşmacılar: Celil Oker, Çiğdem Öztekin

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

16.45-17.45

Panel: “Sinemada Bilimkurgu Uyarlamaları”

Yöneten: Yankı Enki

Konuşmacılar: Doğu Yücel, Kutlukhan Kutlu

Düzenleyen: İthaki Yayınları

 

 

15 KASIM PAZAR

HEYBELİADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “İş Etiği ve Ekonomi”

Konuşmacı: Aziz Yardımlı

Düzenleyen: İdea Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Edebiyat ve Felaket”

Konuşmacılar: Nur Yazgan, Yavuz Ekinci

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

14.15-15.15

Panel: “Çizgi Roman’da Savaş Teması ve II. Dünya Savaşı’nın 70. Yıldönümünde Yalınayak GEN”

Yöneten: Ümit Kireççi

Konuşmacılar: Arzu Taşçioğlu, Alişan Cengiz, Berk Uralcan

Düzenleyen: Desen Yayınları

 

15.30-16.30

Panel: “Düşünmeyi Öğrenmek ve Öğretmek”

Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Nihal Kuyumcu, Selahattin Dilidüzgün

Düzenleyen: Say Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Türkiye’de Haberciliğin Hal-i Pür Melali”

Konuşmacılar: Faruk Bildirici, Kemal Göktaş, Ümit Alan, Çiler Dursun

Düzenleyen: İmge Kitabevi

 

 

15 KASIM PAZAR

BÜYÜKADA SALONU

 

12.00-12.45

Şiir Dinletisi

Katılımcılar: Lâle Tığ, Anıl Küsen, Derya Koç, K.Nurettin Gürses, Selma Gün, Minel Altıner, Candan Eryılmaz, Dilek Ayribaş, Tuba Aydın, Gülfidan Güngör, Suat Özdemir

Düzenleyen: Aydili Sanat Derneği

 

13.00-14.00

Atölye: “Origami Atölyesi”

Yöneten: Nazan Tacer

Düzenleyen: TUDEM

 

14.15-15.15

Panel: “İktidar, Otorite ve Özgürlük”

Konuşmacılar: Mutlu Aslan, Dinçer Demirkent

Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Bu Kadar Kitapla Neyi, Nasıl Yapacağız?”

Konuşmacı: Enis Batur

Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

 

16.45-18.15

Panel: “ Öykü Hamurunda Kadın Eli”

Yöneten: Ayşegül Tözeren

Konuşmacılar: Sibel Öz, Aslı Erdoğan, Ayşegül Kocabıçak, Belma Fırat, Melike Belkıs Aydın, Özlem Kiper, Fulya Bayraktar, Tekgül Arı

Düzenleyen: Notabene Yayınları

 

 

15 KASIM PAZAR

KINALIADA SALONU

 

12.00-12.45

Söyleşi: “Ezidiler ve Melek Tavus”

Konuşmacı: Esat Korkmaz

Düzenleyen: E Yayınları

 

13.00-14.00

Söyleşi: “Kahkaha Yogası ile Kahkaha Mucizesi”

Konuşmacı: Kemal İslamoğlu

Düzenleyen: Altın Kitaplar

 

14.15-15.15

Söyleşi: “Kokular Kitabı’ndan Kokular Sohbetine”

Konuşmacı: Vedat Ozan

Düzenleyen: Everest Yayınları

 

15.30-16.30

Söyleşi: “Suriye’deki Gelişmelerin Anlamı”

Konuşmacılar: Mehmet Ali Güller, Ahmet Yavuz

Düzenleyen: Kaynak Yayınları

 

16.45-17.45

Söyleşi: “Türküm, Kürdüm, Çerkezim, Sosyalistim”

Konuşmacılar: Bülent Uluer, Sezai Sarıoğlu

Düzenleyen: Dipnot Yayınevi